فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9914

9 فواید چشمگیر زالزالک برای سلامتی

مردم برای قرن ها از زالزالک به عنوان یک داروی گیاهی استفاده می کردند. سرشار از آنتی اکسیدان است و حتی ممکن است به بیماری های قلبی کمک کند.

زالزالک میوه ای کوچکی است که روی درختان و درختچه های از جنس Crataegus رشد می کند. این جنس شامل صدها گونه است که معمولاً در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا یافت می شود.

زالزالک غنی از مواد مغذی است که طعمی ترش و شیرینی ملایم دارد. رنگ آن از زرد تا قرمز تیره متغیر است.

صدها سال است که مردم از این میوه به عنوان یک داروی گیاهی برای مشکلات گوارشی، مشکلات قلبی و فشار خون بالا استفاده می‌کنند. در واقع، زالزالک بخش کلیدی در طب سنتی چینی حداقل از سال 659 پس از میلاد بوده است.

در این مقاله ما 9 مزیت بالقوه زالزالک را برای سلامتی معرفی می کنیم پس با ما همراه باشید.

9 فواید چشمگیر زالزالک برای سلامتی


1. سرشار از آنتی اکسیدان است

زالزالک یک منبع غنی از پلی فنول ها است، ترکیبات آنتی اکسیدانی قدرتمندکه در گیاهان یافت می شود.

آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد کمک می کنند که در صورت وجود در سطوح بالا می توانند به بدن شما آسیب برسانند.

رادیکال‌های آزاد می‌توانند از مصرف برخی غذاها به وجود بیایند. همچنین سطوح بالاتر آنها را می توان از سموم محیطی مانند آلودگی هوا و دود سیگار دریافت کرد.

پلی فنول ها به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی خود با مزایای سلامتی متعددی همراه هستند از جمله:

 • خطر کمتربرخی از سرطان ها
 • دیابت نوع 2
 • آسم
 • برخی از عفونت ها
 • مشکلات قلبی
 • پیری زودرس پوست

اگرچه تحقیقات اولیه روی حیوانات امیدوارکننده است، اما مطالعات انسانی بیشتری برای ارزیابی اثرات زالزالک بر خطر بیماری مورد نیاز است.


2. ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشد

زالزالک ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد که می تواند سلامتی را بهبود ببخشد.

تحقیقات نشان داده است که التهاب مزمن با بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت نوع 2، آسم و برخی سرطان ها مرتبط است.

در مطالعه‌ای بر روی موش‌های مبتلا به بیماری کبد، عصاره زالزالک به میزان قابل توجهی سطوح ترکیبات التهابی را کاهش داد که منجر به کاهش التهاب و آسیب کبدی شد.

در یک مطالعه محققان، ویتکسین ترکیبی که در برگ‌های زالزالک وجود دارد را به موش‌های مبتلا به بیماری تنفسی دادند. این درمان باعث کاهش تولید مولکول‌هایی شد که باعث التهاب می‌شوند و پاسخ گلبول‌های سفید خون به التهاب را کاهش داد.

این نتایج امیدوارکننده از مطالعات حیوانی و محیط آزمایشگاهی نشان می‌دهد که این مکمل ممکن است فواید ضد التهابی برای انسان‌ها داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

همچنین ببینید:

6 ماده غذایی بی نظیر ضد التهاب


3. ممکن است فشار خون را کاهش دهد

در طب سنتی چینی، زالزالک یکی از رایج ترین غذاهایی است که برای کمک به درمان فشار خون بالا توصیه می شود.

مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که این میوه می‌تواند به عنوان یک گشادکننده عروق عمل کند، به این معنی که می‌تواند رگ‌های خونی منقبض شده را شل کند و در نهایت فشار خون را کاهش دهد.

یک مطالعه 10 هفته ای به بررسی اثرات مصرف عصاره زالزالک در 36 فرد مبتلا به فشار خون خفیف پرداخت. محققان دریافتند افرادی که روزانه 500 میلی گرم از این عصاره را مصرف می کنند، فشار خون دیاستولیک کاهش یافته است.

در مطالعه ای در سال 2006، محققان روزانه 1200 میلی گرم عصاره زالزالک را به 79 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و فشار خون بالا به مدت 16 هفته دادند. افرادی که این عصاره را مصرف کردند نسبت به افرادی که در گروه دارونما بودند، فشار خون پایینی داشتند.

با این حال، مطالعات بیشتری برای حمایت از این یافته ها مورد نیاز است. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که استفاده از عصاره با خوردن یکسان نیست.


4. ممکن است سطح کلسترول خون را کاهش دهد

برخی از مطالعات نشان می دهد که عصاره زالزالک ممکن است به لطف محتوای فلاونوئید و پکتین، سطح کلسترول خون را بهبود ببخشد.

پکتین نوعی فیبر است که در متابولیسم کلسترول نقش دارد.

سطوح نامتعادل کلسترول خون به ویژه تری گلیسیرید بالا و کلسترول HDL (خوب) پایین در تصلب شرایین یا تجمع پلاک در رگ های خونی نقش دارند.

در یک مطالعه حیوانی، موش‌هایی که دو دوز عصاره زالزالک دریافت کردند، در مقایسه با موش‌هایی که عصاره را دریافت نکردند، کلسترول LDL (بد) کمتر و همچنین 28 تا 47 درصد سطوح تری گلیسیرید کبد کمتری داشتند.

به طور مشابه، یک مطالعه 6 هفته‌ای روی موش‌ها نشان داد که وقتی موش‌ها با مکمل‌های این میوه تغذیه می‌شوند، سطح تری گلیسیرید ناشتا و کلسترول LDL (بد) را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.

در نهایت، یک مطالعه 6 ماهه روی 64 فرد مبتلا به تصلب شرایین نشان داد که مصرف عصاره زالزالک با دوز 2.3 میلی گرم به ازای هر پوند (5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم) وزن بدن به طور قابل توجهی باعث کاهش ضخامت پلاک مضر در شریان کاروتید می شود.

اگرچه این تحقیق امیدوارکننده است، اما مطالعات انسانی بیشتری برای ارزیابی اثر عصاره این میوه بر کلسترول خون مورد نیاز است.


5. برای کمک به هضم غذا استفاده می شود

مردم برای قرن ها از زالزالک و عصاره آن برای درمان مشکلات گوارشی، به ویژه سوء هاضمه و درد معده استفاده می کردند.

زالزالک حاوی فیبر است که به عنوان یک پری بیوتیک به هضم غذا کمک می کند.

پری بیوتیک ها غذاهایی هستند که باکتری های سالم روده را که برای هضم سالم تغذیه و ترویج می کنند.

یک مطالعه مشاهده‌ای در افراد با هضم کند نشان داد که هر گرم اضافی فیبر رژیمی مصرف‌شده توسط افراد با کاهش 30 دقیقه‌ای در زمان بین حرکات روده همراه بود، به عبارت دیگر، هر چه افراد فیبر بیشتری می‌خوردند، دفعات دفع مدفوعشان بیشتر می‌شد.

علاوه بر این، یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که عصاره این میوه به طور چشمگیری زمان انتقال غذا در دستگاه گوارش را کاهش می دهد.

کاهش زمان انتقال روده به این معنی است که غذا با سرعت بیشتری در سیستم گوارش حرکت می کند، این ممکن است سوء هاضمه را کاهش دهد.

علاوه بر این، تحقیقات روی جوندگان نشان می‌دهد که ترکیبات موجود در زالزالک می‌تواند تولید و فعالیت آنزیم‌های گوارشی را افزایش دهد یعنی آنزیم‌های مورد نیاز برای هضم غذاهای چرب و غنی از پروتئین را بیشتر می کند.


6. ممکن است خواص ضد پیری داشته باشد

زالزالک ممکن است به جلوگیری از پیری زودرس پوست ناشی از تخریب کلاژن به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش کمک کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که مخلوطی از زالزالک و عصاره جینسنگ می تواند با مهار چین و چروک و افزایش رطوبت پوست از علائم پیری جلوگیری کند.

تحقیقات نشان می دهد که این اثر ممکن است به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی زالزالک باشد. با این وجود، تحقیقات در این زمینه محدود است و مطالعات انسانی مورد نیاز است.


7. ممکن است اضطراب را کاهش دهد

دانشمندان زالزالک را به عنوان یک درمان جدید بالقوه برای اختلالات اضطرابی بررسی کرده اند.

در یک مطالعه قدیمی روی 264 فرد مبتلا به اضطراب، ترکیبی از عصاره زالزالک، منیزیم و گل خشخاش کالیفرنیا به طور قابل توجهی سطح اضطراب را در مقایسه با دارونما کاهش داد.

به نظر می رسد زالزالک در مقایسه با داروهای سنتی ضد اضطراب عوارض جانبی کمی دارد. این یکی از دلایلی است که دانشمندان به تحقیق در مورد آن به عنوان یک درمان بالقوه برای اختلالات سیستم عصبی مرکزی مانند اضطراب و افسردگی ادامه می دهند.

اگر می خواهید مکمل این میوه را برای مدیریت اضطراب امتحان کنید، استفاده از داروهای فعلی خود را متوقف نکنید و حتماً قبل از آن با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا مطمئن شوید که برای شما بی خطر است.


8. برای درمان نارسایی قلبی استفاده می شود

زالزالک در درمان نارسایی قلبی در کنار سایر داروهای سنتی شناخته شده است. نارسایی قلبی وضعیتی است که در آن قلب نمی تواند خون را به درستی پمپاژ کند.

مطالعات متعدد نشان داده است که این میوه ممکن است اثرات مفیدی بدون عوارض جانبی شدید در افراد مبتلا به نارسایی قلبی داشته باشد.

مطالعات عمدتاً، بهبود عملکرد قلب و علائم نارسایی قلبی مانند تنگی نفس و خستگی را نشان می‌دهند، ترکیباتی به نام فلاونوئیدها در زالزالک ممکن است پشت این اثرات مفید باشد.

همچنین ببینید:

نارسایی قلبی چیست؟ علائم، تشخیص و درمان


9. به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کنید

شما می توانید زالزالک را به روش های مختلفی به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

 • زالزالک خام طعمی ترش و کمی شیرین دارد برای همین یک میان وعده عالی است. اما سعی کنید دانه ها را نخورید. مانند دانه های سیب حاوی سم سیانید هستند.
 • می‌توانید چای آن را با استفاده از زالزالک، گل‌ها و برگ‌های خشک این گیاه درست کنید.
 • در جنوب شرقی ایالات متحده، مردم معمولاً زالزالک را به صورت مربا، مارمالاد برای پر کردن پای و شربت درست می کنند.
 • زالزالک را می توان به یک نوشیدنی الکلی خوش طعم (برای بزرگسالان) یا یک سرکه خوش طعم تخمیر کرد که می توانید از آن برای تهیه سس سالاد استفاده کنید.
 • می توانید مکمل های زالزالک را به صورت پودر، قرص یا مایع مناسب مصرف کنید. مکمل‌های آن معمولاً حاوی زالزالک همراه با برگ‌ها و گل‌ها است، اگرچه برخی فقط شامل برگ‌ها و گل‌ها هستند.

مارک ها و اشکال مختلف مکمل های زالزالک دوزهای متفاوتی دارند. دوزهای معمول 250-500 میلی گرم سه بار در روز است. با این حال، تحقیقات هنوز یک دوز موثر بهینه را تعیین نکرده است.


عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

عوارض جانبی زیادی از مصرف زالزالک گزارش نشده است. به نظر می رسد مواردی که وجود دارند از خفیف تا متوسط متغیر هستند.

شایع ترین مواردی که افراد گزارش کرده اند عبارتند از:

 • تعریق
 • سردرد
 • خواب آلودگی
 • تپش قلب
 • بثورات خفیف
 • بی قراری
 • اثرات گوارشی

در حالی که این رویدادها تهدید کننده زندگی نیستند، در صورت مشاهده هر یک از این علائم، حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.


فعل و انفعالات

استفاده از گیاهان دارویی به عنوان درمان های جایگزین برای چندین بیماری به دلیل مزایایی مانند عوارض جانبی کمتر یا خفیف تر و کاهش هزینه ها در مقایسه با درمان های مدرن استاندارد، به طور فزاینده ای محبوب شده است.

با این حال، استفاده از این گیاهان خطر تداخلات گیاهی-دارویی را افزایش می دهد، که ممکن است اثرات داروهای استاندارد را تغییر دهد و با افزایش، کاهش یا تغییر اثرات داروهای موجود شما می تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد.

تحقیقات در مورد تداخلات احتمالی بین زالزالک و داروهای استاندارد حاکی از یک اثر بالقوه مضر زمانی است که مردم زالزالک را همراه با داروهای قلب مصرف کنند.

زالزالک به طور بالقوه می تواند اثر رقیق کننده های خون، داروهای کاهش دهنده فشار خون و داروهای نارسایی قلبی را افزایش دهد.

علاوه بر این، این میوه ممکن است فعالیت دیژیتال را افزایش دهد دارویی که برای درمان نارسایی احتقانی قلب و آریتمی یا مشکلات ریتم قلب استفاده می شود و این ممکن است خطر مسمومیت و آریتمی قلبی را افزایش دهد.

اگر برای قلب خود دارو مصرف می کنید، قبل از استفاده از مکمل های زالزالک با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.


نتیجه آخر

در درجه اول به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی، زالزالک ممکن است اثرات بهداشتی متعددی، به ویژه برای قلب داشته باشد.

مطالعات نشان می دهد که ممکن است فشار خون و سطح کلسترول خون را کاهش دهد و حتی ممکن است به درمان نارسایی قلبی کمک کند.

علاوه بر این، ممکن است التهاب را کاهش دهد، علائم پیری پوست را کاهش دهد و به هضم غذا کمک کند.

با این حال، ممکن است با داروهای قلبی تداخل منفی داشته باشد. قبل از مصرف آن به عنوان مکمل حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x