فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9842

نارکولپسی چیست؟ هر آنچه باید درمورد آن بدانید

نارکولپسی یک اختلال خواب است که افراد را در طول روز بسیار خواب آلود می کند. درباره این اختلال خواب که باعث دوره‌های خواب غیرارادی، فلج خواب و خواب زود هنگام با حرکت سریع چشم (REM) می‌شود، بیشتر بدانید.

نارکولپسی یک اختلال خواب است که افراد را در طول روز بسیار خواب آلود می کند. برای افراد مبتلا به نارکولپسی بیدار ماندن برای مدت طولانی سخت است. آنها ناگهان به خواب می روند.

گاهی اوقات نارکولپسی همچنین باعث از دست دادن ناگهانی تون عضلانی می شود که به عنوان کاتاپلکسی (KAT-uh-plek-see) شناخته می شود.

نارکولپسی به دو نوع تقسیم می شود. اکثر افراد مبتلا به نارکولپسی نوع 1 دچار کاتاپلکسی هستند. اکثر افرادی که کاتاپلکسی ندارند، نارکولپسی نوع 2 دارند.

نارکولپسی یک بیماری مادام العمر است که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. با این حال، داروها و تغییرات سبک زندگی می توانند به مدیریت علائم کمک کنند.

نارکولپسی چیست؟ هر آنچه باید درمورد آن بدانید


علائم نارکولپسی

علائم نارکولپسی ممکن است در چند سال اول این اختلال بدتر شود. آنها عبارتند از:


1- خواب‌آلودگی مفرط در طول روز

افراد مبتلا به نارکولپسی بدون هشدار به خواب می روند. این می تواند در هر مکان و در هر زمان اتفاق بیفتد. ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بیکار یا در حین انجام یک کارهستند.

به عنوان مثال، ممکن است در حال کار یا صحبت با دوستان باشید و ناگهان به خواب بروید. به خصوص اگر هنگام رانندگی به خواب بروید، می تواند خطرناک باشد.

ممکن است فقط چند دقیقه یا تا نیم ساعت بخوابید. پس از بیدار شدن از خواب، اغلب احساس شادابی می کنید اما دوباره خوابتان می آید.

همچنین ممکن است میزان هوشیاری و تمرکز در طول روز کاهش یابد. خواب آلودگی در طول روز اغلب اولین علامتی است که ظاهر می شود.

احساس خواب آلودگی، تمرکز و عملکرد را سخت می کند. برخی از افراد مبتلا به نارکولپسی زمانی که برای مدت کوتاهی به خواب می روند به انجام یک کار ادامه می دهند.

در واقع، هنگام خواب به انجام آن کار ادامه می دهند. وقتی از خواب بیدار می شوند، نمی توانند به یاد بیاورند که چه کار کرده اند و احتمالاً آن را به خوبی انجام نداده اند.

همچنین ببینید:

اختلالات خواب، علائم، تشخیص و درمان


2- از دست دادن ناگهانی تون عضلانی

به این حالت کاتاپلکسی می گویند. می تواند باعث اختلال در گفتار یا ضعف کامل بیشتر عضلات شود. علائم ممکن است تا چند دقیقه طول بکشد.

کاتاپلکسی را نمی توان کنترل کرد. این توسط احساسات شدید تحریک می شود. اغلب احساساتی که باعث کاتاپلکسی می شوند مثبت هستند.

خنده یا هیجان ممکن است علائم را ایجاد کند. اما گاهی اوقات ترس، تعجب یا عصبانیت می تواند باعث از دست دادن تون عضلانی شود.

به عنوان مثال، وقتی می خندید، ممکن است سرتان بدون کنترل بیفتد. یا ممکن است زانوهای شما به طور ناگهانی قدرت خود را از دست بدهند و باعث زمین خوردن شوند.

برخی از افراد مبتلا به نارکولپسی تنها یک یا دو دوره کاتاپلکسی را در سال تجربه می کنند.


3- فلج خواب

افراد مبتلا به نارکولپسی اغلب فلج خواب را تجربه می کنند. در هنگام فلج خواب، هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن نمی توانند حرکت یا صحبت کنند.

معمولاً کوتاه است چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشد. اما می تواند ترسناک باشد. ممکن است از وقوع آن آگاه باشند و بعداً آن را به خاطر بیاورند. همه افراد مبتلا به فلج خواب به نارکولپسی مبتلا نیستند.


4- توهمات

گاهی اوقات افراد در هنگام فلج خواب چیزهایی را می بینند که وجود ندارند.

توهم همچنین ممکن است در رختخواب بدون فلج خواب رخ دهد. به این توهمات هیپناگوژیک می گویند، اگر در هنگام خواب اتفاق بیفتند. به آنها توهمات هیپنوپمپیک می گویند اگر در هنگام بیدار شدن اتفاق بیفتند.

به عنوان مثال، ممکن است احساس کنید که یک غریبه در اتاق خواب شما وجود دارد. این توهمات ممکن است واضح و ترسناک باشند زیرا ممکن است زمانی که شروع به دیدن خواب می کنید کاملاً نخوابید.


5- تغییرات در خواب حرکت سریع چشم (REM)

خواب REM زمانی است که بیشتر رویاها اتفاق می افتد. به طور معمول، افراد 60 تا 90 دقیقه پس از به خواب رفتن وارد خواب REM می شوند.

اما افراد مبتلا به نارکولپسی اغلب سریعتر به خواب REM می روند. آنها تمایل دارند در عرض 15 دقیقه پس از به خواب رفتن وارد خواب REM شوند. خواب REM همچنین می تواند در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد.


سایر خصوصیات

افراد مبتلا به نارکولپسی ممکن است اختلالات خواب دیگری نیز داشته باشند. آنها ممکن است آپنه انسدادی خواب داشته باشند که در آن تنفس در طول شب شروع و متوقف می شود.

ممکن است رویاهای خود را عملی کنند که به اختلال رفتار خواب REM معروف است. یا ممکن است در به خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل داشته باشند که به آن بی خوابی می گویند.


علل

علت دقیق نارکولپسی ناشناخته است. افراد مبتلا به نارکولپسی نوع 1 دارای سطوح پایین هیپوکرتین (hi-poe-KREE-tin) هستند که به آن orexin نیز می‌گویند.

هیپوکرتین یک ماده شیمیایی در مغز است که به کنترل بیدار ماندن و زمان ورود به خواب REM کمک می کند.

سطح هیپوکرتین در افرادی که کاتاپلکسی را تجربه می کنند پایین است. دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث از بین رفتن سلول های تولید کننده هیپوکرتین در مغز می شود.

کارشناسان گمان می کنند که این به دلیل یک واکنش خود ایمنی است. واکنش خودایمنی زمانی است که سیستم ایمنی بدن سلول های خود را از بین می برد.

همچنین احتمال دارد که ژنتیک در نارکولپسی نقش داشته باشد. اما خطر انتقال این اختلال توسط والدین به کودک بسیار کم است فقط حدود 1٪ تا 2٪.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که در برخی موارد، نارکولپسی ممکن است با قرار گرفتن در معرض ویروس آنفولانزای خوکی (H1N1) مرتبط باشد. همچنین ممکن است به شکل خاصی از واکسن H1N1 مرتبط باشد. این واکسن در اروپا تزریق شده است.


عوامل خطر

تنها چند عامل خطر شناخته شده برای نارکولپسی وجود دارد، از جمله:

  • سن: نارکولپسی معمولا بین 10 تا 30 سالگی شروع می شود.
  • سابقه خانوادگی: اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده شما مبتلا به نارکولپسی باشد، خطر ابتلا به نارکولپسی 20 تا 40 برابر بیشتر است.

عوارض

تصور غلط عمومی از شرایط نارکولپسی می تواند مشکلاتی را در محل کار یا زندگی شخصی ایجاد کند.

عملکرد فرد ممکن است در مدرسه یا محل کار آسیب ببیند. دیگران ممکن است افراد مبتلا به نارکولپسی را تنبل یا بی حال ببینند.

روابط صمیمانه، احساسات شدید، مانند خشم یا شادی، می تواند باعث کاتاپلکسی شود. این می تواند باعث شود افراد مبتلا به نارکولپسی از تعاملات عاطفی کناره گیری کنند.

به خواب رفتن ناگهانی ممکن است منجر به آسیب جسمی شود. اگر هنگام رانندگی به خواب بروید، در معرض خطر تصادف رانندگی هستید. اگر هنگام آشپزی به خواب بروید، خطر بریدگی و سوختگی شما بیشتر است.

افراد مبتلا به نارکولپسی بیشتر در معرض اضافه وزن هستند. گاهی اوقات با شروع علائم خواب آلودگی وزن به سرعت افزایش می یابد.

همچنین ببینید:

اختلال در خواب باعث افسردگی می‌شود؟


الگوی خواب معمولی در مقابل نارکولپسی

فرآیند معمولی به خواب رفتن با مرحله ای به نام خواب حرکت غیرسریع چشم (NREM) شروع می شود. در این مرحله امواج مغزی کند می شود.

پس از یک ساعت یا بیشتر از خواب NREM، فعالیت مغز تغییر می کند و خواب REM شروع می شود. بیشتر رویا دیدن در خواب REM اتفاق می افتد.

در نارکولپسی، ممکن است به طور ناگهانی بدون گذراندن خواب NREM وارد خواب REM شوید. این می تواند هم در شب و هم در روز اتفاق بیفتد.

کاتاپلکسی، فلج خواب، توهم شبیه به تغییراتی است که در خواب REM رخ می دهد. اما در نارکولپسی زمانی که شما بیدار هستید یا خواب آلود هستید اتفاق می افتد.


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر خواب آلودگی بیش از حد در طول روز را تجربه می کنید که بر زندگی شخصی یا حرفه ای شما تأثیر می گذارد، به پزشک خود مراجعه کنید.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

mayoclinic

دیدگاه تان را بنویسید

 

x