فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1136

علل و راه های درمان سریع آبریزش بینی!!!

آبریزش بینی مخاطی ست که از بینی خارج میشه و عمدتآ به دلیل آلرژی و حساسیت ایجاد میش. برخی دیگر از علل آبریزش بینی عبارت است از ...

آبریزش بینی می تواند علامت بسیاری از بیماری ها باشد. مشخصه آن تخلیه یا چکیدن مخاط از سوراخ بینی است.مخاط یک ماده محافظتی است که توسط غشای مخاطی تولید می شود که نوعی بافت پوشاننده حفره بینی است. مخاط ، هوا را که تنفس می کنید مرطوب می کند و به عنوان مانعی برای جلوگیری از گرد و غبار، گرده و باکتری ها در ریه های شما عمل می کند.

علل و راه های درمان سریع آبریزش بینی!!!

 

بینی شما هر روز موکوس تولید می کند، اما شما متوجه آن نمی شوید زیرا با بزاق مخلوط شده و در پشت گلو می چکد. گاهی اوقات تحریک یا التهاب در مجرای بینی می تواند منجر به افزایش تولید مخاط شود. هنگامی که این اتفاق می افتد مخاط اضافی می تواند از بینی تخلیه یا قطره قطره شود.

همچنین ببینید:

بهترین راه حل برای ترک سیگار!

چندعلت شایع آبریزش بینی

 1. آلرژی

آلرژی های داخلی و خارجی می توانند واکنش آلرژیک ایجاد کنند.  آلرژن ها عبارتند از:

گرد و خاک

گرده گل

حیوان خانگی

آلرژن ها علائمی مانند عطسه، سردرد یا گلو درد را ایجاد می کنند. این ذرات استنشاق شده نیز می توانند مجرای بینی را تحریک کرده و در نتیجه مخاط اضافی و آبریزش بینی ایجاد شود.

برای مقابله با آلرژی و کاهش تخلیه بینی، قرار گرفتن در معرض موادی که باعث واکنش می شوند را محدود کنید. بسیاری از آنتی هیستامین های بدون نسخه (OTC) می توانند آبریزش بینی را مسدود کرده و واکنش آلرژیک را متوقف کنند.

 

2. سرماخوردگی

سرماخوردگی معمولی یا عفونت تنفسی فوقانی باعث التهاب مخاط بینی می شود و در نتیجه مخاط بیش از حد ایجاد می شود. علاوه بر آبریزش بینی، گاهی اوقات سرماخوردگی می تواند باعث احتقان بینی شود.علائم دیگر شامل سرفه، گلودرد و خستگی است. درمانی برای سرماخوردگی معمولی وجود ندارد، اما داروهای سرماخوردگی بدون نسخه می توانند علائم را تسکین دهند. استراحت زیاد، مصرف ویتامین  C  و نوشیدن مایعات داغ ممکن است به  شما در درمان کمک کند.بسیاری از مردم این تصور اشتباه را دارند که آنتی بیوتیک برای درمان علائم سرماخوردگی ضروری است. اما اینطور نیست، آنتی بیوتیک ها فقط باید برای درمان عفونت های باکتریایی مانند عفونت سینوسی استفاده شوند. آنها در درمان عفونت های ویروسی موثر نیستند.

 

3. سینوزیت

سینوزیت (عفونت سینوس) یکی از عوارض سرماخوردگی است. زمانی رخ می دهد که حفره های اطراف بینی شما ملتهب می شود. این التهاب همچنین باعث افزایش تولید مخاط در بینی می شود.سایر علائم سینوزیت شامل سردرد، احتقان بینی و درد صورت است.درمان می تواند شامل داروهای ضد درد، استفاده از کورتیکواستروئید بینی برای متوقف کردن التهاب یا آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت باکتریایی باشد.

 

4. انحراف تیغه بینی

برخی از افراد با انحراف تیغه بینی متولد می شوند، اما همچنین می تواند ناشی از آسیب بینی باشد.انحراف تیغه بینی می تواند منجر به عفونت های سینوسی مکرر و التهاب در اطراف مجرای بینی شود و در نهایت باعث آبریزش بینی گردد.ممکن است پزشک برای این موضوع، آنتی هیستامین یا اسپری استروئید بینی را تجویز کند. اگر این روش جواب نداد، جراحی می تواند تیغه بینی را که انحراف دارد اصلاح کند.

 

5. آنفولانزا

ویروس آنفولانزا همچنین باعث ایجاد التهاب درغشای مخاطی بینی می شود. آنفولانزا بسیار مسری است و علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

تب

دردهای عضلانی

لرز

سردرد

خستگی

داروهای بدون سرماخوردگی یا آنفولانزا می توانند به تسکین علائم و کاهش درد کمک کنند. مواد تشکیل دهنده این داروها معمولاً شامل ضد احتقان، کاهش دهنده تب و مسکن است.علائم آنفولانزا ممکن است در عرض یک تا دو هفته بهبود یابد.

 

6. دارو

حتی اگر داروهایی برای از بین بردن تولید اضافی مخاط در دسترس باشد، برخی از آنها ممکن است باعث آبریزش بینی در برخی افراد شوند. عبارتند از:

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپرین و ایبوپروفن

آرام بخش

داروهای ضد افسردگی

داروهای فشار خون بالا

برچسب روی داروها را برای لیست عوارض جانبی شایع بخوانید.  هنگامی که یک دارو باعث آبریزش بینی می شود، این به دلیل رینیت غیر آلرژیک است.

 

7. رینیت غیر آلرژیک

رینیت غیر آلرژیک نیز با التهاب در مجرای بینی مشخص می شود و با آبریزش بینی و عطسه همراه است.  با این حال این علائم توسط هیستامین یا آلرژن ایجاد نمی شود.علاوه بر رینیت غیر آلرژیک ناشی از دارو، عوامل دیگری که می توانند باعث ایجاد این نوع رینیت شوند عبارتند از: تغییر دما، نور شدید خورشید.آنتی هیستامین های خوراکی برای رینیت غیر آلرژیک بی اثر هستند، اما ممکن است با استفاده از آنتی هیستامین بینی یا اسپری نمکی بینی تسکین پیدا کنید.

 

8. تغییرات هورمونی

عدم تعادل هورمونی همچنین می تواند باعث التهاب و بزرگ شدن رگ های خونی بینی شود که منجر به رینیت غیر آلرژیک می شود. این می تواند در دوران بلوغ و در صورت مصرف قرص های ضد بارداری یا درمان جایگزینی هورمون رخ دهد. یک آنتی هیستامین بینی یا اسپری نمکی بینی ممکن است علائم را تسکین دهد.

 

9. هوای خشک

هوای خشک نه تنها پوست را خشک نمی کند، بلکه می تواند مجرای بینی شما را نیز خشک کند. این امر تعادل مایعات داخل بینی شما را مختل می کند و باعث واکنش التهابی و آبریزش بینی می شود.می تواند در هوای سرد یا زمانی که هوای خشک در داخل خانه شما به دلیل گرما وجود دارد رخ دهد. برای کمک به متعادل سازی هوای خشک داخل خانه، از مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت را به هوا اضافه کنید. همچنین در فصل زمستان هنگام بیرون رفتن از خانه باید از شال برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنید.

همچنین ببینید:

فواید و مضرات زنجبیل برای سلامتی!

10. پولیپ بینی

این رشدهای خوش خیم روی مخاط داخل بینی به دلیل التهاب غشای مخاطی است. هنگامی که غشای مخاط ملتهب می شود، تولید بیش از حد مخاط باعث ایجاد آبریزش بینی می شود.

 

 علائم دیگر پولیپ بینی عبارتند از:

از دست دادن بویایی

فشار سینوس

خرناس

سردرد

پزشک شما می تواند اسپری کورتیکواستروئید (Corticosteroid) بینی را برای کوچک کردن پولیپ تجویز کند. آنها همچنین ممکن است برای درمان عفونت سینوسی ، آنتی بیوتیک تجویز کنند. بسته به شدت پولیپ، جراحی سینوس می تواند رشد را از بین ببرد.

 

11. استفاده بیش از حد از اسپری بینی

اگرچه اسپری بینی می تواند التهاب بینی را کاهش دهد، استفاده بیش از حد از آن می تواند اثر برگشتی داشته و علائم بینی را بدتر کند.به طور معمول، نباید بیش از پنج روز متوالی از اسپری بینی OTC استفاده کنید. استفاده از اسپری بینی در دراز مدت می تواند منجر به عفونت های مزمن سینوسی شود که می تواند باعث آبریزش بینی شود.  هنگامی که استفاده از اسپری بینی را متوقف می کنید علائم بینی ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته بهبود یابد.

 

12. ویروس سین سیشیال (syncytial) تنفسی

این یک ویروس است که باعث علائم و عفونت های شبیه سرماخوردگی در ریه ها و دستگاه تنفسی می شود. این می تواند در کودکان و بزرگسالان رخ دهد. عفونت در دستگاه تنفسی می تواند منجر به التهاب در مجرای بینی و آبریزش بینی شود.

سایر علائم رایج عبارتند از:

سرفه خشک

تب درجه پایین

گلو درد

 سردرد

درمان شامل موارد زیر است:

مایعات فراوان

 قطره های نمکی بینی

در صورت وجود عفونت باکتریایی، آنتی بیوتیک

عفونت های شدید ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشند.

 

13. غذاهای تند

غذاهای تند همچنین می توانند به دلیل نوعی رینیت غیر آلرژیک معروف به رینیت چشایی باعث آبریزش بینی شوند. این ناشی از هیستامین یا آلرژن نیست، بلکه باعث تحریک بیش از حد اعصاب سینوس ها هنگام خوردن یا استنشاق چیزهای تند می شود. غشای مخاطی ادویه را به عنوان عامل تحریک کننده اشتباه می گیرد و وارد حالت محافظتی می شود و باعث می شود که مجرای بینی شما مخاط اضافی برای از بین بردن محرک ایجاد کند. این یک واکنش موقتی است و آبریزش بینی مدت کوتاهی پس از غذا متوقف می شود. خوردن غذاهایی با ادویه کمتر می تواند به توقف این واکنش کمک کند.

 

14. دود

دود محرکی است که می تواند غشای مخاطی شما را برای تولید مخاط اضافی تحریک کند. اگر در اطراف افراد سیگاری یا در یک اتاق پر از دود هستید ممکن است دچار آبریزش بینی شوید. در بیشتر موارد، دوری از منطقه دودی این عکس العمل را کاهش می دهد.

 

15. بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز می تواند منجر به ترشح مخاط و ایجاد آبریزش بینی شود. تخمین زده می شود که رینیت غیر آلرژیک حدود 20 درصد از زنان باردار را درگیر می کند. در واقع این یک مشکل رایج در بین زنان در دوران بارداری است. آبریزش بینی می تواند در هر مرحله از بارداری ایجاد شود، اما علائم معمولاً پس از زایمان از بین می روند. بالا بردن سر تخت در حدود 30 درجه و انجام ورزش های سبک تا متوسط ​​ممکن است به بهبود علائم بینی کمک کند.از پزشک یا داروساز خود در مورد آنتی هیستامین هایی که برای استفاده در دوران بارداری بی خطر هستند کمک بگیرید.

 

نتیجه نهایی

معمولاً از سرماخوردگی و آلرژی می توان به آبریزش بینی اشاره کرد، اما می تواند با سایر مشکلات زمینه ای نیز رخ دهد.

آبریزش بینی اغلب با مراقبت از خود به خودی خود تمام می شود. با این حال برای ترشحات بینی زرد یا سبز رنگ همراه با درد به پزشک مراجعه کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x