فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 936

تندرنس چیست؟

به داشتن حساسیت غیرمعمول نسبت به لمس یا فشار و حالتی که در آن، هنگام وارد آوردن فشار بر روی بخشی از بدن در آن نقطه درد احساس می‌شود و انواع آن شامل تندرنس پستان، تندرنس در قفسه سینه، درد یا تندرنس استخوان و ...

تندرنس چیست؟

در پزشکی به داشتن حساسیت غیرمعمول نسبت به لمس یا فشار تندرنس می‌گویند.

تندرنس حالتی است که در آن، هنگام وارد آوردن فشار بر روی بخشی از بدن در آن نقطه درد احساس می‌شود.

تندرنس چیست؟

 

در پزشکی از این اصطلاح برای نشان دادن چند نوع درد در نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود:

 

تندرنس پستان چیست؟

سینه ها به دلیل افزایش استروژن در دوران بلوغ رشد می‌کنند. در طول چرخه قاعدگی، هورمون های مختلف باعث تغییراتی در بافت پستان می‌شوند که می‌تواند منجر به درد یا احساس ناراحتی در برخی از زنان شود. در حالی که پستان ها به طور معمول آسیبی نمی‌بینند، درد گاه به گاه پستان شایع است.

درد پستان، که ماستالژی نیز نامیده می‌شود، یک بیماری شایع در زنان است. درد پستان معمولاً به صورت چرخه‌ای یا غیر سیکلیک دسته بندی می‌شود.

همچنین ببینید:

مضرات نوشابه چیست؟

درد دوره‌ای یعنی درد همراه با چرخه قاعدگی شما. درد مرتبط با چرخه قاعدگی در طول یا بعد از پریود کاهش می‌یابد.

درد غیر سیکلیک می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله آسیب دیدگی پستان. گاهی اوقات درد غیر سیکلیک ممکن است از عضلات یا بافت های اطراف ناشی شود نه از خود پستان. درد غیر سیکلیک نسبت به درد دوره‌ای کمتر شایع و شناسایی علل آن دشوارتر است.

شدت ماستالژی می‌تواند از یک درد شدید تا یک درد بسیار خفیف متفاوت باشد. برخی از زنان ممکن است حساسیت در ناحیه‌ی پستان را تجربه کنند، یا احساس کنند که سینه های‌شان دارای بزرگی بیش از حد معمول شده است.

 

چه چیزی می‌تواند به کاهش درد پستان کمک کند؟

درمان بسته به اینکه درد دوره‌ای یا غیر سیکلیک است متفاوت خواهد بود. قبل از معالجه شما، پزشک سن، سابقه پزشکی و شدت درد شما را در نظر می‌گیرد.

درمان درد دوره‌ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پوشیدن سوتین حمایتی ۲۴ ساعته در روز که به هنگام درد شدید استفاده می‌شود.

کاهش مصرف سدیم

مصرف مکمل های کلسیم

استفاده از دارو های ضد بارداری خوراکی، که ممکن است به یکنواخت شدن سطح هورمون های شما کمک کند

مصرف مسدود کننده های استروژن، مانند تاموکسیفن

مصرف دارو هایی برای تسکین درد، از جمله دارو های ضد التهاب غیراستروئیدی، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن

درمان درد غیر سیکلیک به علت درد پستان بستگی دارد. پس از شناسایی علت، پزشک معالجات خاص مرتبط را برای شما تجویز خواهد کرد.

همیشه قبل از شروع مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنچه مصرف می‌کنید با دارو های دیگرتان تداخل ایجاد نمی‌کند.

 

درد یا تندرنس استخوان

درد استخوان اغلب به عنوان یک درد عمیق یا نافذ توصیف می‌شود. اغلب اوقات، هنگام شب و هنگام حرکت دادن اندام آسیب دیده بدتر و بیشتر حس می‌شود.

درد استخوان: حساسیت به لمس یا درد در استخوان می‌تواند یک مشکل شایع باشد، به ویژه در میان افراد میانسال یا دارای سنین بالاتر. با افزایش سن، بدن شما دچار تغییرات زیادی می‌شود. به طور کلی اندازه عضله و تراکم استخوان شما با کاهش فعالیت‌تان کاهش می‌یابد. این امر شما را خیلی بیشتر در معرض آسیب و شکستگی استخوان قرار می‌دهد.

در حالی که درد استخوان به احتمال زیاد به دلیل کاهش تراکم استخوان یا آسیب به استخوان شما اتفاق می‌افتد، اما همچنین می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک بیماری پزشکی جدی نیز باشد. درد یا حساسیت استخوان می‌تواند نتیجه عفونت، قطع جریان خون در استخوان ها یا سرطان باشد.

این شرایط نیاز به توجه فوری و رسیدگی پزشکی دارند. اگر درد استخوان بدون دلیل دارید، آن را نادیده نگیرید. برای فهمیدن دلیل آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

دلایل درد استخوان

درد استخوان می‌تواند به دلیل طیف گسترده‌ای از شرایط ایجاد شود، از جمله:

شکستگی استخوان، یا ضرب دیدگی آن

آسیب حرکتی

کمبود هورمون، معمولاً به دلیل یائسگی

عفونت

سرطان استخوان

سرطانی که از نقطه مبدا گسترش یافته است، یا بدخیمی متاستاتیک

سرطان سلول های خونی، یا همان سرطان خون

قطع خونرسانی ناشی از شرایطی مانند کم خونی سلول داسی شکل.

علل احتمالی دیگری نیز وجود دارند. پوکی استخوان حالتی است که در آن توده استخوانی شما کمتر از حد طبیعی است.

سن، تغییرات هورمونی و کمبود فعالیت بدنی عواملی هستند که در کاهش تراکم استخوان نقش دارند. اینها می‌توانند احتمال ابتلا به شکستگی استخوان و درد استخوان را افزایش دهند.

اگر بدون دلیل مشخصی دچار درد استخوان هستید، یا اگر قبلاً به دلیل سرطان تحت درمان قرار گرفته اید، در صورت وجود این درد باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

تندرنس در قفسه سینه

اگر درد ناگهانی قفسه سینه دارید، همیشه آن را توسط پزشک معاینه کنید تا مطمئن شوید قلب شما سالم است.

درد قفسه سینه همیشه جدی نیست. می‌تواند ناشی از یک بیماری عمدتا بی‌ضرر به نام کوستوکندریت باشد، که التهاب غضروف هایی است که دنده های شما را به استخوان سینه متصل می‌کنند. اگر دنده های فوقانی خود را فشار دهید و احساس درد کنید، ممکن است دچار این بیماری شده باشید. یک مطالعه نشان داده است که ۳۰٪ از کسانی که از درد قفسه سینه شکایت دارند، مبتلا به کاستوکندریت هستند.

در حالی که کاستوکندریت یکی از دلایل عمده درد قفسه سینه است، اما وجود آسیب، فشار های جسمی، عفونت تنفسی، آرتریت روماتوئید یا آرتریت پسوریازیس، عفونت دیواره قفسه سینه، تومور ها یا شرایط نادری مانند پلی‌کندریت عود کننده نیز همچنین ممکن است باعث درد قفسه سینه شوند.

کوستوکندریت هم کودکان و هم بزرگسالان را درگیر می‌کند و بیشتر در خانم ها و اسپانیایی ها دیده می‌شود.

علل

علل دقیق و شناخته شده‌ای برای ابتلا به کوستوکندریت وجود ندارد. این امر اغلب به دلیل ورزش شدید یا فشار ناشی از سرفه شدید ایجاد می‌شود. این بیماری همچنین می‌تواند در اثر عفونت ناشی از جراحی قفسه سینه یا استفاده از دارو به صورت وریدی یا IV ایجاد شود.

 

تندرنس فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا نوعی اختلال مزمن است که با درد و حساسیت در بدن و همچنین احساس خستگی مشخص می‌شود.

اگرچه این بیماری اغلب در همان دسته از اختلالات مانند آرتروز قرار می‌گیرد، اما آسیبی به مفاصل یا بافت های دیگر وارد نمی‌کند.

این بیماری به جای اینکه ناشی از التهاب باشد، به عنوان یک اختلال در سیستم عصبی مرکزی شناخته می‌شود، به این معنی که مغز نسبت به علائم درد حساسیت بیش از حد نشان می‌دهد.

 

نقاط حساس در فیبرومیالژیا

نقاط حساس در فیبرومیالژیا که همچنین به عنوان نقاط محرک نیز شناخته می‌شوند، مناطقی از بدن هستند که درد در آنها ایجاد و حس می‌شود.

افراد مبتلا به فیبرومیالژیا اغلب می‌گویند وقتی با انگشت بر روی نقطه خاصی از بدن فشار می‌آورند این مناطق به شدت درد می‌گیرند.

همچنین ببینید:

ساکسندا چیست؟

۱۸ نقطه حساس (نه جفت) مشخص شده وجود دارد که فشار دادن آنها دردناک است.

این نقطه ها معمولاً در دو طرف بدن در اطراف آرنج، شانه ها، زانو ها، گردن، لگن، طرفین استخوان سینه و پشت سر دیده می‌شوند.

 

تندرنس شکمی

حساسیت شکمی یا حساسیت نقطه‌ای در شکم شما به زمانی نسبت داده می‌شود که فشار بر روی ناحیه‌ای از شکم باعث درد بشود.

اگر برداشتن فشار باعث بروز درد شود، این وضعیت در پزشکی به عنوان حساسیت برگشتی یا علائم بلومبرگ شناخته می‌شود. وجود حساسیت در یک نقطه اغلب نشانه این است که مشکلی در یک یا چند اندام در آن منطقه وجود دارد.

 

چه موقع به دنبال کمک پزشکی باشید؟

بسیاری از اختلالات که باعث ایجاد حساسیت شکمی می‌شوند، موارد اضطراری پزشکی هستند. اگر حساسیت شکمی دارید، به ویژه اگر تب هم دارید، به دنبال کمک فوری پزشکی باشید. درمان نشدن حساسیت شکمی می‌تواند جان شما را به خطر بیندازد.

دلایل می‌توانند شامل این موارد شوند:

آپاندیسیت: می‌تواند منجر به پارگی آپاندیس و پریتونیت (التهاب پوشش داخلی شکم) شود.

حاملگی خارج رحمی: می‌تواند باعث از دست دادن خون زیادی شود، که می‌تواند کشنده باشد.

پیچ خوردگی یک لوله فالوپی یا بیماری التهابی لگن (PID): می‌تواند باعث ایجاد زخم در لگن و بروز ناباروری شود.

عفونت در دستگاه گوارش (دیورتیکولیت): می‌تواند کشنده باشد.

 

تندرنس در ناحیه‌ی گلو:

گلودرد، درد و حساسیت به لمس در ناحیه‌ی گلو

شرایطی که باعث ایجاد گلودرد می‌شوند شامل عفونت هایی مانند ورم حلق ویروسی، التهاب لوزه ها و … می‌شود. این شرایط می‌توانند باعث ایجاد درد های بدنی مانند کوفتگی و درد عضلات و همچنین تب یا سایر علائم نیز بشوند. اگر علائمی دارید که شما را نگران می‌کنند، همیشه از پزشک خود مشاوره بگیرید.

در حالی که لیست زیر می‌تواند به عنوان راهنمایی در مورد این شرایط در نظر گرفته شود، اما جایگزینی برای تشخیص از طرف پزشک شما نیست. بسیاری از بیماری های پزشکی دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند با این علائم و نشانه های شما همراه باشند. در اینجا تعدادی از موارد موجود و شایع آورده شده است:

گلو درد یا همان فارنژیت

عفونت آدنوئید ها و لوزه ها

گرفتگی عضله گردن

گلودرد ناشی از عفونت باکتریایی به نام استرپ گلو

 

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

medical-dictionary.thefreedictionary

healthline

webmd

everydayhealth

medicinenet

دیدگاه تان را بنویسید

 

x