فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1118

راه های افزایش قد!!!

قد نقش مهمی را در افزایش شخصیت فرد بازی میکنه، بسیاری از افراد با قد خود مشکل دارند و دوست دارند قد بلند شوند، بدون شک، اکثر افراد مشتاق هستند تا قد خود را ...

عوامل متعددی درافزایش قد شما نقش دارند. تصور می شود که عوامل ژنتیکی 60 تا 80 درصد در این زمینه تاثیر داشته باشند و برخی عوامل محیطی دیگر مانند تغذیه و ورزش معمولاً درصد باقی مانده را تشکیل می دهند. بین سن 1 سالگی و بلوغ، اکثر افراد هر سال حدود 2 اینچ افزایش قد دارند که به محض رسیدن به بلوغ ممکن است این میزان اندازه به 4 اینچ در سال افزایش یابد.

راه های افزایش قد!!!

با این حال هر کس با سرعت متفاوتی رشد می کند.برای دختران این جهش رشد معمولاً در اوایل نوجوانی شروع می شود.  پسران ممکن است این افزایش ناگهانی قد را تا پایان نوجوانی تجربه نکنند. عموماً بعد از بلوغ، رشد قد متوقف می شود.

همچنین ببینید:

دستور تهیه اوتمیل صبحانه ای سالم و رژیمی!

این بدان معناست که بعنوان یک فرد بالغ، بعید است افزایش قد داشته باشید. با این حال، موارد خاصی وجود دارد که می توانید در دوران نوجوانی انجام دهید تا در افزایش قد شما تاثیر بگذارد. شما باید این کارها را تا بزرگسالی ادامه دهید تا قد خود را حفظ کنید.

 1. رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید

در طول سالهای رشد بسیار مهم است که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید.

 

رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

میوه های تازه

سبزیجات تازه

غلات کامل

پروتئین ها

لبنیات

اگر یک بیماری زمینه ای باعث کاهش قد شما می شود و بر میزان تراکم استخوان شما تأثیر می گذارد، میزان مصرف کلسیم را افزایش دهید.  اغلب توصیه می شود که زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال روزانه 1200 میلی گرم (میلی گرم) کلسیم مصرف کنند.ویتامین D همچنین سلامت استخوان ها را تقویت می کند. منابع ویتامین D  شامل ماهی تن، شیرغنی شده و تخم مرغ است. اگر از ویتامین D  کافی در رژیم غذایی خود استفاده نمی کنید، با پزشک خود در مورد مصرف مکمل برای تامین مقدار توصیه شده روزانه خود مشورت کنید.

 

  2. مکمل ها

فقط چند مورد وجود دارد که مکمل ها برای افزایش قد در کودکان مناسب باشد.به عنوان مثال، اگر شرایطی دارید که بر تولید هورمون رشد انسانی (HGH)  شما تأثیر می گذارد، پزشک شما ممکن است مکمل حاوی HGH  را توصیه کند. علاوه بر این افراد مسن ممکن است لازم به مصرف ویتامین D یا مکمل کلسیم برای کاهش خطر پوکی استخوان باشند .

همچنین ببینید:

بهترین منابع پروتئین گیاهی برای گیاهخواران!

3. به میزان کافی و مناسب بخوابید

گاهی اوقات کم خوابی در بلندمدت برقد شما تأثیر نمی گذارد. اما اگر در دوران نوجوانی به طور منظم کمتر از مقدار توصیه شده بخوابید، ممکن است عوارضی ایجاد شود این به این دلیل است که بدن شما هنگام خواب  HGH  آزاد می کند. اگر به اندازه کافی نخوابید تولید این هورمون و سایر هورمون ها کاهش می یابد.

 

پیشنهاد می شود که:

نوزادان تا 3 ماهگی هر روز 14-17 ساعت بخوابند. 

نوزادان 3 تا 11 ماهه 12-17 ساعت بخوابند. 

کودکان نوپا 1-2 ساله 11-14 ساعت بخوابند. 

کودکان خردسال 3-5 ساله 10-13 ساعت بخوابند. 

کودکان 6 تا 13 ساله 9 تا 11 ساعت بخوابند. 

نوجوانان 14 تا 17 ساله 8 تا 10 ساعت بخوابند. 

بزرگسالان 18-64 ساله 7 تا 9 ساعت بخوابند. 

افراد مسن 65 ساله و بزرگتر 7 تا 8 ساعت بخوابند. 

خواب اضافی حتی می تواند تولید HGH را افزایش دهد.

 

 4. فعال بمانید

ورزش منظم فواید زیادی دارد. ماهیچه ها و استخوان های شما را تقویت می کند و به شما در حفظ وزن سالم کمک می کند و تولید HGH را افزایش می دهد. کودکان در مدرسه باید حداقل یک ساعت در روز ورزش کنند. یک برنامه ورزشی منظم با رژیم غذایی مناسب و سالم می تواند به نرم کردن و تقویت ماهیچه ای کمک بسزایی داشته باشد به نحوی که موجب تولید هورمون های رشد می شود، که این هورمون ها مسئول افزایش قد انسان می باشد. به عنوان مثال ورزش بارفیکس می تواند موجب افزایش قد گردد.ورزش در بزرگسالی نیز مزایای خود را دارد. علاوه بر کمک به حفظ سلامت کلی می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را نیز کاهش دهد.  این وضعیت زمانی رخ می دهد که استخوان های شما ضعیف یا شکننده شده و در نتیجه تراکم استخوان از بین می رود. می توانید پیاده روی، بازی تنیس یا تمرین یوگا را چندین بار در هفته انجام دهید.

 

 5. حالت خوب را تمرین کنید

وضعیت بد بدن ممکن است شما را کوتاهتراز آنچه که هستید نشان دهد.  و با گذشت زمان افتادگی یا خم شدن نیز می تواند بر قد واقعی شما تأثیر بگذارد. توجه به نحوه ایستادن، نشستن و خوابیدن مهم است. همچنین می توانید تمریناتی را انجام دهید که برای بهبود وضعیت بدن در طول زمان طراحی شده اند. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند با ایجاد یک برنامه ورزشی مناسب به شما کمک کنند.

 

6. از یوگا برای به حداکثر رساندن قد خود استفاده کنید

یوگا را امتحان کنید. این تمرین برای کل بدن می تواند ماهیچه های شما را تقویت کرده و به وضعیت بدنی شما کمک کند. این به شما کمک می کند قد بلندتر بایستید. شما می توانید یوگا را به راحتی در خانه خود یا در محیط گروهی تمرین کنید. یوگا موجب کشش در ستون فقرات و در نهایت انعطاف پذیری و نرم شدن می شود. یوگا برای رشد غضروف بین مهره ها و ایجاد افزایش قد بسیار گزینه مناسبی است.

 

رشد پسران در چه سنی متوقف می شود؟

پسران در دوران بلوغ سریعتر رشد می کنند. برخی از پسران ممکن است از سن نه سالگی به بلوغ برسند در حالی که برخی دیگر تا سن 15 سالگی به بلوغ نمی رسند. برای بسیاری از بچه ها بزرگترین جهش رشد آنها بین 12 تا 15 سالگی خواهد بود. بلوغ می تواند دو تا پنج سال طول بکشد. گذراندن زمان بیشتر در دوران بلوغ به این معنا نیست که قد شما بلندتر از کسی است که زمان کمتری را در این دوران صرف می کند.بررسی ها نشان می دهد که اکثر مردان پس از 18 سالگی کمی رشد می کنند. در موارد نادر برخی از افراد ممکن است در اواخر نوجوانی به بلوغ برسند و در اوایل بیست سالگی به رشد خود ادامه دهند. یک مطالعه مشاهده ای در سال 2015 به بررسی ارتباط بین محرک های اصلی برای درمان ADHD و توقف رشد پرداخت. این مطالعه 410 کودک بین 0.9 تا 16.1 سال را مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند که این دارو منجر به توقف موقت افزایش قد و وزن می شود. حتی پس از مصرف دارو به مدت شش سال کودکان هنوز به رشد پیش بینی شده خود نرسیده بودند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x