فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9989

8 مزایای سلامتی کامبوچا مبتنی بر شواهد علمی

کامبوچا نوعی چای تخمیر شده است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. در اینجا 8 راه وجود دارد که کامبوچا می تواند سلامت شما را بهبود بخشد، که توسط علم پشتیبانی می شود.

هزاران سال است که مردم کامبوچا، نوعی چای تخمیر شده را مصرف می‌کنند. گمان می رود که کامبوچا ریشه در چین یا ژاپن دارد.

کامبوچا همچنین حاوی آنتی اکسیدان است، می تواند باکتری های مضر را از بین ببرد و نه تنها مزایای سلامتی مشابه چای را دارد، بلکه سرشار از پروبیوتیک های مفید است که به مبارزه با چندین بیماری کمک می کند.

8 مزایای سلامتی کامبوچا مبتنی بر شواهد علمی


8 مزیت اصلی کامبوچا برای سلامتی بر اساس شواهد علمی:


1. منبع بالقوه پروبیوتیک است

با افزودن سویه‌های خاصی از باکتری‌ها، مخمر، و شکر به چای سیاه یا سبز و سپس اجازه دادن به آن برای تخمیر برای یک هفته یا بیشتر ساخته می‌شود.

در طی این فرآیند، باکتری ها و مخمرها یک لایه قارچ مانند روی سطح مایع تشکیل می دهند. به همین دلیل است که کامبوچا به عنوان “چای قارچ” نیز شناخته می شود.

این لکه یک کلنی زنده همزیست از باکتری ها و مخمرها یا SCOBY است و می توان از آن برای تخمیر کامبوچای جدید استفاده کرد.

فرآیند تخمیر، اسید استیک که در سرکه نیز یافت می‌شود و چندین ترکیب اسیدی دیگر، سطوح کمی الکل و گازهایی تولید می‌کند که آن را گازدار می‌کند.

تعداد زیادی باکتری نیز در مخلوط رشد می کنند. اگرچه هنوز هیچ مدرکی برای فواید پروبیوتیک کامبوچا وجود ندارد، اما حاوی گونه‌های مختلفی از باکتری‌های اسید لاکتیک است که ممکن است عملکرد پروبیوتیکی داشته باشند.

پروبیوتیک ها باکتری های سالم روده شما را تامین می کنند. این باکتری ها می توانند بسیاری از جنبه های سلامتی از جمله هضم، التهاب و حتی کاهش وزن را بهبود بخشند.

به همین دلیل، افزودن نوشیدنی‌هایی مانند کامبوچا به رژیم غذایی‌تان ممکن است از بسیاری جهات سلامت شما را بهبود بخشد.

همچنین ببینید:

ترکیبات چای ماسالا همراه با خواص بی نظیر آن


2. ممکن است فواید چای سبز را ارائه دهد

چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی های روی کره زمین است. این به این دلیل است که چای سبز حاوی بسیاری از ترکیبات فعال زیستی مانند پلی فنول ها است که به عنوان آنتی اکسیدان های قوی در بدن عمل می کنند.

کامبوچای تهیه شده از چای سبز حاوی بسیاری از ترکیبات گیاهی مشابه است و احتمالاً دارای برخی از فواید مشابه است.

مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن منظم چای سبز یا مصرف مکمل‌های حاوی عصاره چای سبز می‌تواند تعداد کالری‌های سوزانده شده را افزایش، چربی شکم را کاهش و سطح کلسترول را بهبود بخشدو به کنترل قند خون کمک کند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که مصرف کنندگان چای سبز خطر ابتلا به سرطان پروستات، سینه و روده بزرگ را کاهش می دهند.


3. حاوی آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند، مولکول های واکنشی که می توانند به سلول ها آسیب برسانند.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که آنتی اکسیدان های موجود در غذاها و نوشیدنی ها نسبت به مکمل های آنتی اکسیدانی برای سلامتی بهتر هستند.

به نظر می رسد کامبوچا، به خصوص زمانی که با چای سبز تهیه شود، اثرات آنتی اکسیدانی روی کبد دارد.

مطالعات موش ها به طور مداوم نشان می دهد که نوشیدن کامبوچا به طور منظم سمیت کبد ناشی از مواد شیمیایی سمی را کاهش می دهد، گاهی اوقات حداقل تا 70٪ موثر واقع شده است.

در حالی که هیچ مطالعه انسانی در مورد این موضوع وجود ندارد، به نظر می رسد تحقیقاتی امیدوارکننده برای افراد مبتلا به بیماری کبدی باشد.


4. می تواند باکتری ها را از بین ببرد

یکی از مواد اصلی تولید شده در طی تخمیر کامبوچا اسید استیک است که در سرکه نیز به وفور یافت می شود، مانند پلی فنول های موجود در چای اسید استیک می تواند بسیاری از میکروارگانیسم های بالقوه مضر را از بین ببرد.

به نظر می رسد کامبوچای تهیه شده از چای سیاه یا سبز دارای خواص ضد باکتریایی قوی است، به ویژه در برابر باکتری های عامل عفونت و مخمرهای کاندیدا.

این اثرات ضد میکروبی رشد باکتری‌ها و مخمرهای نامطلوب را سرکوب می‌کند، اما بر باکتری‌های سودمند پروبیوتیک و مخمرهای دخیل در تخمیر کامبوچا تأثیری نمی‌گذارد.

البته ارتباط سلامتی این خواص ضد میکروبی نامشخص است.


5. ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در جهان است. مطالعات نشان می دهند، چای به ویژه چای سبز از ذرات کلسترول LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می کند، که تصور می شود به بیماری قلبی کمک می کند.

مطالعات موش‌ها نشان می‌دهد که کامبوچا می‌تواند دو نشانگر بیماری قلبی، LDL (چربی بد) و کلسترول HDL (چربی خوب) را در کمتر از 30 روز بهبود بخشد.

در واقع، مصرف کنندگان چای سبز تا 31 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند، مزیتی که ممکن است در مورد کامبوچا نیز صدق کند.


6. ممکن است به مدیریت دیابت نوع 2 کمک کند

دیابت نوع 2 بیش از 450 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. با سطوح بالای قند خون و مقاومت به انسولین مشخص می شود.

مطالعه‌ای روی موش‌های دیابتی نشان داد که کامبوچا هضم کربوهیدرات‌ها را کند می‌کند که باعث کاهش سطح قند خون می‌شود. همچنین عملکرد کبد و کلیه را بهبود بخشید.

کامبوچای تهیه شده از چای سبز احتمالاً مفیدتر است، زیرا ثابت شده است که چای سبز خود سطح قند خون را کاهش می دهد.

در واقع، بررسی ادبیات تقریباً 300000 نفر نشان داد که مصرف کنندگان چای سبز 18 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.

مطالعات انسانی بیشتری برای بررسی فواید کامبوچا برای مدیریت قند خون مورد نیاز است.


7. ممکن است به محافظت در برابر سرطان کمک کند

سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان است. با جهش سلولی و رشد کنترل نشده سلول مشخص می شود.

در مطالعات آزمایشگاهی، کامبوچا به دلیل غلظت بالای پلی فنول‌های چای و آنتی‌اکسیدان‌ها از رشد و گسترش سلول‌های سرطانی جلوگیری کرد.

هر چند، نحوه عملکرد خواص ضد سرطانی پلی فنول های چای به خوبی شناخته نشده است.

با این حال، تصور می‌شود که پلی‌فنل‌ها جهش ژنی و رشد سلول‌های سرطانی را مسدود می‌کنند و در عین حال باعث مرگ سلول‌های سرطانی می‌شوند.

به همین دلیل تعجب آور نیست، در افرادی که چای می نوشند احتمال ابتلا به انواع مختلف سرطان بسیار کمتر است. با این حال، اینکه آیا کامبوچا اثرات ضد سرطانی روی افراد دارد یا خیر، تایید نشده است و مطالعات بیشتر مورد نیاز است.

همچنین ببینید:

10 مزیت عصاره چای سبز


8. زمانی سالم است که به درستی ساخته شود

کامبوچا یک چای غنی از پروبیوتیک با فواید بالقوه بسیار برای سلامتی است که باید از درستی نحوه تهیه آن مطمئن باشید با این حال، می توانید آن را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید یا خودتان در خانه درست کنید.

کامبوچای آلوده یا بیش از حد تخمیر شده می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی و حتی مرگ شود. کامبوچای خانگی ممکن است تا 3 درصد الکل نیز داشته باشد.

گزینه مطمئن تر خرید کامبوچا از فروشگاه ها است. محصولات فروشگاهی خوشمزه، بدون الکل یا کمتر از 0.5٪ الکل دارند.

بهتر است هنگام خرید مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید و سعی کنید از مارک هایی که قند افزوده بالایی دارند خودداری کنید.


نتیجه آخر

بسیاری از مردم بر این باورند که کامبوچا به درمان انواع مشکلات مزمن سلامتی کمک می کند. هر چند، مطالعات انسانی و شواهد برای اثرات سلامتی در مورد کامبوچا اندک و محدود است.

اگر کامبوچای خانگی را امتحان می کنید، مطمئن شوید آن را به درستی تهیه کرده اید. کامبوچای آلوده ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x