فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1086

اکسیژن خون نرمال در کرونا

پایین بودن اکسیژن خون زنگ خطری برای سلامتی بدن است . سطح مناسب اکسیژن از 95 درصد به بالاست که در بیماری کرونا و درگیری ریه ها به 90 درصد یا حتی پایین تر می‌رسد...

چگونه کووید۱۹ سطح اکسیژن خون فرد را کاهش می دهد؟

خیلی از افراد مبتلا به کووید۱۹ سطح اکسیژن پایینی در خون شان دارند، حتی زمانی که احساس خوبی دارند. پایین بودن سطح اکسیژن می تواند یک علامت هشدار دهنده اولیه باشد به این معنا که فرد به مراقبت های پزشکی نیاز دارد.

اکسیژن خون نرمال در کرونا

 

پالس اکسی‌متر چیست؟

پالس اکسی‌متر میزان اکسیژن موجود در خون فرد را اندازه گیری می کند. پالس اکسیمتر یک دستگاه کوچک است که به انگشت یا قسمت دیگری از بدن متصل می شود.  اغلب از آن در بیمارستان ها و کلینیک ها استفاده می کنند و می توان آن را برای استفاده در خانه نیز خریداری کرد.

همچنین ببینید:

درمان کم خونی با افزایش گلبول های قرمز خون

بسیاری از مردم سطح اکسیژن را نشانه مهمی از چگونگی عملکرد بدن شان می دانند ، درست مانند فشار خون یا دمای بدن. افرادی که بیماری ریوی یا قلبی دارند ممکن است از پالس اکسی‌متر در خانه و طبق دستور پزشک برای بررسی نحوه عملکرد بدنشان در رابطه با اکسیژن رسانی به ارگان هایشان استفاده کنند. شما می توانید پالس اکسی‌متر را بدون نسخه از برخی از داروخانه ها و فروشگاه ها خریداری کنید.

آیا پالس اکسی‌متر می تواند مشخص کند که کسی مبتلا به کووید۱۹ است یا خیر ؟ و آیا می تواند مشخص کند که فرد مورد نظر در صورت ابتلا در وضعیت خوبی است یا خیر  ؟

ما استفاده از پالس اکسی‌متر را به عنوان راهی برای تشخیص اینکه آیا کسی به کووید۱۹ مبتلا است یا خیر ، توصیه نمی کنیم. در صورت داشتن علائم ابتلا به ویروس کرونا یا نزدیک بودن با فردی که به آن مبتلا بوده است ، باید آزمایش دهید.

اگر فردی مبتلا به کووید۱۹ است ، پالس اکسی‌متر می تواند به او کمک کند تا مراقب سلامت خود باشد و بداند که آیا به مراقبت های پزشکی نیاز دارد یا خیر. با این حال ، در حالی که یک پالس اکسی‌متر ممکن است به کسی کمک کند که احساس کند بر سلامتی خود کنترل دارد ، اما نمی تواند کل ماجرا را نشان دهد. زیرا میزان اکسیژن اندازه گیری شده توسط پالس اکسی‌متر تنها راه تشخیص وضعیت بیماری فرد نیست. برخی از افراد ممکن است احساس بیماری کنند و سطح اکسیژن خوبی داشته باشند ، و برخی ممکن است احساس خوبی داشته باشند ، اما سطح اکسیژن پایینی داشته باشند.

نتایج پالس اکسی متری ممکن است برای افرادی که پوست تیره تری دارند دقیق نباشد. سطوح اکسیژن آنها گاهی اوقات بیشتر از آنچه هست گزارش شده است. افرادی که میزان اکسیژن خون خود و یا دیگری را بررسی می کنند باید هنگام مشاهده نتایج به این نکته توجه داشته باشند.

اگر کسی احساس تنگی نفس می کند ، سریعتر از حد معمول نفس می کشد یا برای انجام فعالیت های معمول روزانه احساس بیماری و خستگی و ناتوانی می کند ، حتی اگر پالس اکسی متر می گوید که سطح اکسیژن او طبیعی است ، اما ممکن است اینطور نباشد و سطح اکسیژن آن فرد پایین باشد. اگر این علائم را دارید فوراً با پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی تماس بگیرید.

سطح طبیعی اکسیژن معمولاً ۹۵ درصد  یا بیشتر است. برای برخی از افراد مبتلا به بیماری مزمن ریوی یا آپنه خواب وجود حدود ۹۰ درصد اکسیژن در خونشان سطح طبیعی تلقی می شود. قرائت "SpO2" بر روی پالس اکسی‌متر درصد اکسیژن موجود در خون شخص را نشان می دهد.

اگر عدد مربوط به این پارامتر پایین تر از ۹۵ درصد بود ، با پزشک تماس بگیرید.

همانطور که می دانید افراد مبتلا به کووید۱۹ می توانند طیف گسترده ای از علائم را داشته باشند( طیفی بدون علائم تا دارای علائم خفیف و در نهایت بیماری شدید.)

بسیاری از افراد مبتلا به کووید۱۹ سطح اکسیژن پایینی دارند که یک وضعیت تهدید کننده برای زندگی شان به حساب می آید .

با این حال ، همه افرادی که سطح اکسیژن پایینی دارند ، در تنفس شان مشکل نخواهند داشت ، بنابراین شما باید مرتباً بر سطح اکسیژن خون فرد مبتلا نظارت کنید

شما می توانید میزان اکسیژن خون بیمار را با استفاده از دستگاهی به نام پالس اکسی‌متر اندازه گیری کنید . این یک آزمایش بدون درد است و کمتر از دو دقیقه طول می کشد. و حدود ۹۵ تا ۱۰۰ درصد اکسیژن در خون افراد خردسال تا بزرگسال نشان دهنده ی وضعیت نرمال است .

علائم هشدار دهنده ای که مشخص می کنند که سطح اکسیژن فرد پایین است شامل مشکلات تنفسی ، گیجی ، مشکل در بیدار شدن و آبی شدن لبها یا پوست بیمار است.

همچنین ببینید:

اختلالات حواس پس از ابتلا به کرونا

بزرگسالان همچنین ممکن است دردی در  قفسه سینه داشته باشند که مداوم است و از بین نمی رود.

کودکان ممکن است دچار گرفتگی در سوراخ های بینی شان شوند، هنگام تنفس مشکل داشته باشند یا نتوانند نوشیدنی یا غذا بخورند.

برخی از بیماران مبتلا کووید۱۹ ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.

شما باید اکسیژن درمانی را روی هر بیمار مبتلا به کووید ۱۹ که سطح اکسیژن خونش زیر ۹۰ درصد است شروع کنید ، حتی اگر علائم فیزیکی پایین بودن سطح اکسیژن را نشان ندهند.

اگر علائم هشداردهنده ای مبنی بر پایین بودن سطح پایین اکسیژن در بیمار مشاهده شد ، فوراً اکسیژن درمانی را شروع کنید.

اکسیژن درمانی برای نوزادان ، کودکان و بزرگسالان از جمله زنان باردار بی خطر است.

هنگام انجام اکسیژن درمانی ، سطح اکسیژن بیمار را با پالس اکسی‌متر کنترل کنید.

در بیماران فاقد علائم هشداردهنده فیزیکی ، هدف از درمان دستیابی به اشباع اکسیژن ۹۰ درصد است .

هنگامی که سطح اکسیژن موجود در خون بیمار پس از دریافت اکسیژن بالای ۹۰ درصد باقی ماند ، می توانید اکسیژن درمانی را متوقف کنید.

در بیماران با علائم هشدار دهنده فیزیکی ، هدف از درمان دستیابی به اشباع اکسیژن ۹۵ درصد است.

اگر سطح اکسیژن موجود در خون بیمار با اکسیژن درمانی بهبود نیابد ، به درمان جدی تری نیاز خواهد داشت.

اندازه گیری میزان اکسیژن و ارائه اکسیژن درمانی ساده و بدون درد است و می تواند زندگی شخص را نجات دهد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

health.state.mn.us

cdc.gov

دیدگاه تان را بنویسید

 

x