فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1091

نحوه استفاده از پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر دستگاهی است که به روش غیر تهاجمی میزان اکسیژن خون را اندازه گیری می‌کند و آزمایش آن پالس اکسی متری نام دارد ...

 پالس اکسی متری یک آزمایش غیرتهاجمی و بدون درد است که میزان اکسیژن خون شما را اندازه گیری می کند. این اندازه گیری می تواند به سرعت تغییرات جزئی را در نحوه انتقال اکسیژن به دورترین اندام ها از قلب به پاها و بازوها تشخیص دهد.

نحوه استفاده از پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر یک دستگاه کوچک شبیه گیره است که به قسمتی از بدن مانند انگشتان دست یا پا یا لاله گوش متصل می شود. بیشتر اوقات روی انگشت فرد گذاشته می شود و اغلب در شرایط مراقبت های ویژه مانند اورژانس یا بیمارستان استفاده می شود. برخی از پزشکان ، مانند متخصصان ریه ، ممکن است از آن در مطب شان نیز استفاده کنند.

همچنین ببینید:

طرز تهیه دامپلینگ

هدف و موارد استفاده:

هدف از پالس اکسی متری ، بررسی چگونگی میزان پمپاژ اکسیژن از قلب به کل بدن است.

این وسیله برای نظارت بر سلامت افراد مبتلا به هر نوع بیماری که بتواند بر سطح اکسیژن خون نیز تأثیر بگذارد ، به ویژه در حالی که در بیمارستان بستری هستند استفاده می شود. این بیماری ها عبارتند از:

بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)

آسم

پنومونی

سرطان ریه

کم خونی

حمله قلبی یا نارسایی قلبی

نقایص مادرزادی قلب

و امروزه ابتلا به ویروس کرونا

چندین مورد متداول برای استفاده از پالس اکسی متری وجود دارد ، از جمله:

برای ارزیابی عملکرد داروی جدید بر روی ریه

برای ارزیابی اینکه آیا کسی برای تنفس به کمک نیاز دارد یا خیر

برای ارزیابی میزان مفید بودن دستگاه تنفس مصنوعی

برای نظارت بر سطح اکسیژن در حین یا بعد از جراحی که نیاز به بیهوشی و یا تزریق آرام بخش وجود دارد

برای تعیین میزان موثر بودن اکسیژن درمانی مکمل ، به ویژه در مواردی که درمان به تازگی شروع شده است

برای ارزیابی توانایی فرد برای تحمل افزایش فعالیت بدنی

برای ارزیابی اینکه آیا کسی هنگام خواب به طور لحظه ای تنفس اش قطع می شود یا خیر(مانند آپنه خواب)

 

پالس اکسی متر چگونه کار می کند؟

در حین قرائت پالس اکسی متری ، یک وسیله کوچک گیره مانند روی انگشت ، لاله گوش یا انگشت پا قرار می گیرد. پرتوهای کوچک نور از طریق خون در انگشت عبور می کنند و میزان اکسیژن را اندازه گیری می کنند. این دستگاه این کار را با اندازه گیری تغییرات جذب نور در خون اکسیژن دار یا غیر اکسیژن دار انجام می دهد. تمام این فرایند یک فرایند بدون درد است.

بنابراین پالس اکسی متر می تواند میزان اکسیژن خون شما را به همراه ضربان قلب به شما بگوید.

 

مراحل انجام استفاده از پالس اکسی متر:

پالس اکسی متری ممکن است در دو بخش بستری و سرپایی مورد استفاده قرار گیرد. در برخی موارد ، پزشک ممکن است توصیه کند که برای مصارف خانگی نیز پالس اکسیمتر داشته باشید.

 

فرایند استفاده از پالس اکسی متر به شرح زیر است:

بیشتر اوقات ، دستگاهی شبیه به گیره روی انگشت دست ، لاله گوش یا انگشت پا قرار می گیرد. شما ممکن است مقدار کمی فشار را احساس کنید ، اما هیچ دردی وجود نخواهد داشت. در برخی موارد ممکن است از شما خواسته شود که لاک ناخن خود را پاک کنید.

همچنین ببینید:

افت اکسیژن خون (هیپوکسمی) چیست؟ علل و راه های درمان آن

شما دستگاه را تا زمانی که لازم است روشن نگه می دارید تا نبض و میزان اکسیژن خون خود را کنترل کنید. پس از اتمام آزمایش ، گیره یا پروب برداشته می شود.

 

قرائت های پالس اکسی متری:

پالس اکسی متری معمولاً یک آزمایش نسبتاً دقیق است. این دقت به ویژه هنگام استفاده از تجهیزات با کیفیت بالا که در اکثر مطب های پزشکی یا بیمارستان ها یافت می شود صادق است. این دستگاه معمولا نتایج را با تفاوت ۲ درصدی از آنچه که واقعاً صادق است به شما ارائه می دهد. برای مثال ، اگر میزان قرائت شما ۸۲ درصد بود ، میزان اکسیژن واقعی شما ممکن است بین ۸۰ تا ۸۴ درصد باشد. با این حال عواملی مانند حرکت ، دما یا لاک ناخن می توانند بر دقت این دستگاه تأثیر بگذارند.

به طور معمول ، بیش از ۸۹ درصد خون شما باید حامل اکسیژن باشد. این میزان اکسیژن مورد نیاز برای سالم نگه داشتن سلول ها و بدن شما است. در حالی که تصور نمی شود که میزان اکسیژن پایین تر از این مقدار (به صورت موقت) باعث آسیب شود ، اما تکرار این موضوع  یا ثابت ماندن پایین بودن سطح اکسیژن خون می تواند آسیب زننده باشد.

سطح اکسیژن ۹۵ درصد برای اکثر افراد سالم طبیعی تلقی می شود. سطح ۹۲ درصد نشان دهنده هیپوکسمی بالقوه یا کمبود اکسیژن رسانی به بافت های بدن است.

 

مرحله‌ی بعد چیست ؟

پس از پایان آزمایش ، پزشک بلافاصله قرائت ها را در اختیار شما قرار می دهد. اعداد حاصل از این اندازه گیری به پزشک کمک می کند تا بتواند تشخیص دهد که آیا انجام آزمایش یا درمان دیگری ضروری است یا خیر. مثلا اگر در حال ارزیابی میزان موفقیت درمان با مکمل اکسیژن هستید ، پایین بودن سطح اکسیژن ممکن است نشان دهنده نیاز به دریافت اکسیژن بیشتر باشد.

اگر از پالس اکسی متری در خانه استفاده می کنید ، پزشک به شما خواهد گفت که چند بار در روز باید این کار را انجام دهید و اگر عدد اکسیژن خونتان از سطوح خاصی بالاتر یا پایین تر رفت ، چه کارهایی باید انجام دهید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x