فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9738

آیا فیتواستروژن ها برای سلامتی مفید هستند؟

فیتواستروژن ها ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در گیاهان وجود دارند. آنها همچنین در طیف گسترده ای از غذاهای گیاهی یافت می شوند. بیشتر بدانید.

فیتواستروژن ها ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در گیاهان وجود دارند. اگر میوه ها، سبزیجات، حبوبات و برخی غلات را در رژیم غذایی خود بگنجانید، فیتواستروژن ها را دریافت می کنید.

“Phyto” یک کلمه با ریشه یونانی به معنای “گیاه” است. فیتواستروژن ها، اگرچه بر پایه گیاهی هستند، اما مانند استروژن حیوانی در انسان عمل می کنند.

هنگامی که ما فیتواستروژن را از طریق مواد غذایی تامین میکنیم، بدن به گونه ای واکنش نشان دهد که گویی استروژن درخود بدن وجود داشته است. استروژن یک هورمون زنانه است که عملکردها را در زنان و مردان تنظیم می کند.

آیا فیتواستروژن ها برای سلامتی مفید هستند؟

در این مقاله بیان می کنیم که چگونه فیتواستروژن ها می توانند مفید باشند و همچنین در چه غذاهایی می توان آنها را یافت.


فیتواستروژن ها چه فوایدی برای سلامتی دارند؟

یک رژیم غذایی گیاهی سرشار از فیتواستروژن های طبیعی مانند سویا تا حدی می توانند به عنوان یک نوع درمان جایگزین هورمونی طبیعی عمل کنند. این در مورد مکمل های حاوی فیتواستروژن هم صدق می کند.

از آنجا که آنها از استروژن بدن شما تقلید می کنند، فیتواستروژن ها برخی از کارهای مشابه را انجام می دهند.


سایر مزایای بالقوه فیتواستروژن ها عبارتند از:


رهایی از گرگرفتگی

پیش یائسگی یک مرحله در زندگی فرد است که معمولاً در اواخر دهه 40 زندگی فرد شروع می شود. در این مدت، بدن خانم ها تولید بسیاری از هورمون های زنانه را متوقف می کند.

این شامل استروژن است، اما محدود به آن نیست. در این زمان دوره‌های قاعدگی فرد برای حداقل 12 ماه متوقف می‌شود. در این صورت به عنوان یائسگی شناخته می شود.

یائسگی می تواند علائم ناراحت کننده زیادی را به همراه داشته باشد. اینها شامل گرگرفتگی، تغییر در خلق و خو و کاهش میل جنسی است. این علائم ممکن است پس از یائسگی هم ادامه یابد.

یک بررسی در سال 2014 نشان داد که فیتواستروژن ها گرگرفتگی را تا حد زیادی کاهش می دهند. تحقیقات دیگر، از جمله یک مطالعه در سال 2016، اثرات مثبتی را برای گرگرفتگی و سایر علائم قبل از یائسگی پیدا کرده است.

همچنان ببینید:

دلایل گرم شدن بدن هنگام خواب


پیشگیری از پوکی استخوان در زنان

مطالعات دیگر نشان می دهد که فیتواستروژن ها می توانند به جلوگیری از تحلیل استخوان در زنان مسن کمک کنند.

استروژن طبیعی به حفظ تراکم طبیعی استخوان کمک می کند. هنگامی که زنان پیر می شوند، سطح استروژن کاهش می یابد و آنها را در برابر پوکی استخوان آسیب پذیرتر می کند.

از آنجایی که فیتواستروژن‌ها بسیار شبیه استروژن عمل می‌کنند، مصرف آن‌ها ممکن است از این اتفاق جلوگیری کند. با این حال، قبل از اینکه پزشک این استفاده را توصیه کند، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.


تسکین قاعدگی

برخی از زنان از فیتواستروژن ها به عنوان داروهای طبیعی یا گیاهی برای تسکین مشکلات یا بی نظمی های قاعدگی استفاده می کنند.

سطح استروژن می تواند در زمان های خاصی از چرخه قاعدگی کاهش یابد و علائم ناراحت کننده ای ایجاد کند.

اگر بتوان استروژن را با مصرف فیتواستروژن ها یا از طریق مکمل ها جایگزین کرد، این علائم ممکن است تسکین یابند.

تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی انجام ایمن (دوز مناسب) مورد نیاز است.


درمان آکنه

درمان آکنه با فیتواستروژن نیز ممکن است امکان پذیر باشد. ایده این است که استروژن با آندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه) مقابله می‌کند که می‌تواند در ایجاد آکنه در زنان نقش داشته باشد.

از آنجایی که فیتواستروژن ها مشابه استروژن عمل می کنند، ممکن است با آندروژن ها مقابله کنند و در نتیجه آکنه را تسکین داده یا از آن جلوگیری کنند.

برخی تحقیقات از این موضوع حمایت می کنند، اما تحقیقات بیشتر مورد نیاز است.


آیا باید در مصرف فیتواستروژن ها احتیاط کرد؟

مانند سایر مواد مغذی، بهتر است فیتواستروژن ها را به طور طبیعی از غذاهای گیاهی دریافت کنید.

در سال های اخیر، استروژن مصنوعی به دلیل عوارض جانبی منفی، مانند افزایش خطرات چاقی، سرطان، اختلالات تولید مثل و بیماری های قلبی عروقی توصیه نمی شود.

اما چنین خطراتی در هنگام مصرف فیتواستروژن های گیاهی ثابت نشده است، مانندسویا، منبع گیاهی پروتئین است که حاوی گروهی از فیتواستروژن ها به نام ایزوفلاون ها نیز می باشد.

مطالعات بالینی طولانی مدت نشان داده است که سویا با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط نیست و همچنین ممکن است برای افرادی که با آن زندگی می کنند مفید باشد.

یک مطالعه در سال 2009 به این نتیجه رسید که غذاهای حاوی سویا عود سرطان سینه و مرگ را کاهش می دهد.

متأسفانه، برخی تصورات غلط در مورد غذاهای حاوی فیتواستروژن وجود دارد، از جمله اینکه آنها می توانند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش دهند.

در واقع، یک بررسی در سال 2020 نشان داد که فیتواستروژن ها ممکن است اثر محافظتی برای سرطان های زیر را داشته باشند:

 • سرطان پستان
 • سرطان روده بزرگ
 • سرطان آندومتری

اما هیچ مدرک انسانی عینی نیز وجود ندارد که نشان دهد فیتواستروژن ها می توانند از فیبروم های رحمی جلوگیری کنند. به طور کلی، محققان همچنان معتقدند که مکمل‌ها تأثیر کمی بر تسکین علائم یائسگی ندارند.

در حالی که به شواهد بیشتری نیاز است، تحقیقات امکان بهبود سلامت قلب و عروق و استخوان را از فیتواستروژن ها پیدا کرده است.

مطالعه‌ای در سال 2019 مصرف ایزوفلاون سویا را مورد بررسی قرار داد، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و زوال عقل با مصرف سویا کمتر است.

یک مطالعه در سال 2018 نزدیک به 2000 بزرگسال در منطقه مدیترانه را مورد بررسی قرار داد، ارتباط احتمالی بین فیتواستروژن های رژیم غذایی و کاهش خطر ابتلا به فشار خون را مرتبط دانست.

مطالعه دیگری در سال 2018 نشان داد که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در زنانی که فیتواستروژن مصرف می کردند کاهش می یابد.

با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد افراد انسانی برای درک میزان کامل کاری که فیتواستروژن ها انجام می دهند مورد نیاز است.

هیچ خطری برای سلامتی ناشی از مصرف بیشتر غذاهای گیاهی وجود ندارد ولی به عنوان یک قاعده کلی، باید از مصرف مکمل های فیتواستروژن خودداری کنید، مگر اینکه پزشک مصرف آن را تایید کند.

محققان بر این باورند که محتوای فیتواستروژن در چنین مکمل هایی بسیار متفاوت است و می تواند عواقب ناخواسته ای بر سلامت داشته باشد.


چه غذاها و گیاهانی حاوی فیتواستروژن هستند؟

بسیاری از گیاهان و غذاهای گیاهی حاوی فیتواستروژن هستند. مهمترین و قابل توجه ترین منابع عبارتند از:

 • گلپر
 • کوهوش سیاه
 • کلم بروکلی
 • هویج
 • توت درخت عفیف
 • قهوه
 • دونگ کوآی
 • گل مغربی
 • حبوبات (لوبیا، نخود، بادام زمینی)
 • ریشه شیرین بیان
 • پرتقال ها
 • شبدر قرمز
 • سویا (توفو، تمپه، میسو، شیر سویا)
 • چای

برخی از گیاهان سرشار از فیتواستروژن را می توان به شکل مکمل مصرف کرد. در نظر داشته باشید، مکمل ها ممکن است سطوح بالاتری از فیتواستروژن را نسبت به غذاها داشته باشند، بنابراین قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین ببینید:

نقش حفاظتی سبزیجات و میوه ها


نتیجه آخر

فیتواستروژن ها ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشند، اما آنها را با احتیاط مصرف کنید. در مورد مصرف دوزهای بالا و طولانی مدت با پزشک مشورت کنید.

اگرچه ممکن است آنها از استروژن مصنوعی ایمن تر به نظر برسند، اما ممکن است اینطور نباشد.

همیشه سعی کنید قبل از استفاده از گیاهان دارویی یا مکمل ها، فیتواستروژن ها را به طور طبیعی از طریق غذا دریافت کنید.

شما با استفاده از یک رژیم غذایی متنوع از میوه ها، سبزیجات، غلات، آجیل، دانه ها و حبوبات می توانید فیتواستروژن لازم را دریافت و فواید آن را تجربه کنید.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x