فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1076

قرص گاباپنتین چیست؟ عوارض و موارد مصرف

گاباپنتین داروی ضد تشنج و درد است که جهت جلوگیری از تداخل دارویی حتما با پزشک معالج مشورت کنید ....

موارد مصرف گاباپنتین

گاباپنتین با داروهای دیگر برای پیشگیری و کنترل تشنج استفاده می شود. همچنین برای تسکین درد عصبی حاصل از زونا (بثورات دردناک ناشی از عفونت هرپس زوستر) در بزرگسالان استفاده می شود. گاباپنتین به عنوان داروی ضد تشنج یا ضد صرع شناخته می شود.

قرص گاباپنتین

نحوه استفاده از گاباپنتین به صورت خوراکی

 این دارو را به صورت خوراکی و بدون همراهی با غذا طبق دستور پزشک مصرف کنید. میزان دوز مورد نیاز شما بر اساس وضعیت پزشکی  و پاسخ شما به درمان تعیین می شود. برای کودکان ، مقدار مصرف این دارو بر اساس وزن محاسبه می شود.

همچنین ببینید:

بررسی عوارض و ویژگی های واکسن کرونای سینوفارم

اگر از قرص گاباپنتین استفاده می کنید و پزشک به شما دستور داده است که قرص را به دو نصف تقسیم کنید ، در واقع باید هر نصف قرص را به عنوان یک دوز در نظر بگیرید و هر کدام را در زمان مشخص مصرف کنید. در صورت عدم استفاده از قرص ها پس از نصف کردنشان قرص های نصف شده را دور بریزید. و اگر کپسول گاباپنتین را مصرف می کنید ، آن را با مقدار زیادی آب قورت دهید.

بسیار مهم است که دستورالعمل های پزشک را درباره ی دوز این دارو به صورتی دقیق رعایت کنید. در چند روز اول درمان ، پزشک ممکن است به تدریج دوز شما را افزایش دهد تا بدن شما بتواند خود را با دارو تطبیق دهد. برای به حداقل رساندن عوارض جانبی این دارو اولین دوز را قبل از خواب مصرف کنید.

این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بتوانید از بیشترین میزان اثربخشی آن بهره مند شوید. این دارو زمانی بهترین عملکرد را دارد که میزان دارو در بدن شما در سطح ثابت نگه داشته شود. بنابراین ، گاباپنتین را هر روز در فواصل زمانی مساوی و سر ساعت مشخصش مصرف کنید. اگر از این دارو ۳  بار در روز برای کنترل تشنج استفاده می کنید ، اجازه ندهید بیش از ۱۲ ساعت بین دوزها فاصله بیفتد، زیرا این کار ممکن است باعث افزایش تشنج شما شود.

این دارو را بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است مصرف نکنید و دوز خود را بدون مشورت با پزشک افزایش ندهید. با این کار وضعیت شما سریعتر بهبود نمی‌یابد بلکه ممکن است احتمال بروز عوارض جانبی جدی افزایش یابد.

مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. با قطع ناگهانی دارو برخی مشکلات شما ممکن است بدتر شوند. ممکن است نیاز باشد که دوز شما به تدریج کاهش یابد.

آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم ممکن است مانع جذب این دارو شوند. بنابراین ، اگر از آنتی اسید نیز استفاده می کنید ، بهتر است گاباپنتین را حداقل ۲ ساعت پس از مصرف آنتی اسید مصرف کنید.

اشکال مختلف گاباپنتین به طور متفاوتی در بدن جذب می شوند. بدون مشورت با پزشک دارویتان را از یک نوع به نوع دیگر تغییر ندهید.

اگر با مصرف این دارو وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد ، این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی قرص گاباپنتین

در صورت مصرف این دارو موارد مانند خواب آلودگی ، سرگیجه  ، خستگی ، تاری دید و دوبینی ، حرکات غیر معمول چشم یا لرزش ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی بروز و گزارش نداده اند.

همچنین ببینید:

6 ماده غذایی بی نظیر ضد التهاب

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: تورم دست ، مچ پا یا پا.

تعداد کمی از افرادی که برای بیماری شان (بیماری هایی مانند تشنج ، اختلال دوقطبی ، درد) از داروهای ضد تشنج استفاده می کنند  ممکن است افسردگی ، افکار و یا تلاش برای خودکشی یا سایر مشکلات روحی روانی  را تجربه کنند. اگر شما یا خانواده یا مراقبتان متوجه هرگونه تغییر غیرمعمول و ناگهانی در خلق و خو ، افکار یا رفتارتان از جمله علائم افسردگی ، افکار و تلاش هایی برای خودکشی ، افکار در مورد آسیب رساندن به خود شدید ، این موضوع را فوراً به پزشک تان اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی ، از جمله: آهسته و بی انرژی شدن تنفس  ، فوراً از پزشک کمک بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو موردی نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی ، فوراً از پزشک کمک بگیرید ، این علائم عبارتند از : تب ، تورم غدد لنفاوی ، بثورات ، خارش و تورم (به ویژه در ناحیه ی صورت، زبان و گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس.

در اینجا ما یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو را نیاورده ایم. بنابراین در صورت مشاهده سایر عوارضی که در بالا ذکر نشده اند هم، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

موارد احتیاط

در صورت حساسیت به گاباپنتین ، این موضوع را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. و یا حتی اگر حساسیت دارویی دیگری نیز دارید هم پزشکتان را از آن آگاه کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا بروز مشکلات دیگری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید ، به ویژه اگر موارد زیر شامل حال شما می شوند: بیماری های کلیوی ، مشکلات روحی و روانی (مانند افسردگی ، افکار خودکشی) ، استفاده و یا سوء مصرف مواد مخدر و الکل و مشکلات تنفسی (مانند COPD)

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی یا تاری دید شود. مصرف همزمان الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) نیز می‌تواند این سرگیجه یا خواب آلودگی را افزایش دهد. تا زمانی که نتوانید با خیال راحت رانندگی کنید و یا از ماشین آلات استفاده کنید از انجام این کارها جدا خودداری کنید . در این حالت باید از انجام کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد پرهیز کنید.

بهتر آن است که مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. و در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از انجام عمل جراحی یا انجام امور دندانپزشکی، لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) در اختیار پزشک یا دندانپزشک خود قرار دهید .

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه تورم دست ، مچ پا یا پا ، آرام و سطحی شدن تنفس ، سرگیجه یا از دست دادن قدرت تطبیق و هماهنگی حساس تر باشند. سرگیجه و از دست دادن هماهنگی بدن و محیط می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه تغییرات ذهنی ، خلقی ، رفتاری (مانند خشم ، مشکلات تمرکز و بیقراری) حساس تر باشند.

در دوران بارداری ، این دارو باید فقط در صورت نیاز مبرن استفاده شود. در این باره باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

گاباپنتین وارد شیر مادر می شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطر بروزعوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی/بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک ، داروی خود را شروع یا متوقف نکنید و یا اقدام به تغییر آن ننماید.

ارلیستات: دارویی است که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد.

سایر موارد عبارت است از:

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولات که ممکن است باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند ، ممکن است خطر عوارض جانبی جدی (مانند کند و سطحی شدن تنفس ، خواب آلودگی و سرگیجه شدید) افزایش یابد. در صورت استفاده از محصولات دیگر مانند داروهای ضد درد یا سرفه (مانند کدئین ، هیدروکودون) ، الکل ، ماری جوانا (شاهدانه) ، داروهای خواب آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام ، لورازپام ، زولپیدم) و شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرودول ، سیکل بنزاپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین ، دیفن هیدرامین) پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید..

برچسب روی تمام داروهای تان (مانند داروهای ضد آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از پزشکتان درباره ی نحوه استفاده مطمئن از این داروها سوال کنید .

این دارو را همراه با داروهای دیگر حاوی گاباپنتین (از جمله گاباپنتین اناکاربیل) استفاده نکنید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاصی برای تعیین سطح پروتئین ادرار تداخل داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و  پزشکان تان می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x