فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 7204

چرا رویا می بینیم؟ آنچه باید بدانید

اغلب رویا دیدن در خواب REM (حرکت سریع چشم) اتفاق می افتد، که ما به طور دوره ای در طول شب آن را طی می کنیم. کارشناسان بر این باورند که ساقه مغز خواب REM و قسمت جلویی مغز رویاها را ایجاد می کند. با آسیب قسمت جلویی مغز افراد بیمار به خواب REM می روند اما خواب نمی بینند...

چرا در خواب، رویا می بینیم؟

رویاها توهماتی هستند که در مراحل خاصی از خواب مانند REM یا مرحله حرکت سریع چشم، زمانی که کمتر احتمال دارد رویای خود را به یاد آورید، رخ می دهند.

چرا رویا می بینیم؟ آنچه باید بدانید

 

در مورد نقش خواب در تنظیم متابولیسم، فشار خون، عملکرد مغز و سایر جنبه های سلامتی اطلاعات زیادی وجود دارد؛ اما توضیح نقش رویاها برای محققان دشوار و سخت می باشد.
هنگامی که می خوابید مغز همچنان فعال است، اما افکار یا رویاهای شما اغلب معنا ندارند. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که مراکز عاطفی مغز به جای نواحی منطقی، رویاها را تحریک می کنند.
اگرچه هیچ مدرک قطعی وجود ندارد اما رویاها معمولاً افکاری هستند که بر اساس فعالیت‌های اخیر، مکالمات یا سایر مسائل زندگی ایجاد می شوند. با این حال برخی نظریه های رایج در مورد نقش رویاها وجود دارد.

 

نقش رویاها

محققان همچنان به طور کامل در مورد هدف رویاها و خواب دیدن به یک نظریه واحد موفق دست نیافته اند. اما برخی باورها و نظریه های رایج وجود دارد.

 

خواب های درمانگر

رویاهای شما ممکن است راهی برای رویارویی با موارد احساسی در زندگی شما باشد و از آنجایی که مغز در سطح عاطفی بسیار بیشتری نسبت به زمانی که بیدار هستید عمل می کند، مغز ممکن است در رابطه با احساسات ارتباطاتی ایجاد کند که خودآگاه شما نمی تواند ایجاد کند.

 

رویاها به عنوان آموزش جنگ یا گریز

یکی از نواحی مغز که در هنگام خواب دیدن بیشتر فعال است آمیگدال می باشد. آمیگدال بخشی از مغز است که با غریزه بقا و پاسخ جنگ یا گریز مرتبط است.
یک نظریه نشان می دهد از آنجایی که آمیگدال در طول خواب فعال تر از زمان بیداری است، ممکن است این روش مغز برای آماده کردن شما جهت مقابله با یک تهدید باشد.
خوشبختانه ساقه مغز سیگنال های عصبی را در طول خواب REM ارسال می کند که عضلات را شل کرده و نمی توانید حرکت کنید، به این ترتیب در خواب سعی نمی کنید بدوید یا مشت بزنید.

 

رویاها به عنوان منبع الهام

یک نظریه برای اینکه چرا رویا می بینیم این است که سبب افزایش خلاقیت می گردد. هنرمندان خلاقانه ترین اعمال خود را از خواب الهام می گیرند. ممکن است گاهی اوقات در زندگی خود با یک ایده عالی برای یک فیلم یا یک آهنگ بیدار شده باشید.
بدون محدودیت هایی که منطق معمولا در زندگی بیداری به شما تحمیل کرده است، افکار و ایده های شما در زمان خواب دیدن هیچ محدودیتی ندارد.

 

تقویت حافظه با استفاده از رویاها

یکی از نظریه‌های رایج در مورد هدف رویاها این است که به شما کمک می‌کنند خاطرات مهم و چیزهایی را که یاد گرفته‌اید ذخیره کنید، به این ترتیب از خاطرات بی ارزش رها شده و به افکار و احساسات پیچیده خود نظم می بخشید.
تحقیقات نشان می دهد که خواب دیدن به ذخیره خاطرات کمک می کند. با به دست آوردن اطلاعات جدید و خوابیدن پس از آن، این دانش در ذهن شما ماندگار تر شده و در زمان نیاز راحت تر به خاطر خواهید آورد.
اینکه چگونه رویاها بر ذخیره و یادآوری حافظه تأثیر می گذارند همچنان درک نشده است. اما رویاها ممکن است به مغز کمک کنند تا اطلاعات مهم را به طور موثرتری ذخیره کرده و در عین حال محرک هایی را که می توانند با حافظه و یادگیری تداخل کنند مسدود سازد.

 

چرا کابوس می بینیم؟

رویاهایی که به شما کمک می کنند با احساسات، خاطرات و سایر اطلاعات به طور موثر برخورد کنید، ممکن است کمک کننده باشند. کابوس برخی مواقع رویایی در نظر گرفته می شود که ترسناک تر یا ناراحت کننده می باشند. کابوس ها معمولاً به دلیل استرس، اضطراب یا گاهی اوقات به عنوان واکنش به برخی داروها ایجاد می شوند. با این حال با دیدن کابوس زیاد ممکن است دچار اختلال خواب شوید.

همچنین ببینید:

آنچه در مورد اضطراب شبانه باید بدانید


رویاهای ترسناک که به طور مرتب رخ می دهند را می توان یک اختلال خواب نامید مانند کابوس های زیر:

  • کابوس هایی که سبب اضطراب در زمان خوابیدن می شوند
  • کابوس هایی که منجر به اختلالات مکرر خواب می گردند
  • کابوس همراه با سایر مشکلات خواب

 

انجمن تحقیقات خواب آمریکا تخمین زده است که تنها حدود 5 درصد از جمعیت دنیا دچار کابوس های مداوم به عنوان اختلال خواب هستند.

 

عوامل موثر بر رویاها

برخی عوامل که هنگام بیداری بر روی ما تأثیر می گذارند نیز می توانند بر روی رویاهای ما تأثیر بگذارند.

 

1-شرایط سلامتی

یکی از بزرگترین موارد تاثیرگذار بر روی رویاها کم یا زیاد خوابیدن است. کمبود خواب برای یک یا دو شب یا بیشتر می‌تواند بخش‌هایی از مغز را زمانی که در نهایت به خواب REM وارد می شود، فعال ‌تر سازد. با داشتن شب های بی قراری، احتمالاً رویاهای واضح تری خواهید دید. همچنین به احتمال زیاد آن رویاها را به خاطر می آورید.
باردار بودن همچنین مانند کاتالیزور برای رویاها عمل می کند. افزایش تولید هورمون بر نحوه پردازش افکار و احساسات مغز تأثیر می گذارد. این موضوع اغلب منجر به رویاهای شدید می شود.
اختلالات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب و همچنین اختلال دوقطبی و سایر شرایط مربوط به خلق و خو می توانند باعث رویاها و کابوس های شدید و حتی آزاردهنده شوند. داروها در این وضعیت عبارتند از داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد روان پریشی که با افزایش خطر کابوس در ارتباط هستند.

 

2-تاثیر تغذیه بر رویاها

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد برخی غذاها منجر به رویاها و کابوس های شدید می شوند. اما مشخص است که برخی غذاها ممکن است زمینه را برای شما فراهم سازند تا رویاهای خود را بهتر به خاطر بسپارید.
برای مثال غذاهایی با کربوهیدرات بالا می توانند به شما انرژی سریع دهند. اما پس از مدتی آنها سبب ایجاد احساس ناراحتی می شوند. هر چیزی که بر خلق و خوی شما در زمان بیداری تأثیر بگذارد بر خلق و خوی ناخودآگاه نیز تأثیر می گذارد.
همچنین غذایی که باعث بیدار شدن شما در طول شب می شود ممکن است باعث شود در مرحله REM بیشتر بیدار شوید. با رخ دادن این اتفاق ممکن است رویاهای بیشتری را به یاد آورید.

 

3-فعالیت های روزانه

همانطور که خواب کم اغلب منجر به رویاپردازی واضح تر می شود، خواب خوب شبانه رویاهای شدیدی را که به یاد می آورید کاهش می دهد.
یک مطالعه کوچک نشان داد که یکی از راه‌های مناسب برای خواب راحت‌تر، ورزش صبحگاهی است. دویدن یا سایر تمرینات هوازی قبل از ظهر به شما کمک می کند که ساعت بدن طوری تنظیم گردد که تمایل بیشتری به زودتر خوابیدن داشته باشید. در نهایت زمان بیشتری را در خواب عمیق می گذرانید. این موضوع برای افرادی که ورزش نمی کنند یا در اواخر شب ورزش می کنند نتیجه عکس دارد.
ورزش کردن به طور قاطع می تواند در کاهش کابوس و خواب ناآرام کمک کند.

 

چگونه رویاهای خود را به خاطر بسپارید؟

یکی از دلایلی که ممکن است به خاطر سپردن رویاها دشوار باشد این است که ماده شیمیایی مغز مرتبط با حافظه یعنی نوراپی نفرین و فعالیت الکتریکی مغز که به یادآوری کمک می کند، در هنگام خواب در پایین ترین سطح خود هستند. در واقع اگر خواب ببینید اما در طول خواب از خواب بیدار نشوید، نمی توانید آن را به خاطر بسپارید. رویاهایی که به یاد می آورید آنهایی هستند که وقتی بیدار می شوید ادامه دارند.
دو راه برای کمک به یادآوری رویاها این است که در هنگام خواب به خود بگویید که می خواهید رویای خود را به خاطر بسپارید. اگر این آخرین تفکر شما باشد، احتمالاً با رویایی که هنوز تا حدودی در حافظه شما تازه است از خواب بیدار خواهید شد.
از آنجایی که یادآوری رویاها می تواند به راحتی با کوچکترین حواس پرتی قطع شود، باید سعی کنید به محض بیدار شدن از خواب به یاد آورید. از رختخواب بلند نشوید و به چیز دیگری فکر نکنید. سعی کنید تصاویر یا خاطراتی که از رویای خود دارید را درک و آنها را یادداشت کنید.

 

رویاها چقدر دوام دارند؟

هنرمندان، نویسندگان، فیلسوفان و دانشمندان مدت‌هاست که از رویاها ایده گرفته اند. فیلسوف یونانی ارسطو یک رساله کامل در مورد رویاها نوشت و ویلیام شکسپیر در تراژدی “هملت” به رویاپردازی پرداخت.
چرا خواب می بینیم؟ پاسخ کوتاه این است که دانشمندان علت آن را نمی دانند.
صرف نظر از اینکه چرا خواب می بینیم، جالب است که نگاه دقیق تری به رویاها و مدت زمان ماندگاری آنها بیندازیم.

سخت است که بگوییم رویای فرد چقدر ممکن است طول بکشد. اما کارشناسان در این زمینه تاحدودی توانسته اند میزان آن را تخمین بزنند.

طبق گزارش بنیاد ملی خواب هر فرد به طور متوسط 4 تا 6 بار در شب خواب می بیند که ممکن است در طول یک خواب شبانه به اندازه 2 ساعت در رویا باشد.

 

خواب REM چقدر طول می کشد؟

به نظر می رسد اغلب رویاها در طول حرکت سریع چشم یا خواب REMرخ می دهد. خواب REM یکی از دو دسته اصلی خواب است که بدن تجربه می کند و دیگری خواب بدون حرکت سریع چشم (NREM) است.
در حالی که می توانید در طول خواب NREM رویاپردازی کنید، رویاهای شما به احتمال زیاد در طول خواب REM واضح تر هستند.
چرخه خواب REM معمولا هر 1.5 تا 2 ساعت اتفاق می افتد. بدن ابتدا حدود 90 دقیقه پس از به خواب رفتن وارد خواب REM می شود اما ممکن است فقط 5 دقیقه یا بیشتر در اولین چرخه خواب REM باقی بمانید.
مجددا وقتی دوباره از طریق خواب NREM به خواب REM برمی‌گردید، ممکن است برای مدت طولانی‌تری در خواب REM بمانید.
شما ممکن است نیم ساعت را در یک چرخه خواب REM بمانید، همانطور که شب می گذرد. اگر حدود 8 ساعت بخوابید، ممکن است تقریباً یک چهارم آن زمان را در خواب REM بگذرانید.

آکادمی پزشکی خواب آمریکا تخمین می زند که بین 50 تا 85 درصد افراد بزرگسال کابوس دیده اند.
به نظر نمی رسد پاسخ قطعی در مورد اینکه یک کابوس معمولی چقدر طول می کشد وجود داشته باشد. اما متخصصان خاطرنشان می‌کنند که رویاها در چرخه‌های بعدی خوابREM، اغلب در یک سوم آخر شب اتفاق می‌افتند.
طبق گزارش داده شده زنان بیشتر از مردان رویا دیده اند. عوامل متعددی از جمله استرس و اضطراب یا برخی داروها در این موضوع دخیل هستند.
برخی رویاها را می‌توان به PTSD نسبت داد، در حالی که برخی دیگر ممکن است دلیلی برای شناسایی نداشته باشند.
تحقیقات نشان می‌دهد که 71 درصد از افراد که دچار تروما هستند، رویاهای معمولی می‌بینند.


گزینه های درمانی برای کمک به افراد مبتلا به اختلال کابوس وجود دارد:

  •  درمان تمرین تصویری
  • درمان شناختی رفتاری

بنابراین اگر تصور می کنید که ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرید با پزشک خود صحبت کنید.

 

تعداد رویاها در خواب

تقریباً غیرممکن است که تعیین کنید در یک شب معمولی چند تا خواب می بینید.
برخی تحقیقات نشان می‌دهند که بین زمانی که در خواب REM می‌گذرانید و زمانی که به رویا می‌گذرانید همبستگی وجود دارد.

همچنین ببینید:

چرا مدام شب ها از خواب بیدار می شوم؟

 

حقایق جالب دیگر در مورد رویاها

در اینجا حقایق جالب دیگری در مورد رویاها وجود دارد:


کودکان در خواب NREM خواب می بینند. کودکان زیر 10 سال در مرحله خواب NREM بسیار بیشتر از مرحله REM خواب می بینند. در واقع مرحله REM تنها حدود 20 درصد از زمان رویای آنها را تشکیل می دهد.
بدن اساساً در حالی که رویا می بینید فلج می شود. در طول خواب REM، چشمان شما به سرعت حرکت می کند، اما گروه های عضلانی اصلی به طور موقت فلج می شوند. علت این موضوع به شدت مورد بحث و بررسی قرار گرفته است اما برخی تحقیقات روی موش ها نشان می دهد که انتقال دهنده های عصبی نورون های حرکتی خاصی را در طول خواب REM مهار می کنند و باعث این اتفاق می شوند.
به نظر می رسد برخی افراد در خواب رویاهای خود را اجرا می کنند.
این موضوع به این دلیل است که آنها اختلال رفتاری خواب REM (RBD) را تجربه می کنند. این موضوع باعث می شود که در هنگام خواب رویاهای خود را عملی کنید.
مغز ممکن است انتخاب کند که در هنگام خواب چه چیزی را فراموش کند. مطالعه‌ای در سال 2019 بیان کرد نورون‌هایی که هورمون متمرکز کننده ملانین (MCH) تولید می‌کنند، به نظر می‌رسد عملکرد حافظه‌سازی را در بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس در طول خواب REM مختل می سازنند.
داروها می توانند بر روی رویاها تأثیر بگذارند. به عنوان مثال مسدود کننده های بتا فشار خون را کاهش می دهند، اما ممکن است شدت رویاهای شما را نیز افزایش دهد.
برخی افراد خواب سیاه و سفید می بینند. سن ممکن است یک عامل باشد. بر اساس مطالعه‌ای در سال 2008، افراد مسن‌تر که بیشتر تلویزیون سیاه و سفید تماشا می‌کردند، نسبت به افراد جوان‌تر که با رسانه‌های تمام رنگی بزرگ شدند، بیشتر در مقیاس خاکستری رویا می‌بینند.

 

نتیجه کلی

وقتی صحبت از رویاها می شود تمامی افراد متفاوت هستند. شاید شما به ندرت یا هرگز هیچ یک از رویاهای خود را به یاد نیاورید. اما صرف نظر از اینکه رویاهای خود را به خاطر می آورید یا نه، اگر به اندازه طولانی بخوابید در نقاط مختلفی از شب خواب می بینید.
این فقط مغز شماست که در یک فرآیند شبانه با هدفی که هنوز مشخص نیست عمل می کند.
در صورت داشتن کابوس های مکرر به پزشک مراجعه نمایید. کابوس های شما می تواند نتیجه یک بیماری زمینه ای باشد که باید تحت درمان قرار گیرد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید