فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9507

گرلین چیست؟ آنچه باید درباره این هورمون بدانید

هورمون گرلین اغلب به عنوان "هورمون گرسنگی" شناخته می شود. در روده شما تولید می شود و سپس به مغز شما می رود و سیگنالی برای احساس گرسنگی می فرستد.

اگرچه کاهش وزن می تواند سخت باشد، اما حفظ وزن بعد از رژیم گاهی اوقات حتی سخت تر است.

در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که درصد زیادی از افرادی که رژیم گرفته‌اند، تمام وزنی را که از دست داده‌اند تنها در عرض یک سال دوباره به دست می‌آورند.

گرلین چیست؟ آنچه باید درباره این هورمون بدانید

بازیابی وزن تا حدی به دلیل اشتها و هورمون های تنظیم کننده وزن است که بدن شما را به حفظ و حتی بازیابی چربی ترغیب می کند.

گرلین، «هورمون گرسنگی» نقش کلیدی ایفا می کند، زیرا علاوه بر چندین عملکرد مهم دیگر، می تواند به مغز شما سیگنال دهد که وقت غذا خوردن است.

علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2020 با تمرکز بر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که افزایش سطح گرلین به طور قابل توجهی در تحریک اشتها نقش دارد و کاهش وزن را سخت‌تر می‌کند.

در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد این هورمون بدانید و اینکه چگونه می تواند بر وزن شما تأثیر بگذارد توضیح داده شده است.


گرلین چیست؟

گرلین هورمونی است که در روده شما تولید می شود. اغلب از آن به عنوان “هورمون گرسنگی” یاد می شود و گاهی اوقات به آن لنو مورلین نیز می گویند.

از طریق جریان خون و به سمت مغز، جایی که سیگنال های گرسنگی و سیری را دریافت می کند، حرکت می کند.

عملکرد اصلی این هورمون افزایش اشتها است. این باعث می شود که غذای بیشتری مصرف کنید، کالری بیشتری دریافت کنید و چربی را ذخیره کنید.

علاوه بر این، چرخه خواب و بیداری، رفتار پاداش جویانه، حس چشایی و متابولیسم کربوهیدرات شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

این هورمون در معده شما تولید و زمانی که معده خالی است ترشح می شود. از طریق جریان خون و بخشی از مغز را به نام هیپوتالاموس تحت تاثیر قرار می دهد که به تنظیم هورمون ها و اشتها کمک می کند.

هر چه سطح این هورمون در شما بیشتر باشد، گرسنه تر می شوید. هر چه سطح شما پایین تر باشد، احساس سیری بیشتری می کنید و دریافت کالری کمتر آسان تر خواهد بود. بنابراین، اگر می خواهید وزن کم کنید، کاهش سطح گرلین می تواند مفید باشد.

گرلین اگر چه ممکن است یک هورمون وحشتناک و مخرب رژیم غذایی به نظر برسد. با این حال، با کمک به حفظ سطح متوسط چربی بدن در بقای بدن نقش دارد.

این روزها، اگر کم غذا می خورید یا در افزایش وزن مشکل دارید، سطوح بالاتر گرلین ممکن است به شما کمک کند که غذا و کالری بیشتری در روز مصرف کنید.

همچنین ببینید:

علل احتمالی افزایش وزن ناخواسته


چه چیزی باعث افزایش گرلین می شود؟

سطح گرلین معمولا قبل از غذا، زمانی که معده شما خالی است، افزایش می یابد و با پر شدن معده پس از مدت کوتاهی کاهش می یابد.

در حالی که ممکن است تصور کنید افراد چاق سطوح بالاتری از این هورمون را دارند، اما ممکن است نسبت به اثرات آن حساس تر باشند. در واقع، برخی تحقیقات نشان می دهد که سطح هورمون گرسنگی در افراد چاق در واقع کمتر است.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که افراد چاق ممکن است گیرنده گرلین بیش از حد فعال به نام GHS-R داشته باشند که منجر به افزایش دریافت کالری می شود.

صرف نظر از وزن شما، هنگام شروع رژیم غذایی برای کاهش وزن، سطوح هورمون گرسنگی افزایش می یابد و شما را گرسنه می کند. این یک پاسخ طبیعی توسط بدن است که سعی می کند از شما در برابر گرسنگی محافظت کند.

در طول رژیم کاهش وزن، اشتهای شما افزایش می یابد و سطح “هورمون سیری” لپتین کاهش می یابد. میزان متابولیسم شما نیز به طور قابل توجهی کاهش می یابد، به خصوص اگر کالری را برای مدت طولانی محدود کنید.

این سازگاری‌ها می‌توانند کاهش وزن و حفظ آن را به‌طور قابل‌توجهی سخت‌تر کنند، زیرا هورمون‌ها و متابولیسم شما برای بازیابی وزنی که از دست داده‌اید تنظیم می‌شوند.


نحوه تغییر سطوح بدن در طول رژیم

در عرض یک روز پس از شروع رژیم کاهش وزن، سطح گرلین شما شروع به بالا رفتن خواهد کرد. این تغییر تا چند هفته ها ادامه دارد.

یک مطالعه کوچک در افراد مبتلا به چاقی نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی کم کالری به مدت 16 هفته منجر به افزایش قابل توجه سطوح گرلین شد.

یک مطالعه 8 هفته ای روی 18 زن یائسه که رژیم غذایی کم کالری داشتند، نشان داد که سطوح هورمون گرسنگی‌شان هم در حین و هم بعد از کاهش وزن افزایش می یابد.

به علاوه، یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که در طول یک رژیم بدنسازی 6 ماهه، که از محدودیت های غذایی شدید برای رسیدن به سطح بسیار پایین چربی بدن استفاده می کند، گرلین تا 40 درصد افزایش یافت.

با این حال، این یافته ها تنها بر اساس یک فرد است، بنابراین تحقیقات گسترده تری مورد نیاز است.

این روندها نشان می دهد که هر چه رژیم غذایی طولانی تری داشته باشید، چربی و توده عضلانی بیشتری از دست بدهید سطح گرلین شما بالاتر خواهد رفت.

در نتیجه این افزایش، گرسنه‌تر می‌شوید، بنابراین حفظ وزن جدیدتان بسیار سخت‌تر می‌شود.

همچنین ببینید:

6 دلیل برای اینکه صبح ها گرسنه نیستید


نحوه کاهش گرلین و کاهش گرسنگی

به نظر می‌رسد گرلین هورمونی است که نمی‌توان آن را مستقیماً با داروها، رژیم‌های غذایی یا مکمل‌ها کنترل کرد.

با این حال، چند کار وجود دارد که می توانید برای کمک به حفظ سطح سالم انجام دهید:

  • وزن متوسط را حفظ کنید: مطالعات نشان می دهد که سطح هورمون گرسنگی در طول رژیم غذایی افزایش می یابد
  • خواب را در اولویت قرار دهید: خواب ضعیف سطوح هورمون گرسنگی را افزایش می دهد و با افزایش گرسنگی و افزایش وزن مرتبط است
  • توده عضلانی را افزایش دهید: مقادیر بیشتر توده یا عضله بدون چربی با سطوح پایین تر هورمون گرسنگی مرتبط است
  • پروتئین بیشتری بخورید: رژیم غذایی با پروتئین بالا سیری را افزایش و گرسنگی را کاهش می دهد. یکی از مکانیسم های پشت این امر کاهش سطح هورمون گرسنگی است
  • وزن ثابتی را حفظ کنید: طبق یک مطالعه قدیمی روی زنان یائسه، تغییرات شدید وزن و رژیم غذایی یویو می تواند هورمون های کلیدی، از جمله گرلین را مختل کند

نتیجه آخر

گرلین یک هورمون بسیار مهم است که نقش کلیدی در گرسنگی، اشتها و دریافت غذا دارد. به همین دلیل، می تواند تأثیرات عمده ای بر موفقیت شما در رسیدن و حفظ وزن متعادل داشته باشد.

با داشتن یک برنامه غذایی پایدار و لذت بخش، می توانید از رژیم یویو که باعث نوسانات زیاد وزن می شود و بر هورمون های شما تأثیر منفی می گذارد، اجتناب کنید.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x