فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 10190

اسانس زوفا و آنچه باید در مورد آن بدانید

اسانس زوفا ممکن است دارویی برای مصارف مختلف باشد، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که این یک ماده شیمیایی قوی است که می‌تواند خطر عوارض جانبی نیز داشته باشد.

اسانس ها کنسانتره های قوی هستند که از برگ، پوست و گل گیاه استخراج می شوند.

هر نوع اسانس با نوع ترکیب شیمیایی نحوه استفاده متفاوت دارد. اسانس های خالص به اندازه داروهای معمولی قوی در نظر گرفته شوند.

روغن زوفا تنها یکی از روغن‌های ضروری است که به عنوان جایگزین احتمالی برای ضد التهاب‌ها و ضد میکروب‌های معمولی محبوبیت پیدا کرده است.

در حالی که این روغن به عنوان “طبیعی” طبقه بندی می شود، همچنان خطر عوارض جانبی دارد، به خصوص زمانی که به صورت خوراکی یا موضعی استفاده شود.

اسانس زوفا


اسانس زوفا چیست؟

اسانس زوفا (Hyssopus officinalis) از گل ها و برگ های گیاهی به همین نام تهیه می شود. در حالی که این گیاه از نظر فنی به خانواده نعناع تعلق دارد، گل ها شبیه اسطوخودوس هستند.

این یک ماده اصلی در طب عامیانه، در مناطق خاورمیانه و جنوب اروپا، رشد می کند. امروزه زوفا به عنوان یک اسانس چند منظوره در نظر گرفته می شود.

این روغن دارای رایحه ای تصفیه کننده است که ترکیبی از نعناع و گل است. همچنین به عنوان یک تصفیه کننده بدن با فواید متعدد در نظر گرفته می شود.


فواید روغن زوفا

گفته می شود روغن زوفا دارای خواص ضد التهابی، ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی و نشاط بخش است.

اینها ممکن است به اجزای اصلی آن مرتبط باشد، مانند:

 • تانن ها
 • فلاونوئیدها
 • تلخ
 • روغن های فرار، مانند پینوکامفون

در زیر برخی از رایج ترین فواید اسانس زوفا ذکر شده است. با این حال، برای تعیین اینکه آیا چنین مزایایی پشتوانه علمی دارند، تحقیقات بیشتری لازم است:


سرماخوردگی را تسکین می دهد

در طب عامیانه، زوفا اغلب برای کاهش علائم سرماخوردگی استفاده می شود. گزارش شده است که این اسانس گلودرد و سرفه را کاهش می دهد.

این شاید به دلیل خواص نعناع آن باشد. نعناع، یکی دیگر از اسانس های محبوب، گاهی اوقات برای کمک به درمان سردرد و گلودرد استفاده می شود.

همچنین ببینید:

طرز تهیه ی سوپ شلغم برای سرماخوردگی!


آسم و علائم تنفسی را کاهش می دهد

بر اساس برخی مطالعات حیوانی، جدای از درمان علائم سرماخوردگی، زوفا ممکن است برای کاهش بیماری‌های تنفسی جدی‌تر مانند آسم استفاده شود.

با این حال، شما نباید از زوفا به عنوان درمانی برای خس خس شدید و مشکلات تنفسی بدون مشورت با پزشک خود استفاده کنید


ضد التهاب

التهاب پاسخ بدن به آسیب یا بیماری است. با این حال، با گذشت زمان، این پاسخ طبیعی می تواند منجر به بیماری و عوارض طولانی مدت شود.

در مطالعه‌ای در سال 2014 بر روی موش‌ها، زوفا فعالیت ضد التهابی از خود نشان داد. با این حال، برای تأیید اینکه زوفا دارای خواص ضد التهابی قابل توجهی است که می تواند برای انسان مفید باشد، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.


آنتی اکسیدان

تجزیه و تحلیل شیمیایی زوفا در سال 2011 خواص آنتی اکسیدانی امیدوارکننده آن را نشان داد.

محققان خاطرنشان کردند که زوفا می تواند در آینده کاربرد دارویی داشته باشد، زیرا آنتی اکسیدان ها می توانند با رادیکال های آزاد که باعث استرس اکسیداتیو می شوند که با بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 تا سرطان مرتبط است، مبارزه کنند.


با عفونت مبارزه می کند

روغن زوفا به عنوان یک ضد میکروبی ممکن است به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی برای مبارزه با برخی عفونت ها عمل کند. اینها ممکن است شامل عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، عفونت دستگاه ادراری و عفونت های پوستی باشد.

مطالعه‌ای در سال 2008 به بررسی فواید ضد ویروسی احتمالی زوفا، مانند درمان عفونت‌های تبخالی پرداخت.


تحریک پوست را کاهش می دهد

اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی ممکن است روغن زوفا را به یک گزینه درمانی برای تحریک خفیف پوست تبدیل کند.

این شامل سوختگی های جزئی، بریدگی های کوچک و حتی سرمازدگی است. احتمالا برای اگزما، پسوریازیس و سایر بیماری‌های التهابی پوست هم  سودمند می باشد.

همچنین ببینید:

انواع داروهای آلرژی و ضد حساسیت


تقویت کننده تصفیه رایحه درمانی

روغن‌ها در حال حاضر در رایحه‌درمانی برای تقویت خلق و خو استفاده می‌شود. زوفا به خاطر رایحه پاک‌کننده‌اش که تلاقی بین رایحه‌ای گلدار و تلخ است، ارزشمند می باشد.


عوارض جانبی روغن زوفا

روغن زوفا برای قرن ها در طب عامیانه مورد استفاده قرار گرفته است، اما این بدان معنا نیست که نمی تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

هنگامی که به صورت موضعی استفاده می شود، برخی ممکن است علائم واکنش آلرژیک را تجربه کنند، مانند:

 • جوش قرمز
 • خارش پوست
 • خشکی و پوسته شدن
 • تورم
 • عطسه و آبریزش بینی

روغن زوفا را به صورت خوراکی مصرف نکنید. انجام این کار می تواند خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • درد شکم
 • اضطراب
 • لرزش

نحوه استفاده از اسانس زوفا

از کاربردهای موضعی گرفته تا رایحه درمانی، اسانس زوفا به روش های مختلفی استفاده می شود. رایج ترین آنها:


کاربردهای موضعی

روغن زوفا را با روغن حامل مانند روغن نارگیل یا زیتون رقیق کنید. سپس ناحیه کوچکی از پوست خود را تست کنید و 24 ساعت صبر کنید تا ببینید آیا پوست شما به روغن واکنش نشان می دهد یا خیر.

در صورت عدم واکنش، به صورت موضعی چند بار در روز استفاده شود تا زمانی که بهبودی را مشاهده کنید.


حمام زوفا و صابون زوفا

زوفا مصارف تجاری وسیعی از جمله عطر و صابون دارد. همچنین می توانید از اسانس رقیق شده زوفا در آب جاری حمام برای درمان التهاب و لذت بردن از رایحه درمانی استفاده کنید.

با دقت در داخل و خارج شدن از حمام از سر خوردن در وان خودداری کنید.


کمپرس 

کمپرس های ساخته شده با اسانس زوفا را می توان برای تحریکات جزئی پوست، نیش حشرات و درد ماهیچه ها یا مفاصل استفاده کرد.

برای درست کردن کمپرس، کافی است یک حوله مرطوب را گرم کنید و چند قطره از اسانس رقیق شده را قبل از استفاده بمالید.


دیفیوزر یا استنشاقی

هنگام استفاده از روغن زوفا برای رایحه درمانی، یک پخش کننده می تواند به ماندگاری عطر در تمام طول روز کمک کند. این دستگاه کوچک از آب و چند قطره اسانس برای پخش بخار معطر در هوا استفاده می کند.

همچنین می‌توانید با استنشاق مستقیم روغن زوفا از فواید روغن‌های ضروری بهره ببرید این ممکن است برای آسم و سایر علائم تنفسی مفید باشد.

قبل از انتشار اسانس، شرایط زنان باردار و شیرده، کودکان و حیوانات خانگی را در نظر بگیرید. برخی ممکن است حساس باشند.


موارد احتیاط

روغن های ضروری را هرگز نباید مستقیماً روی پوست خود بمالید. ابتدا باید روغن زوفا را با روغن حامل مانند روغن زیتون، نارگیل یا جوجوبا رقیق کنید. از روغن های ضروری در نزدیکی چشم استفاده نکنید.

همچنین مهم است که این روغن را از طریق دهان مصرف نکنید. روغن های ضروری برای بلعیدن نیستند، بلکه در رایحه درمانی استفاده می شوند.

علیرغم استفاده از آن به عنوان یک درمان عامیانه برای ناراحتی های گوارشی، این امکان وجود دارد که زوفا واقعاً باعث مشکلات گوارشی شود.

روغن زوفا همچنین می تواند اختلالات تشنج را در کودکان بدتر کند. روغن زوفا برای افراد مبتلا به صرع توصیه نمی شود.


نکته آخر

روغن زوفا ممکن است یک داروی طبیعی برای مصارف مختلف باشد، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که این یک ماده شیمیایی قوی است که می‌تواند خطر عوارض جانبی نیز داشته باشد. قبل از استفاده موضعی از روغن زوفا با پزشک مشورت کنید.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x