فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2672

ال آرژنین: فواید، دوز، عوارض جانبی و سایر موارد

ال آرژنین یک اسید آمینه نیمه ضروری یا مشروط ضروری در نظر گرفته می شود. در این مقاله با فواید، عوارض جانبی و دوز آن آشنا شوید.

ال آرژنین یک اسید آمینه است. آمینو اسیدها بلوک های سازنده پروتئین ها هستند و به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند.

آمینو اسیدهای غیر ضروری در بدن ساخته می شوند، اما آمینو اسیدهای ضروری ساخته نمی شوند. به این ترتیب، آنها باید از طریق مصرف رژیم غذایی تامین شوند.

ال آرژنین فواید، دوز، عوارض جانبی و سایر موارد

ال-آرژنین نیمه ضروری در نظر گرفته می شود، به این معنی که تحت شرایط خاصی، از جمله بارداری، نوزادی، بیماری بحرانی و تروما ضروری می شود.

برای تولید نیتریک اکسید، یک مولکول سیگنالی که برای انواع فرآیندها و عملکردهای بدن، از جمله تنظیم جریان خون، عملکرد میتوکندری و ارتباطات سلولی مورد نیاز؛ ضروری است.

علاوه بر این، به عنوان پیش ساز سایر اسیدهای آمینه از جمله گلوتامات، پرولین و کراتین عمل می کند و برای سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ضروری است.

آرژنین برای رشد سلول‌های T که گلبول‌های سفید خونی هستند ضروری است و نقش اصلی را در پاسخ ایمنی ایفا می‌کنند.

از آنجایی که ال آرژنین نقش های حیاتی زیادی در بدن دارد، کمبود این اسید آمینه می تواند عملکرد سلولی و اندام ها را مختل سازد و منجر به پیامدهای نامطلوب جدی برای سلامتی شود.

ال آرژنین به روش های مختلفی تولید می شود. می توان آن را از اسید آمینه سیترولین از طریق تجزیه پروتئین های بدن سنتز کرد، یا می توان آن را از طریق مصرف پروتئین در رژیم غذایی به دست آورد.

در برخی از غذاهای غنی از پروتئین، از جمله گوشت، مرغ، لبنیات، آجیل، محصولات سویا و ماهی متمرکز شده است.

میانگین دریافت روزانه ال آرژنین از غذاها 4 تا 6 گرم گزارش شده است.

حقیقات نشان می دهد که یک رژیم غذایی معمولی بین 25 تا 30 درصد از کل آرژنین موجود در بدن را تامین می کند.

علاوه بر این، ال آرژنین را می توان با مصرف مکمل ها به دست آورد. مکمل های ال آرژنین به طور گسترده در دسترس هستند و می توانند به صورت پودر، مایع، کپسول و قرص در فروشگاه های مواد غذایی، فروشگاه های مکمل و آنلاین یافت شوند.

این مقاله عمدتاً بر روی فواید و موارد استفاده از مکمل های ال آرژنین تمرکز دارد.


مزایا و موارد استفاده ال آرژنین

مکمل های ال آرژنین به دلایل مختلف توسط بسیاری از افراد، از جمله ورزشکاران و کسانی که شرایط پزشکی خاصی مانند فشار خون بالا دارند، مصرف می شود.

تحقیقات نشان داده است که ال-آرژنین ممکن است مزایای مختلفی را در صورت استفاده به عنوان مکمل ارائه دهد.

با این حال نتایج متفاوت است.

شواهد محدود نشان می دهد که مکمل های ال-آرژنین ممکن است عملکرد ورزش را با افزایش نیتریک اکسید در بدن افزایش دهند که جریان خون و اکسیژن رسانی به عضلات را بهبود می بخشد.

اکثر مطالعاتی که این رابطه را بررسی می‌کنند نشان داده‌اند که ال-آرژنین برای بهبود عملکرد ورزشی مفید نیست.

ال-سیترولین، پیش ساز ال-آرژنین، ممکن است انتخاب بهتری برای تقویت عملکرد ورزشی باشد.


1- افزایش عملکرد ورزشی

شواهد محدود نشان می‌دهد که مکمل‌های ال آرژنین ممکن است با افزایش اکسید نیتریک در بدن، عملکرد ورزشی را افزایش دهند، که جریان خون و اکسیژن رسانی به عضلات را بهبود می‌بخشد.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2017 روی 56 بازیکن فوتبال مرد نشان داد که درمان با 2 گرم ال آرژنین روزانه به مدت 45 روز به طور قابل توجهی عملکرد ورزشی را در مقایسه با گروه دارونما افزایش می دهد.

یک مطالعه کوچک دیگر روی 9 مرد نشان داد که افرادی که نوشیدنی حاوی 6 گرم ال-آرژنین را 1 ساعت قبل از ورزش شدید مصرف کردند، سطح اکسید نیتریک خون را به میزان قابل توجهی افزایش دادند و در مقایسه با گروه دارونما، مدت طولانی تری ورزش کردند.

با این حال، اکثر مطالعاتی که این رابطه را بررسی می‌کنند نشان داده‌اند که ال-آرژنین برای بهبود عملکرد ورزشی مفید نیست.

ال-سیترولین، پیش ساز ال-آرژنین که بعداً در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است، ممکن است انتخاب بهتری برای تقویت عملکرد ورزشی باشد.

همچنین ببینید:

مکمل های ورزشی برای ورزشکاران


2- تنظیم فشار خون

مکمل های ال آرژنین ممکن است برای افرادی که فشار خون بالا دارند مفید باشد.

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های ال آرژنین ممکن است به کاهش فشار خون سیستولیک (عدد بالا) و دیاستولیک (عدد پایین) کمک کند.

ال آرژنین برای تولید نیتریک اکسید، که برای شل شدن سلول های سازنده رگ های خونی و همچنین تنظیم فشار خون ضروری است، مورد نیاز است.


3- مدیریت بیماری بحرانی

ال آرژنین زمانی ضروری می شود که بدن شما به دلیل شرایطی مانند عفونت و ضربه آسیب ببیند و نیاز به آرژنین به دلیل نیازهای فیزیولوژیکی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

در این شرایط، بدن شما دیگر نمی تواند نیاز شما به آرژنین را که باید از طریق منابع خارجی تامین شود، برآورده کند.

کاهش آرژنین در طول بیماری بحرانی یا پس از جراحی منجر به عوارض جانبی جدی از جمله اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و جریان خون می شود.

برای جلوگیری از این عوارض احتمالی، مکمل‌های آرژنین اغلب در محیط بالینی برای درمان انواع شرایط استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال آرژنین خوراکی یا IV معمولاً برای درمان عفونت‌های جدی خوب است، مانند:

 • انتروکولیت نکروزان در نوزادان
 • موارد سپسیس
 • سوختگی
 • بیماری‌های مزمن و زخم‌ها
 • در بیماران قبل و بعد از جراحی و تروما

4- تنظیم قند خون

تحقیقات نشان می دهد که ال-آرژنین ممکن است با بهبود متابولیسم گلوکز و حساسیت به انسولین برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

ال-آرژنین برای تولید نیتریک اکسید مورد نیاز است. نیتریک اکسید نقش مهمی در عملکرد سلولی و نحوه پاسخ بدن شما به انسولین دارد، هورمونی که قند خون را از خون شما به سلول‌ها منتقل می‌کند، جایی که برای انرژی استفاده می‌شود.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که درمان طولانی ‌مدت با مکمل‌های ال-آرژنین ممکن است از دیابت در جمعیت‌های در معرض خطر جلوگیری کند.


5- سایر مزایای بالقوه

علاوه بر مزایای ذکر شده در بالا، برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل های ال-آرژنین ممکن است در موارد زیر مفید باشد:

 • درمان اختلال نعوظ: مروری بر 10 مطالعه در سال 2019 نشان داد که مصرف مکمل‌های آرژنین در دوزهای 1.5 تا 5 گرم در روز به طور قابل‌توجهی اختلال نعوظ را در مقایسه با دارونما یا بدون درمان بهبود می‌بخشد.
 • بهبود جریان خون: برخی شواهد نشان می‌دهند که مکمل‌های ال-آرژنین ممکن است عملکرد عروق خونی و جریان خون را در گروه های خاص بهبود بخشد. با این حال، نتایج مطالعه متناقض هستند، و بسیاری دریافته‌اند که ال-آرژنین هیچ اثری ندارد.
 • درمان و پیشگیری از پره اکلامپسی: مطالعات نشان داده اند که درمان با ال-آرژنین در دوران بارداری ممکن است به پیشگیری و درمان پره اکلامپسی، یک وضعیت خطرناک که با فشار خون بالا و پروتئین در ادرار مشخص می شود، کمک کند.

این لیست کامل نیست و ال-آرژنین به دلیل اثرات مفید بالقوه آن بر شرایط مختلف از جمله چاقی، بیماری قلبی، سرطان، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، ناباروری و اضطراب مورد مطالعه قرار گرفته است.

با این حال، تحقیقات در مورد اثرات ال-آرژنین در افراد مبتلا به این بیماری ها و بسیاری از شرایط دیگر محدود و بی نتیجه است و نیاز به مطالعات آینده را برجسته می کند


عوارض جانبی

می تواند عوارض جانبی ناخوشایندی از جمله نفخ، درد شکم، حالت تهوع و اسهال ایجاد کند، به ویژه زمانی که در دوزهای بزرگ 9 گرم یا بیشتر در روز مصرف شود.

با این حال، یک مطالعه 90 روزه بر روی 142 بزرگسال نشان داد که دوز روزانه تا 30 گرم به خوبی تحمل می شود و با هیچ گونه عوارض جانبی همراه نیست، که نشان می دهد حتی دوزهای بسیار بالای ال-آرژنین معمولاً حداقل در کوتاه مدت بی خطر هستند.

افرادی که مبتلا به آسم، سیروز کبدی، بیماری کلیوی، فشار خون پایین و کمبود گوانیدینواستات متیل ترانسفراز هستند؛ یک اختلال ارثی که متابولیسم آرژنین را تحت تاثیر قرار می دهد، باید از ال-آرژنین به دلیل احتمال عوارض جانبی اجتناب کنند.


مقدار مصرف و نحوه مصرف

دوزهای ال آرژنین بسته به آنچه که برای درمان استفاده می شود بسیار متفاوت است.

برای مثال، مطالعاتی که اثرات ال-آرژنین را بر فشار خون بررسی می‌کنند، از دوزهای 6 تا 30 گرم در روز به مدت 2 تا 24 هفته استفاده کرده‌اند.

در افراد مبتلا به اختلال نعوظ، تحقیقات نشان داده است که مصرف روزانه 1.5 تا 5 گرم ال آرژنین ممکن است علائم را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

هنگامی که برای درمان پره اکلامپسی استفاده می شود، دوز معمولاً بین 3 تا 4 گرم در روز تا 12 هفته یا تا زمان زایمان تحت نظارت پزشک متغیر است.

همچنین ممکن است به صورت داخل وریدی به زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا در شرایط بالینی داده شود.

اگرچه دوزهای بالاتر اغلب در محیط های تحقیقاتی و بالینی استفاده می شود.

توصیه می شود که دوز روزانه ال-آرژنین کمتر از 9 گرم در روز باشد تا از عوارض جانبی احتمالی گوارشی، از جمله تهوع، اسهال و نفخ جلوگیری شود.

مانند سایر آمینو اسیدهای منفرد، مصرف ال آرژنین بین وعده های غذایی برای حداکثر جذب توصیه می شود.


مصرف بیش از حد

همانطور که در بالا ذکر شد، آرژنین به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، حتی اگر در دوزهای بالا استفاده شود.

با این حال، ممکن است آرژنین بیش از حد به ویژه برای کودکان خطرناک باشد.

ال آرژنین ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، از جمله:

 • داروهای کاهش دهنده فشار خون: انالاپریل، لوزارتان، آملودیپین، فوروزماید و غیره.
 • داروهای اختلال نعوظ: سیلدنافیل سیترات، تادالافیل و غیره.
 • داروهای رقیق کننده خون: کلوپیدوگرل، انوکساپارین، هپارین، وارفارین و غیره.
 • داروهای ضد دیابت: انسولین، پیوگلیتازون، گلیپیزید و غیره.
 • داروهایی که جریان خون را افزایش می دهند: نیتروگلیسیرین، ایزوسورباید وغیره.
 • داروهای ادرارآور: آمیلوراید و تریامترن ، اسپیرونولاکتون و غیره.

علاوه بر این، ال-آرژنین ممکن است با مکمل ها و مواد خاصی تداخل داشته باشد، از جمله:

 • گیاهان و مکمل های با اثرات کاهش دهنده فشار خون: کوآنزیم Q10، روغن ماهی، لیسیوم، گزنه، تیانین و غیره
 • گیاهان و مکمل هایی که ممکن است قند خون را کاهش دهند: شنبلیله، صمغ گوار و غیره
 • گیاهان و مکمل های رقیق کننده خون: میخک، گلپر، سیر، زردچوبه و غیره
 • زایلیتول: تداخل با این الکل قند ممکن است باعث کاهش قند خون شود

مکمل های ال آرژنین را در یک منطقه خشک و خنک نگهداری کنید. از قرار دادن مکمل در معرض گرما یا رطوبت خودداری کنید.

همچنین ببینید:

بهترین زمان برای مصرف مکمل ها و ویتامین ها، چه زمانی است؟


بارداری و شیردهی

ال آرژنین در بارداری تحت شرایط خاصی از جمله پره اکلامپسی استفاده می شود.

مکمل ال-آرژنین در دوران بارداری معمولاً به دلیل خاصی مانند پره اکلامپسی یا خطر پره اکلامپسی و محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) توسط یک متخصص تجویز می شود.

در دوران بارداری، به دلیل رشد جنین و رشد جفت، نیاز بدن به ال-آرژنین افزایش می یابد.

این نیاز افزایش یافته ممکن است از طریق رژیم غذایی تامین نشود، به خصوص در زنانی که در محیط های بدون دسترسی به غذاهای غنی از پروتئین زندگی می کنند.

علاوه بر این، اگرچه افزایش تقاضا برای آرژنین در دوران بارداری می‌تواند از طریق رژیم غذایی تامین شود، اما مصرف پروتئین یا مکمل‌های اسید آمینه ممکن است تحت شرایط خاصی ضروری باشد.

این ممکن است شامل زنانی باشد که از رژیم‌های غذایی محدود پیروی می‌کنند یا در دوران بارداری تهوع و استفراغ شدیدی را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود آنها نتوانند نیازهای خود را از طریق دریافت رژیم غذایی برآورده کنند.

با این حال، مکمل ها در دوران بارداری همیشه باید توسط متخصص تایید شوند.

مکمل های ال آرژنین در زنان شیرده مورد تحقیق قرار نگرفته است. به همین دلیل، مهم است که از متخصص مشورت بگیرید.


استفاده برای افراد خاص

ایمنی ال-آرژنین در بسیاری از افراد از جمله زنان باردار و افراد مسن نشان داده شده است.

برخی از افراد، از جمله آنهایی که دارای شرایطی هستند که بر کبد یا کلیه ها تأثیر می گذارد، باید از ال-آرژنین اجتناب کنند.

مکمل های ال-آرژنین گاهی اوقات در شرایط بالینی در کودکان استفاده می شود و در صورت تجویز در دوزهای مناسب، ایمن تلقی می شود.

با این حال، مکمل آرژنین در کودکان همیشه باید توسط یک متخصص انجام گیرد.

ال-آرژنین به کودک توصیه نمی گردد، مگر اینکه از نظر پزشکی ضروری باشد و توسط پزشک توصیه شده باشد.

رعایت این توصیه بسیار مهم است، زیرا دادن دوز بسیار بالای ال آرژنین به کودک ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی شود و حتی می تواند کشنده باشد.


جایگزین و سایر گزینه ها

پس از مصرف، روده و کبد شما به سرعت ال-آرژنین را قبل از رسیدن به گردش خون سیستمیک متابولیزه می کند.

به همین دلیل، برخی استدلال می کنند که ال سیترولین، پیش ساز ال-آرژنین، ممکن است انتخاب بهتری برای افزایش سطح آرژنین باشد.

ال-سیترولین یک اسید آمینه است که ممکن است به عنوان جایگزینی برای ال-آرژنین در صورت مصرف به عنوان مکمل استفاده شود.

ال سیترولین یک اسید آمینه غیر ضروری است که پیش ساز ال آرژنین است.

ال-سیترولین از طریق یک سری واکنش های آنزیمی که عمدتاً در کلیه ها انجام می شود به ال-آرژنین تبدیل می شود.

تحقیقات نشان می دهد که مکمل های ال سیترولین می توانند سطح ال-آرژنین بدن را افزایش دهند.

در واقع، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که ال-سیترولین در افزایش سطح آرژنین مؤثرتر از مکمل‌های ال-آرژنین است.

تحقیقات به همین ترتیب نشان داده است که مکمل های ال سیترولین ممکن است مزایایی مشابه مکمل های ال-آرژنین داشته باشند.

به عنوان مثال، مشابه ال-آرژنین، ال سیترولین در برخی مطالعات به کاهش فشار خون و بهبود اختلال نعوظ کمک می کند.

مطالعات نشان می دهد که وقتی ال سیترولین به تنهایی یا در ترکیب با ال-آرژنین استفاده می شود، ممکن است عملکرد ورزشی را بهبود بخشد و ریکاوری عضلانی را در ورزشکاران افزایش دهد.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .


منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x