فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1130

فواید و مضرات زنجبیل برای سلامتی!

زنجبیل گیاهی قدرتمند با فواید سلامتی متعدد ست که در سرتاسر جهان به عنوان دارویی طبیعی هزاران سال است که استفاده میشود. در برخی کتب قدیمی از آن با عنوان ...

انسان ها از زمان های قدیم از زنجبیل در آشپزی و پزشکی استفاده می کردند. زنجبیل  یک داروی خانگی محبوب برای رفع تهوع ، درد معده و سایر مشکلات مربوط به سلامتی است.مردم به طور معمول از زنجبیل تازه یا خشک شده در آشپزی استفاده می کنند و برخی نیز از مکمل های زنجبیل برای مزایای احتمالی آن برای سلامتیشان استفاده می کنند.

فواید و مضرات زنجبیل

 

آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی موجود در زنجبیل ممکن است به جلوگیری یا درمان آرتریت ، التهاب و انواع مختلف عفونت کمک کنند. محققان همچنین پتانسیل آن را برای کاهش خطر ابتلا به دیابت ، سرطان و سایر مشکلات سلامتی مورد مطالعه قرار داده اند.

همچنین ببینید:

فیبر چیست؟ خوراکی هایی که فیبر بالایی دارند کدامند؟

در این مقاله با فواید احتمالی زنجبیل برای سلامتی و تحقیقات پس از آن بیشتر آشنا می شوید.

فواید زنجبیل:

زنجبیل ممکن است دارای خواص ضد التهابی ، ضد باکتریایی ، ضد ویروسی و سایر خواص مفید باشد. در زیر برخی از کاربردهای دارویی زنجبیل را ذکر کرده ایم.

کاهش نفخ و بهبود هضم غذا:

چندین مطالعه معتبر ، اثرات زنجبیل را بر گازهایی که در دستگاه گوارش در هنگام هضم ایجاد می شوند ، بررسی کرده است.برخی تحقیقات نشان می دهد که آنزیم های موجود در زنجبیل می توانند به بدن در تجزیه و دفع این گازها کمک کنند و در نتیجه با مصرف آن از هرگونه ناراحتی در این زمینه رهایی می یابید. همچنین به نظر می رسد که زنجبیل روی آنزیم های تریپسین و لیپاز لوزالمعده که برای هضم غذا مهم هستند تأثیرات مفید و مثبتی دارد. علاوه بر این ، زنجبیل ممکن است به افزایش حرکت های دودی شکل روده  کمک کند و مطالعات نشان داده اند که ممکن است یبوست را تسکین داده یا از ایجاد آن جلوگیری کند.

رفع حالت تهوع:

برخی تحقیقات نشان می دهد که زنجبیل می تواند حالت تهوع را رفع کند . همچنین به کاهش  یا رفع حالت تهوع به وجود امده در اثر شیمی درمانی نیز کمک کند.یک مطالعه کوچک معتبر در سال ۲۰۱۰ تأثیر مکمل های پودر ریشه زنجبیل را بر حالت تهوع در ۶۰ کودک و جوان که تحت شیمی درمانی قرار گرفته بودند ، مورد بررسی قرار داد. تجزیه و تحلیل نتایج نشان داد که این مکمل باعث کاهش حالت تهوع در اکثر افرادی که از آن استفاده می کردند ، شده بود.محققان با بررسی دیگر در سال ۲۰۱۱ نیز به نتایج مشابهی رسیدند. آنها گزارش دادند که مصرف دوز ۱۵۰۰ میلی گرم عصاره زنجبیل به کاهش علائم حالت تهوع کمک می کند.آنها همچنین خواستار انجام مطالعات بیشتر بر روی انسان ها شدند تا به طور کامل اثرات زنجبیل را بر حالت تهوع و سایر مشکلات گوارشی درک کنند.

تسکین سرماخوردگی یا آنفولانزا:

بسیاری از مردم از زنجبیل برای بهبود سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده می کنند. با این حال ، شواهد پشتیبان این درمان عمدتا نقل قول ها هستند. در سال ۲۰۱۳ محققان تأثیر زنجبیل تازه و خشک شده را بر روی یک ویروس تنفسی در سلول های انسان مورد مطالعه قرار دادند. نتایج نشان داد که زنجبیل تازه ممکن است به محافظت از سیستم تنفسی کمک کند ، در حالی که زنجبیل خشک تأثیر مشابهی ندارد. همچنین در سال ۲۰۱۳ ، یک مطالعه کوچک معتبر برای بررسی محبوبیت داروهای گیاهی برای عنوان درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا آغاز شد. پس از نظرسنجی از ۳۰۰  مشتری داروخانه در دو مکان مختلف ، محققان دریافتند که ۶۹ درصد از افراد تحت نظرسنجی از داروهای گیاهی استفاده می کنند و اکثر این گروه آن را موثر می دانند. با این حال ، در حالی که زنجبیل یکی از محبوب ترین مواد تشکیل دهنده این داروها بود ، ممکن است برخی از شرکت کنندگان از آن استفاده نکرده باشند.

تسکین درد:

محققان در یک مطالعه کوچک معتبر ، که شامل ۷۴ داوطلب بود ، دریافتند که مصرف دوز روزانه ۲ گرم زنجبیل خام یا پخته شده تا حدود  ۲۵ درصد باعث کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش می شود.در همین حال ، یک بررسی در سال ۲۰۱۶  به این نتیجه رسید که زنجبیل ممکن است به کاهش دیسمنوره کمک کند( درد قبل یا در دوران قاعدگی). با این حال ، محققان اذعان داشتند که مطالعات در این زمینه در مقیاسی خرد انجام شده است.

کاهش التهاب:

گروهی از محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف زنجبیل به صورت خوراکی برای درمان التهاب ناشی از آرتروز بسیار موثر و منطقی است .با این حال ، آنها خاطرنشان کردند که مطالعات موجود در متاآنالیز آنها کوچک بوده و نتایج ممکن است نماینده جمعیت عمومی نباشد.در همین حال ، بررسی ۱۶  آزمایش بالینی در سال ۲۰۱۷  نشان داد که خواص فیتوشیمیایی موجود در زنجبیل ممکن است در مبارزه با التهاب موثر باشد. محققان همچنین خواستار تحقیقات بیشتر در مورد موثرترین دوزها و انواع عصاره زنجبیل شدند.

حمایت از سلامت قلب و عروق:

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد عصاره زنجبیل ممکن است به بهبود بیماری های قلبی عروقی کمک کند.به عنوان مثال ، یک بررسی نشان داده است که مصرف دوز ۵ گرم یا بیشتر از این ماده می تواند باعث فعالیت های مفید ضد پلاکتی شود. محققان اذعان داشته اند که بسیاری از تحقیقات که در حیطه ی تجزیه و تحلیل آنها گنجانده شده است شامل شرکت کنندگان انسانی نمی شده است یا تعداد شرکت کنندگان برای اطمینان از نتایج قابل اطمینان بسیار کم بوده است.

همچنین ببینید:

رژیم اتکینز چیست؟ فواید و مضرات آن چه می باشد؟

با این حال ، آنها حدس می زنند که با انجام تحقیقات بیشتر ، زنجبیل می تواند به عنوان یک روش ایمن برای درمان بیماری های قلبی عروقی در نظر گرفته شود.در همین حال ، یک مطالعه کوچک نشان داد ه است که عصاره زنجبیل به کاهش ناهنجاری های قلبی در موش های مبتلا به دیابت کمک می کند. محققان اشاره کرده اند که این کاهش ممکن است تا حدی ناشی از خواص آنتی اکسیدانی عصاره زنجبیل باشد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان:

زنجبیل پروتئین یا سایر مواد مغذی و مورد نیاز بدن را تأمین نمی کند ، اما منبع عالی آنتی اکسیدان ها است. منابع معتبر مطالعات نشان داده اند که به همین دلیل ، زنجبیل می تواند انواع مختلف استرس اکسیداتیو را کاهش دهد. استرس اکسیداتیو زمانی اتفاق می افتد که رادیکال های آزاد زیادی در بدن ایجاد شوند. رادیکال های آزاد مواد سمی هستند که توسط متابولیسم و ​​عوامل دیگر در بدن تولید می شوند. بدن باید رادیکال های آزاد را از بین ببرد تا از آسیب سلولی ناشی از آنها که می تواند منجر به طیف وسیعی از بیماری ها از جمله سرطان شود، جلوگیری کند. آنتی اکسیدان های غذایی به بدن کمک می کنند تا رادیکال های آزاد را از بین ببرد. در آزمایشی در سال  ۲۰۱۳ ، محققان به مدت ۲۸ روز به  ۲۰ شرکت کننده (در دو گروه)  ۲ گرم زنجبیل یا دارونما دادند. همه شرکت کنندگان در معرض درصد بالایی از خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ بودند.نتایج نشان داد افرادی که زنجبیل مصرف کرده بودند تغییرات منفی کمتری در بافت سالم روده بزرگ داشتند. بدن این گروه همچنین تکثیر سلولی را کاهش داده بود. یافته ها نشان می دهد که زنجبیل می تواند در پیشگیری از سرطان روده بزرگ نقش داشته باشد.

 

خطرات مصرف زنجبیل:

عوارض جانبی:

در دوزهای کوچک ، زنجبیل عوارض جانبی کمی دارد. مصرف دوزهای بالای زنجبیل بیش از ۵ گرم در روز  احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. زنجبیل ممکن است باعث ایجاد بثورات روی پوست شود.

خوردن یا نوشیدن آن ممکن است باعث موارد زیر شود:

نفخ

سوزش سردل

ناراحتی معده

سوزش دهان

 

خطرات

زنجبیل ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. اگر اختلال خونریزی دارید ، ممکن است مصرف زنجبیل برای شما بی خطر نباشد. همیشه در مورد داروهای گیاهی که مصرف می کنید، از جمله زنجبیل، با پزشک خود مشورت کنید .

 

تداخلات

اگر به طور مرتب از هر دارویی استفاده می کنید ، قبل از شروع استفاده از مکمل های زنجبیل با پزشک خود مشورت کنید. زنجبیل می تواند با داروهای رقیق کننده خون و داروهای دیابت و فشار خون بالا تداخل ایجاد کند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

medicalnewstoday

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x