فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 7156

گزینه های درمانی برای لرزش دست ها

لرزش انقباضات ریتمیک غیرارادی ماهیچه ای است که می تواند باعث لرزش اعضای بدن به ویژه لرزش دست ها شود. در برخی موارد آنها کاملا طبیعی و خوش خیم بوده اما در برخی دیگر ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که منجر به اختلال در انجام امور روزمره می گردد...

درمان لرزش دست ها

لرزش دست ها خطرناک نیست، اما می تواند کارهای روزانه را دشوار سازد؛ همچنین می تواند یک علامت هشدار اولیه از برخی بیماری های عصبی محسوب گردد.

گزینه های درمانی برای لرزش دست ها

لرزش دست از جمله مشکلاتی است که در دوران بزرگسالی رخ می دهد. لرزش اغلب به صورت ارثی ایجاد می گردد.
در صورت لرزش دست ها باید به پزشک مراجعه نمایید.

تمامی افراد مبتلا به لرزش دست به درمان نیاز ندارند؛ اما طبق تشخیص پزشک ممکن است دارو تجویز گردد.


رایج ترین داروهایی که برای درمان لرزش دست ها تجویز می شوند عبارتند از:

 • پروپرانولول
 • پریمیدون

 

پروپرانولول یک بتا بلاکر است که برای درمان موارد زیر کاربرد دارد:

 • آریتمی قلبی
 • ضربان قلب سریع
 • فشار خون

پریمیدون یک داروی ضد تشنج است.

همچنین ببینید:

چرا دستانم می لرزد؟ علل و درمان آن

 

سایر بتا بلاکرها

متوپرولول و آتنولول نیز بتا بلاکرهایی هستند که ممکن است برای درمان لرزش ضروری استفاده شوند. در صورت عدم تاثیر دیگر داروها ممکن است پزشک یکی از این داروها را تجویز کند، اما این احتمال وجود دارد که به اندازه پروپرانولول موثر عمل نکند.

 

داروهای ضد تشنج

گاباپنتین (Neurontin) و توپیرامات (Topamax) داروهای دیگری هستند که اغلب برای درمان بیماری‌های عصبی یا روانپزشکی مانند تشنج یا درد نوروپاتیک مورد استفاده قرار می گیرند. آنها ممکن است برای افراد با لرزش اساسی مفید باشند.

 

داروی ضد اضطراب

آلپرازولام برای درمان اضطراب (که می تواند باعث لرزش دست شود) استفاده می شود، اما تحقیقات اولیه نشان داد که ممکن است یک درمان موثر برای لرزش اساسی باشد. این دارو سبب وابستگی و اعتیاد فرد به آن می شود.

 

بوتاکس

سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) به عنوان درمان برای لرزش دست‌ها به شمار می رود. این دارو ممکن است باعث ضعف عضلانی قابل توجهی در هنگام تزریق شود، بنابراین حتماً با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای آن صحبت کنید.
فواید تزریق موفق می تواند تا 3 ماه ادامه داشته باشد.

 

چه روش های درمانی می توانند لرزش دست ها را درمان کنند؟

پزشک ممکن است یک یا چند روش را برای کمک به کاهش علائم لرزش ضروری توصیه کند؛ که شامل موارد زیر می باشد:

 • استفاده از اجسام سنگین تر: ممکن است لازم باشد اشیاء سبک یا ظریف مانند لیوان ها یا بشقاب ها را با موارد سنگین تر جایگزین کنید. وزن اضافی ممکن است کار با آن را آسان تر سازد.
 • استفاده از ظروف و ابزار مخصوص: اگر دستان شما می لرزد، گرفتن و کنترل وسایلی مانند خودکار، مداد و ظروف آشپزخانه ممکن است دشوار باشد.
 • استفاده از وزنه: وزن اضافی ممکن است کنترل را آسان سازد.

جراحی های موثر در درمان لرزش دست ها

بعید است که پزشک جراحی را به عنوان اولین گزینه درمانی توصیه کند. درمان‌های جراحی معمولاً برای افرادی که دچار لرزش شدید هستند اختصاص دارد. با افزایش سن یا تشدید لرزش، جراحی ممکن است توصیه گردد.

 

تحریک عمقی مغز

تحریک عمقی مغز (DBS) یک روش جراحی است که برای درمان لرزش استفاده می شود. در طول روشDBS ، جراح دستگاه های الکترونیکی به نام الکترود را در مغز قرار داده تا سیگنال الکترونیکی را که در فعالیت مغز عامل لرزش است ایجاد نماید.
سیگنال از دستگاهی که در زیر پوست قسمت بالایی قفسه سینه گذاشته شده است منتقل می شود. DBS در حال حاضر فقط برای افرادی که لرزش اندام پیشرفته یا شدید دارند توصیه می گردد.

 

تالاموتومی

تالاموتومی یکی دیگر از گزینه های جراحی به شمار می رود.
در طی این روش جراح از امواج صوتی با فرکانس رادیویی برای ایجاد مشکل دائمی در ناحیه بسیار کوچکی از تالاموس مغز استفاده می کند. این کار فعالیت الکتریکی معمول مغز را قطع و لرزش را کاهش یا متوقف می سازد.

 

علت لرزش دست ها

لرزش دست ها همیشه به علت وجود بیماری نیست. این وضعیت می تواند به علت واکنش به برخی موارد مانند دارو یا استرس باشد.
شدت لرزش ها متغیر است. آنها می توانند به طور تصادفی رخ دهند یا می توانند ثابت باشند.

 

لرزش اساسی

رایج ترین علت لرزش دست، لرزش اساسی است که بیشتر افراد بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد. لرزش اساسی به خوبی درک نشده است. تصور می‌شود که این بیماری به دلیل اختلال در عملکرد طبیعی در بخش‌هایی از سیستم عصبی مرکزی مانند مخچه ایجاد می‌شود.
این نوع لرزش گاهی در خانواده ها دیده می شود. در واقع طبق گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، حدود 50 درصد از موارد لرزش اساسی، ژنتیکی هستند.
افراد مبتلا به لرزش اساسی لرزش مکرر را تجربه می کنند که در هنگام حرکت تشدید می یابد. لرزش قابل کنترل نیست و اغلب در دست ها، بازوها، سر و تارهای صوتی رخ می دهد. لرزش ممکن است در دست غالب بیشتر محسوس شود، اما می تواند هر دو طرف بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

 

بیماری پارکینسون

افراد مبتلا به بیماری پارکینسون معمولاً زمانی که ماهیچه‌هایشان در حالت استراحت هستند، لرزش دست را تجربه می‌کنند و در زمان استراحت ماهیچه ها شاهد کاهش لرزش هستند.
حدود یک چهارم افراد مبتلا به بیماری پارکینسون نیز دارای لرزشی هستند که هنگام استفاده از ماهیچه‌ها رخ می‌دهد.
لرزش معمولاً نشانه اولیه بیماری پارکینسون است. اکثر افراد لرزش را در یک طرف بدن تجربه می کنند، اما ممکن است با گذشت زمان گسترش یابد. استرس، اضطراب یا هیجان می تواند لرزش را تشدید سازد.

 

سکته

سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون شریان خونرسانی به مغز را مسدود سازد. این کار از رسیدن خون و اکسیژن به مغز جلوگیری می کند.
در صورت عدم درمان فوری سکته مغزی، ممکن است آسیب طولانی مدت و پایدار رخ دهد. هر گونه آسیب پایدار می تواند مسیرهای عصبی در مغز را تحت تاثیر قرار داده و باعث لرزش در دستان شود.

 

تیروئید پرکار

تیروئید غده ای در گردن که درست بالای استخوان ترقوه قرار دارد. هورمون هایی را تولید می کند که به تامین انرژی بدن کمک کرده و از این هورمون ها برای تنظیم متابولیسم استفاده می کند.
در صورت تولید هورمون بیش از حد ممکن است به تیروئید پرکار یا پرکاری تیروئید مبتلا باشید. تیروئید پرکار باعث می شود بدن بیش از آنچه نیاز است فعال باشد.


این موضوع باعث مشکلاتی مانند موارد زیر خواهد شد:

 • افزایش ضربان قلب
 • مشکل خواب
 • لرزش دست ها

 

اختلالات مخچه

اختلالات مخچه گروهی از اختلالات هستند که مخچه را تحت تأثیر قرار می دهد، ناحیه ای از مغز که تعادل و هماهنگی را کنترل می کند. آسیب به این قسمت از مغز می تواند مسیرهای پیچیده ای را که حرکت و هماهنگی را کنترل می کنند، مختل سازد.
اختلالاتی مانند سندرم X شکننده بر مخچه تأثیر می گذارد. آنها معمولاً علاوه بر تعادل و مشکلات راه رفتن باعث لرزش می شوند.

 

بیماری هانتینگتون

بیماری هانتینگتون وضعیتی است که باعث تخریب تدریجی سلول های عصبی در مغز می شود. لرزش دست یکی از رایج ترین نشانه های بیماری هانتینگتون است. با گذشت زمان این وضعیت توانایی های شناختی و عاطفی و همچنین توانایی های فیزیکی را به شدت مختل می سازد.

 

آسیب تروماتیک مغزی

آسیب فیزیکی به مغز می تواند سبب اختلال عملکرد معمول مغز گردد. آسیب به مغز بر حرکت فیزیکی نیز تأثیر می گذارد.
لرزش دست ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که آسیب بر نواحی خاصی از مغز مانند مخچه یا اعصابی که حرکت دست را کنترل می کنند، تاثیر بگذارد.
احتمال ایجاد آسیب مغزی در تصادف وجود دارد؛ حتی می تواند ناشی از فعالیت هایی مانند ورزش باشد.

 

عوارض دارویی

لرزش دست می تواند نتیجه عوارض جانبی دارو باشد، از جمله موارد زیر:

 • داروهای روانپزشکی
 • داروهای ضد صرع
 • داروهای ضد آسم
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

 

یکی از دلایلی که لرزش های ناشی از دارو رخ می دهد این است که برخی داروها یک ماده شیمیایی در مغز را به نام دوپامین مسدود می کنند. این ماده شیمیایی اطلاعات را از یک قسمت مغز به قسمت دیگر منتقل می کند. زمانی که دوپامین نتواند به قسمت هایی از مغز برسد، مشکلات حرکتی مانند لرزش ایجاد می شود.
در صورت قطع مصرف دارو، لرزش اغلب از بین خواهد رفت. با این حال مطمئن شوید که فواید دارو در مقابل عوارض جانبی آن بیشتر است.

 

مصرف بیش از حد کافئین

اگر تا به حال یک فنجان قهوه یا چای را با معده خالی مصرف کرده اید، بدانید که کافئین ممکن است بر روی دست ها تأثیر بگذارد. کافئین بیش از حد می تواند منجر به لرزش دست شود. این موضوع به این دلیل است که کافئین ماهیچه های بدن را تحریک می کند.


سایر علائم مصرف بیش از حد کافئین عبارتند از:

 • ضربان قلب سریع
 • گیجی
 • سردرد
 • بیخوابی
 • تحریک پذیری

 

مصرف بیش از حد الکل یا ترک آن

افرادی که بدنشان از نظر فیزیکی به الکل وابسته است ممکن است در صورت تلاش برای ترک مصرف آن تعدادی علائم ترک را تجربه کنند. لرزش دست یکی از رایج ترین نشانه های ترک الکل است.


علائم دیگر عبارتند از:

 • تعریق
 • توهم
 • حالت تهوع
 • استفراغ

 

لرزش ممکن است چند روز زمان ببرد، اما اگر بدن برای مدت طولانی از نظر فیزیکی به الکل وابسته بوده است، این علامت و همچنین علائم دیگر می‌تواند چندین ماه ادامه داشته باشد.

 

اضطراب

با داشتن استرس و اضطراب، بدن با ترشح آدرنالین، هورمونی که به کنترل انرژی بدن کمک می کند پاسخ می دهد.
هجوم ناگهانی آدرنالین می تواند منجر به ضربان قلب سریع و افزایش جریان خون به مغز و همچنین لرزش دست شود.

 

قند خون پایین

قند خون پایین یا هیپوگلیسمی زمانی اتفاق می‌افتد که بدن انرژی یا گلوکز کافی برای سوخت‌رسانی به فعالیت‌ها را ندارد. حذف وعده‌های غذایی، مصرف بیش از حد دارو، ورزش بیش از حد می‌تواند منجر به کاهش سطح گلوکز خون شود.
با کاهش بسیار زیاد سطح قند خون، بدن پاسخ استرس خود را آغاز می‌کند. این موضوع می تواند باعث ایجاد لرزش و عصبانیت شود.


سایر علائم قند خون پایین عبارتند از:

 • عصبی شدن ناگهانی
 • ضربان قلب سریع
 • مشکل در تفکر
 • تعریق
 • سرگیجه

برای افراد مبتلا به دیابت، قند خون پایین می تواند خطرناک باشد. در صورت عدم درمان منجر به از دست دادن هوشیاری، تشنج یا کما خواهد شد.

همچنین ببینید:

راه های پیشگیری از بیماری های عصبی

 

اسکلروز چندگانه

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری پیشرونده است و زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به مغز، اعصاب و نخاع حمله می کند. این موضوع منجر به مشکلاتی مانند التهاب و ضایعات در سیستم عصبی مرکزی و مغز می گردد.
با تشدید آسیب، علائمی مانند لرزش دست ایجاد می شود. در واقع ام اس باعث لرزش خواهد شد.


سایر علائم ام اس عبارتند از:

 • تغییر در گفتار
 • مشکل در بلع یا جویدن
 • مشکلات مربوط به کنترل مثانه

 

درمان لرزش دست ها

اگرچه هیچ درمانی برای اکثر لرزش دست ها وجود ندارد، اما برخی گزینه های درمانی می توانند کمک کننده باشند. این درمان ها بر اساس علت لرزش دست فرد تعیین می شود. اگر لرزش ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد، درمان آن وضعیت ممکن است لرزش را کاهش داده یا از بین ببرد.
اگر کافئین، الکل یا سایر محرک‌ها بر لرزش تأثیر می‌گذارند، آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. اگر لرزش یک عارضه جانبی دارو است، با پزشک خود در مورد گزینه های جایگزین صحبت کنید.
اگر لرزش دست ها به دلیل لرزش اساسی باشد، هیچ درمانی وجود ندارد، اما راه هایی جهت کنترل آن وجود دارد. این بیماری که اغلب در نوجوانی یا در 40 سالگی شروع می شود، ممکن است با افزایش سن تشدید یابد.
با این حال درمان ها ممکن است برخی علائم را تسکین دهند. درمان به شدت لرزش و عوارض جانبی احتمالی بستگی دارد.
پس از تشخیص می توانید درباره گزینه های درمانی با متخصص صحبت کنید. با خفیف بودن لرزش و در صورت عدم تداخل در فعالیت روزانه، ممکن است نیازی به درمان نباشد.
در صورت عدم کنترل لرزش دست ها، می توانید گزینه های درمانی را دوباره بررسی کنید.

 

نتیجه کلی

رایج ترین علت لرزش دست ها لرزش اساسی است. این اختلال عصبی باعث تکان های مکرر و کنترل نشده به ویژه در زمان حرکت می شود.
در حالی که هیچ درمانی برای لرزش دست وجود ندارد، داروهای تجویزی و تغییر شیوه زندگی ممکن است کمک کننده واقع شوند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:
healthline

دیدگاه تان را بنویسید