فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 7544

چگونه تب را از بین ببریم؟

تب در اثر عفونت ها ایجاد می شود و دستور عمل های کنترلی آن برحسب سن بیمار متفاوت است. علائم آن شامل دردهای عضلانی، تعریق، لرز و ... می‌شوند.

تب چیست؟

تب پاسخ بدن به مبارزه با عفونت های ناشی از ویروس ها یا باکتری ها است. همچنین می تواند در اثر آفتاب سوختگی یا دریافت واکسن ایجاد شود.

هر کسی بدون در نظر گرفتن سن ممکن است این حالت را حس کند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است بیشتر از دیگران تب را تجربه کنند.

چگونه تب را از بین ببریم؟

برای آشنایی با دستورالعمل‌های درمانی خاص بر اساس سن و درک علائم خود به خواندن مقاله ادامه دهید.


اگر شما یا فردی که از او مراقبت می کنید تب دارد، این مراحل را برای پایین آوردن آن دنبال کنید:

 • دمای بدن خود را اندازه بگیرید و علائم خود را ارزیابی کنید. اگر دمای شما 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر باشد، تب دارید.
 • در رختخواب بمانید و استراحت کنید.
 • هیدراته نگه دارید. نوشیدن آب، چای سرد، یا آبمیوه بسیار رقیق شده برای جبران مایعات از دست رفته در اثر تعریق. اما اگر نگه داشتن مایعات مشکل است، تراشه های یخ را بمکید.
 • برای کاهش آن از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید. به دوز مناسب توجه کنید و آنها را در کنار سایر داروهای کاهش دهنده تب استفاده نکنید. شما نباید بدون مشورت با پزشک به نوزاد یا کودک خود آسپرین بدهید. به نوزادان زیر 6 ماه نباید ایبوپروفن داده شود.
 • خونسرد بمانید. لایه های اضافی لباس و پتو را بردارید، مگر اینکه احساس سرما کنید.
 • حمام کنید البته نه با آب خیلی گرم یا از کمپرس سرد استفاده کنید تا راحت‌تر شوید. حمام آب سرد، حمام مکعبی یخ، یا مالش الکل می تواند خطرناک باشد باید از آن اجتناب کرد.

اما مهم نیست که عدد روی دماسنج چه چیزی را نشان می دهد، در صورت داشتن هر گونه نگرانی با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین ببینید:

دلایل گرم شدن بدن هنگام خواب 


چگونه وضعیت را ارزیابی کنیم

یک بزرگسال سالم با دمای خفیف ممکن است احساس کند که با یک کامیون برخورد کرده است، اما کودکی که دمای بالا دارد گاهی اوقات احساس راحتی می کند. معکوس هر دو سناریو نیز ممکن است رخ دهد.

تب ها یک اندازه نیستند و علائم آنها هم یکی نیست. سطح کلی علائم می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد نحوه درمان کمک کند.


اگر تب دارید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • احساس ضعف یا سبکی سر
 • از دست دادن اشتها
 • سردرد
 • دردهای عضلانی
 • تعریق
 • لرز
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • کهیر

اگر راش همراه با تب باشد، باید با پزشک خود مشورت کنید. مهم است که پزشک علت اصلی راش را تعیین کند. علائم دیگر، مانند حالت تهوع یا استفراغ، ممکن است با توجه پزشکی سریعتر برطرف شود.

اگر دمای بدن شما بیش از 103 درجه فارنهایت (39.4 درجه سانتیگراد) باشد، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این امر به ویژه در صورتی صادق است که دچار گیجی، توهم یا تشنج هستید.


اندازه گیری دما 

اکثر مردم دمای پایه 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) دارند، اگرچه برخی از افراد دمای پایه کمی بالاتر یا پایین‌تر دارند. نوسانات دمای روزانه نیز طبیعی است.

انواع مختلف دماسنج ها می توانند نتایج متفاوتی داشته باشند. اگر دماسنج دهانی، رکتوم، گوش یا شریان تمپورال (پیشانی) 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) بالاتر را ثبت کند، در نظر گرفته می‌شوید که تب دارید.

اگر از دماسنج زیر بغل استفاده می کنید، اندازه گیری دما حدود 1 درجه فارنهایت یا 1 درجه سانتی گراد پایین تر خواهد بود، بنابراین هر چیزی بیش از 99.4 درجه فارنهایت (37 درجه سانتی گراد) تب را تشکیل می دهد.

بسیاری از متخصصان اطفال استفاده از دماسنج رکتوم را برای نوزادان توصیه می کنند.

با پزشک خود در مورد نوع دماسنج صحبت کنید. همچنین باید به آنها اطلاع دهید که از چه نوع دماسنج برای ثبت دمای کودک خود استفاده کرده اید.


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

نحوه و زمان درمان به طور کلی با سن شما تعیین می شود. در صورت عدم درمان، تب می تواند منجر به عوارض جدی در کودکان خردسال، بزرگسالان مسن تر و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف شود.


نوزادان و کودکان نوپا

نوزادان تا 3 ماهگی در صورت داشتن دمای 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) بالاتر، باید توسط پزشک معاینه شوند. حتی اگر علائم دیگری وجود نداشته باشد.

نوزادان 3 تا 6 ماهه ممکن است برای دمای تا 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) نیازی به درمان نداشته باشند. اگر کودک شما علائم دیگری دارد، یا دمای او بالاتر از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) است، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

کودکان 6 ماهه تا 2 ساله که دمای آنها از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) بالاتر است، ممکن است تحت نظارت پزشک از داروهای OTC استفاده کنند. اگر تب بیش از یک روز ادامه داشت، بدتر شد یا با دارو کاهش پیدا نکرد، به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین ببینید:

تب در نوزادان – علائم، عوارض و مراقبت


کودکان خردسال و نوجوانان

کودکان 2 تا 17 ساله معمولاً برای کاهش تب های زیر 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) نیازی به دارو ندارند.

اگر علائمی مانند تحریک پذیری یا درد عضلانی را تجربه کنند، ممکن است به دارو نیاز داشته باشند.

اگر دمای آنها بالاتر از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) باشد، ممکن است از دارو برای کاهش آن استفاده شود.

اگر کودک شما بسیار ناراحت است، یا اگر تب او بیش از سه روز ادامه داشت، باید با پزشک خود مشورت کنید.


بزرگسالان

بزرگسالان 18 سال و بالاتر معمولاً برای دمای زیر 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) نیازی به دارو ندارند. تب های بالاتر از این تعداد ممکن است با دارو کاهش یابد.

اگر دمای شما بالاتر از 103 درجه فارنهایت (39.4 درجه سانتیگراد) باشد یا به درمان پاسخ ندهد، تماس با پزشک ضروری است.

بزرگسالان مبتلا به تب و سایر علائم، مانند سفتی گردن، درد شدید در هر نقطه از بدن، یا تنگی نفس، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. تب در بزرگسالان بالای 65 سال به طور خودکار به درمان خاصی نیاز ندارد، اگرچه باید مراقب علائمی مانند تنگی نفس یا گیجی باشید.

اگر این علائم را تجربه می کنید، باید به دنبال کمک پزشکی فوری باشید. همچنین اگر دمای شما از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) بالاتر رفت یا در عرض دو روز پایین نیامد، باید با پزشک خود مشورت کنید.

می‌توانید داروهای OTC را امتحان کنید، اما باید مطمئن باشید که با داروهای دیگری که مصرف می‌کنید تضاد ندارند.


سایر دستورالعمل ها

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، باید به دنبال مراقبتهای پزشکی باشید. سیستم ایمنی ضعیف در افرادی که HIV، سرطان یا بیماری های خود ایمنی دارند، شایع است.

تب اغلب نشانه عفونت است. گاهی اوقات، این عفونت ها سریع پیشرفت می کنند در این صورت درمان آنها سخت است. بنابراین اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، دریافت درمان فوری برای تب مهم است.


کاری که اکنون می توانید انجام دهید

تب معمولاً جای نگرانی ندارد. درک دستورالعمل‌های درمان آن، به‌ویژه برای کودکان خردسال، بزرگسالان مسن‌تر و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مهم است.


اگر شما یا فردی که از او مراقبت می کنید تب دارد، باید:

1-دستورالعمل های سنی را بررسی کنید. آیا درمان خانگی این تب بی خطر است یا باید به پزشک مراجعه کرد؟
2-هیدراته بمانید. همه می توانند از الکترولیت ها یا آب اضافه شده بهره مند شوند.
3-مدت زمان را پیگیری کنید. صرف نظر از سن شما، اگر حدود دو روز است که دمای بدن شما کاهش نیافته است، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اگر هرگز در مورد چگونگی کنترل تب مطمئن نیستید، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند با شما همکاری کنند تا بهترین مسیر عمل را تعیین کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x