فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9934

نمک اپسوم: فواید، کاربردها و عوارض جانبی

نمک اپسوم صدها سال است که به عنوان یک درمان طبیعی استفاده می شود. در مورد کاربردها، فواید و عوارض جانبی آن بیشتر بدانید.

نمک اپسوم یک درمان محبوب برای بسیاری از بیماری ها است.

مردم از آن برای کاهش مشکلات سلامتی مانند درد عضلانی و استرس استفاده می کنند. همچنین در صورت استفاده مناسب مقرون به صرفه، آسان و بی ضرر است.

در این مقاله به معرفی نمک اپسوم از جمله فواید، کاربردها و عوارض جانبی آن می پردازیم.

نمک اپسوم


نمک اپسوم چیست؟

نمک اپسوم به عنوان سولفات منیزیم نیز شناخته می شود. این یک ترکیب شیمیایی است که از منیزیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده است.

نام خود را از شهر اپسوم در انگلستان، جایی که در ابتدا کشف شد، گرفته است.

نمک اپسوم برخلاف نامش ترکیبی کاملاً متفاوت از نمک خوراکی است. به احتمال زیاد به دلیل ساختار شیمیایی آن “نمک” نامیده می شد.

ظاهری شبیه به نمک خوراکی دارد و اغلب در حمام حل می شود، به همین دلیل است که ممکن است آن را به عنوان نمک حمام نیز بشناسید.

در حالی که ظاهر آن شبیه به نمک خوراکی است، طعم آن به طور مشخص متفاوت است. نمک اپسوم بسیار تلخ و ناخوشایند است.

صدها سال است که از این نمک برای درمان بیماری هایی مانند یبوست، بی خوابی و فیبرومیالژیا استفاده می شود. متأسفانه اثرات آن بر این شرایط به خوبی بررسی نشده است.

بیشتر فواید گزارش شده نمک اپسوم به منیزیم آن نسبت داده می شود، ماده معدنی که بسیاری از مردم به اندازه کافی از آن استفاده نمی کنند.

همچنین ببینید:

مصرف زیاد نمک سیستم دفاعی بدن رو ضعیف می‌کنه‌!


کارایی نمک ایسوم 

هنگامی که نمک اپسوم در آب حل می شود، یون های منیزیم و سولفات آزاد می کند. این ذرات می توانند از طریق پوست جذب شوند تا منیزیم و سولفات را برای بدن فراهم کنند.

می توان آن را به عنوان یک ماده آرایشی بر روی پوست خود استفاده کرد یا از طریق دهان به عنوان مکمل منیزیم یا ملین مصرف کرد. علیرغم ادعاها، شواهد خوبی وجود ندارد که نشان دهد منیزیم یا سولفات ها از طریق پوست به بدن جذب می شوند.

با این حال رایج ترین استفاده از نمک اپسوم در حمام است، جایی که به سادگی در آب حمام حل می شود.


فواید و موارد استفاده از نمک اپسوم برای سلامتی

بسیاری از افراد، از جمله برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی، ادعا می کنند که نمک اپسوم درمانی است و از آن به عنوان یک درمان جایگزین برای چندین بیماری استفاده می کنند.


منیزیم را تامین می کند

منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن است که اولین آن کلسیم است.

در بیش از 325 واکنش بیوشیمیایی که برای قلب و سیستم عصبی مفید است.

بسیاری از مردم منیزیم کافی مصرف نمی کنند. حتی اگر این کار را انجام دهید، عواملی مانند فیتات‌ها و اگزالات‌های غذایی می‌توانند در میزان جذب بدن اختلال ایجاد کنند.

در حالی که سولفات منیزیم به عنوان یک مکمل منیزیم ارزش دارد، برخی افراد ادعا می کنند که منیزیم ممکن است از طریق حمام نمک اپسوم بهتر از زمانی که از طریق دهان مصرف می شود جذب شود. البته این ادعا بر اساس شواهد موجود نیست.

طرفداران این نظریه به یک مطالعه منتشر نشده در 19 فرد سالم اشاره می کنند. محققان ادعا کردند که همه شرکت کنندگان به جز سه نفر پس از خیساندن در حمام نمک اپسوم، سطح منیزیم خون بالاتری را نشان دادند.

با این حال، هیچ آزمون آماری انجام نشد و مطالعه فاقد گروه کنترل بود. در نتیجه، نتایج آن بی اساس و بسیار مشکوک بود.


خواب و کاهش استرس را ترویج می کند

سطوح کافی منیزیم برای خواب و مدیریت استرس ضروری است، احتمالاً به این دلیل که منیزیم به مغز شما کمک می‌کند تا انتقال‌دهنده‌های عصبی تولید کند که باعث خواب و کاهش استرس می‌شوند.

منیزیم همچنین ممکن است به بدن شما در تولید ملاتونین کمک کند، هورمونی که خواب را تقویت می کند.

برخی افراد ادعا می کنند که مصرف حمام نمک اپسوم می تواند این مشکلات را با اجازه دادن به بدن برای جذب منیزیم از طریق پوست معکوس کند.

به احتمال زیاد اثرات آرام بخش حمام نمک اپسوم صرفاً به دلیل آرامش ناشی از حمام داغ است.


به یبوست کمک می کند

منیزیم اغلب برای درمان یبوست استفاده می شود، زیرا آب را به داخل روده بزرگ می کشد، که حرکات روده را تقویت می کند. اغلب، منیزیم از طریق دهان برای تسکین یبوست به شکل سیترات منیزیم یا هیدروکسید منیزیم مصرف می شود.

اگر چه مصرف نمک اپسوم به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است با این وجود، توسط سازمان بهداشت غذا و دارو به عنوان یک ملین تایید شده است.

طبق دستورالعمل روی بسته، می توان آن را با آب مخلوط و از طریق دهان مصرف کرد.

معمولاً به بزرگسالان توصیه می شود که هر بار 2 تا 6 قاشق چایخوری (10 تا 30 گرم) نمک اپسوم را در حداقل 8 اونس (237 میلی لیتر) آب حل کرده و بلافاصله مصرف کنند. می توانید اثر ملین را در 30 دقیقه تا 6 ساعت انتظار داشته باشید.

همچنین باید بدانید که مصرف نمک اپسوم ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی مانند نفخ و مدفوع مایع ایجاد کند.

فقط باید گاهی اوقات به عنوان ملین استفاده شود، برای تسکین طولانی مدت عوارض جدی ایجاد می کند.


عملکرد و ریکاوری ورزش

برخی از افراد ادعا می کنند که مصرف نمک اپسوم در حمام می تواند درد عضلانی و گرفتگی عضلات را کاهش دهد هر دو عامل فاکتور مهم برای عملکرد ورزش و ریکاوری است.

به خوبی شناخته شده است که سطوح کافی منیزیم برای ورزش مفید است زیرا منیزیم به بدن کمک می کند تا از گلوکز و اسید لاکتیک استفاده کند.

در حالی که استراحت در حمام آب گرم ممکن است به تسکین درد عضلات کمک کند، اما هیچ مدرکی مبنی بر جذب منیزیم آب حمام از طریق پوست وجود ندارد.

از سوی دیگر، مکمل های خوراکی می توانند به طور موثری از کمبود یا کمبود منیزیم جلوگیری کنند.

ورزشکاران مستعد سطوح پایین منیزیم هستند، بنابراین متخصصان سلامت اغلب توصیه می کنند که مکمل های منیزیم را برای اطمینان از سطوح مطلوب مصرف کنند.

در حالی که منیزیم به وضوح برای ورزش مهم است، استفاده از نمک حمام برای افزایش تناسب اندام به خوبی تحقیق نشده است. در این مرحله، مزایای فرضی و حکایتی است.


کاهش درد و تورم

ادعای رایج دیگر این است که نمک اپسوم به کاهش درد و تورم کمک می کند. بسیاری از مردم گزارش می دهند که مصرف حمام نمک اپسوم علائم فیبرومیالژیا و آرتریت را بهبود می بخشد.

باز هم، منیزیم مسئول این اثرات تلقی می شود، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا و آرتریت دچار کمبود این ماده معدنی هستند.

یک مطالعه بر روی 15 زن مبتلا به فیبرومیالژیا به این نتیجه رسید که استفاده از کلرید منیزیم روی پوست ممکن است برای کاهش علائم مفید باشد. اما این مطالعه بر اساس پرسشنامه و فاقد گروه کنترل بود.


ایمنی و عوارض جانبی

در حالی که نمک اپسوم به طور کلی بی خطر است، در صورت استفاده نادرست از آن، چند اثر منفی وجود دارد. این تنها زمانی نگران کننده است که آن را از طریق دهان مصرف کنید.

اول از همه، سولفات منیزیم موجود در آن می تواند اثر ملین داشته باشد. مصرف آن ممکن است منجر به اسهال، نفخ یا ناراحتی معده شود.

اگر از آن به عنوان ملین استفاده می کنید، حتماً آب زیادی بنوشید که ممکن است ناراحتی گوارشی را کاهش دهد. علاوه بر این، هرگز بیش از دوز توصیه شده بدون مشورت با پزشک خود مصرف نکنید.

مواردی از مصرف بیش از حد منیزیم گزارش شده است که در آن افراد نمک اپسوم بیش از حد مصرف کردند. علائم عبارتند از حالت تهوع، سردرد، سبکی سر و برافروختگی پوست.

در موارد شدید، مصرف بیش از حد منیزیم می تواند منجر به مشکلات قلبی، کما، فلج و مرگ شود. این بعید است تا زمانی که آن را در مقادیر مناسب طبق توصیه پزشک خود یا درج شده در بسته بندی مصرف کنید.

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک یا سایر عوارض جانبی جدی با پزشک خود تماس بگیرید.


نحوه استفاده از آن


در اینجا چند مورد از رایج ترین روش های استفاده از نمک اپسوم آورده شده است:


1- حمام

متداول ترین استفاده، چیزی است که به آن حمام نمک اپسوم می گویند.

برای انجام این کار، 2 فنجان (حدود 475 گرم) نمک اپسوم را در یک وان حمام به آب اضافه کنید و بدن خود را حداقل 15 دقیقه خیس کنید.

همچنین اگر می خواهید نمک اپسوم را سریعتر حل کنید، می توانید آن را زیر آب جاری قرار دهید.

در حالی که حمام آب گرم می تواند آرامش بخش باشد، هیچ مدرک خوبی برای فواید حمام نمک اپسوم وجود ندارد.


2- زیبایی

نمک اپسوم ممکن است به عنوان یک محصول زیبایی برای پوست و مو استفاده شود. برای استفاده از آن به عنوان لایه بردار، کافی است مقداری را در دست خود قرار دهید، آن را مرطوب کرده و روی پوست خود ماساژ دهید.

برخی افراد ادعا می کنند که این ماده افزودنی مفید برای شستشوی صورت است، زیرا ممکن است به پاکسازی منافذ کمک کند.

1/2 قاشق چایخوری (2.5 گرم) برای انجام این کار مناسب است. به سادگی آن را با کرم پاک کننده خود ترکیب کرده و روی پوست ماساژ دهید.

همچنین می توان آن را به نرم کننده اضافه کرد و ممکن است به حجم دادن موهای شما کمک کند. برای اثر بخشی مقدار مساوی نرم کننده و نمک اپسوم را با هم ترکیب کنید. مخلوط را روی موهای خود بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید.

این استفاده‌ها کاملاً حکایتی هستند و توسط هیچ مطالعه‌ای تأیید نشده‌اند. به یاد داشته باشید که برای همه افراد متفاوت است و ممکن است مزایای گزارش شده را تجربه نکنید.


3- ملین

نمک اپسوم را می توان از طریق دهان به عنوان مکمل منیزیم یا به عنوان ملین مصرف کرد.

اکثر برندها مصرف 2 تا 6 قاشق چایخوری (10 تا 30 گرم) در روز را برای بزرگسالان توصیه می کنند.

تقریباً 1 تا 2 قاشق چایخوری (5 تا 10 گرم) به طور کلی برای کودکان کافی است.

اگر به دوز اختصاصی تری نیاز دارید یا اگر می خواهید دوز را به بیش از آنچه در بسته بندی ذکر شده است افزایش دهید، با پزشک خود مشورت کنید.

هرگز بیش از حد بالای مصرفی که روی بسته بندی ذکر شده است، مصرف نکنید، مگر اینکه موافقت پزشک را داشته باشید. مصرف بیش از حد نیاز می تواند منجر به مسمومیت با سولفات منیزیم شود.

اگر می خواهید مصرف نمک اپسوم را به صورت خوراکی شروع کنید، به آرامی شروع کنید. سعی کنید 1 تا 2 قاشق چایخوری (5 تا 10 گرم) را در هر بار مصرف کنید و به تدریج دوز را در صورت نیاز افزایش دهید.

به یاد داشته باشید که نیاز هر فرد به منیزیم متفاوت است. بسته به اینکه بدن شما چه واکنشی نشان می دهد و دقیقاً برای چه چیزی از آن استفاده می کنید، ممکن است به مقدار بیشتری یا کمتر از دوز توصیه شده نیاز داشته باشید.

علاوه بر این، هنگام مصرف نمک اپسوم، حتما از نمک اپسوم خالص و با درجه مکمل استفاده کنید که هیچ گونه بو یا رنگ اضافه ای ندارد.

همچنین ببینید:

عوارض جانبی مصرف ملین ها


نتیجه آخر

نمک اپسوم ممکن است در درمان کمبود منیزیم یا یبوست در صورت مصرف به عنوان مکمل مفید باشد. همچنین می توان از آن به عنوان یک محصول زیبایی یا نمک حمام استفاده کرد.

شواهد زیادی برای حمایت از تمام مزایای گزارش شده آن وجود ندارد. اثرات مثبت آن در این مرحله بیشتر حکایتی است و تحقیقات بیشتری در مورد عملکرد آن مورد نیاز است.

با این حال، نمک اپسوم به طور کلی بی خطر و آسان برای استفاده است.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x