فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9707

آیا باید از روغن کلزا استفاده کرد؟ تمام آنچه نیاز است بدانید

روغن کلزا یا کلزا به طور گسترده ای برای پخت و پز، پخت و فرآوری مواد غذایی استفاده می شود. این مقاله به بررسی محتوای غذایی، فواید و مضرات احتمالی آن می پردازد.

گیاه کلزا معمولا در تابستان شکوفه می دهد و به خاطر گل های زرد طلایی خود مشهور است. به خانواده کلم تعلق دارد و ارتباط نزدیکی با شلغم و خردل دارد.

روغن آن هم، به عنوان روغن کلزا یا کانولا معرفی شده است، به طور گسترده برای پخت و پز و فرآوری مواد غذایی استفاده می شود.

آیا باید از روغن کلزا استفاده کرد؟ تمام آنچه نیاز است بدانید

در این مقاله به بررسی محتوای غذایی، فواید و مضرات احتمالی روغن کلزا می پردازیم.


تولید و استفاده از روغن کلزا

کانادا بزرگترین تولید کننده روغن کلزا است و آلمان در رتبه دوم قرار دارد. در واقع، نام “کانولا” از کلمات “کانادا” و “روغن” گرفته شده است.

در اصل، روغن کلزا بطور سنتی در آشپزی استفاده می شد به مرور زمان گونه های آن اصلاح ژنتیکی (GM) شدند تا در برابر آفات مقاوم باشند.

روغن کلزا، به عنوان ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی (GMOs) طبقه بندی می شود.


روغن کلزا در مقابل روغن کانولا

تمایز بین دو نوع اصلی روغن کلزا مهم است: صنعتی و آشپزی. نسخه آشپزی نیز به عنوان کلزا شناخته می شود.

روغن کلزا صنعتی در صنایع خودروسازی و شیمیایی استفاده می شود، در حالی که نوع آشپزی آن برای پخت و پز استفاده می شود.

این دو نوع به دلیل ترکیب ژنتیکی و محتوای اسید اروسیک که در مقادیر زیاد برای سلامتی مضر است، به طور قابل توجهی متفاوت هستند.

در واقع، برای اینکه روغن کانولا نامیده شود، باید دارای سطح اسید اروسیک 2٪ یا کمتر باشد و استانداردهای بین المللی تنظیم شده در آن رعایت شده باشد.

در غیر این صورت، برچسب “روغن کلزا” خواهد بود. با این حال، بیشتر انواع موجود در فروشگاه های مواد غذایی، روغن کانولا هستند.


اطلاعات تغذیه ای

روغن کلزا یک روغن خالص است، بنابراین حاوی پروتئین یا کربوهیدرات نیست. با این حال، منبع خوبی از چربی های سالم و ویتامین های محلول در چربی است.

یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) روغن کانولا موارد زیر را دارا می باشد:

  • کالری: 124
  • چربی کل: 14 گرم
  • چربی اشباع شده: 1 گرم
  • چربی تک غیراشباع: 9 گرم
  • چربی اشباع نشده: 4 گرم
  • 16درصد ویتامین E
  • 8 درصد ویتامین K

کلزا یک منبع عالی از ویتامین E است، یک آنتی اکسیدان قوی که از سلامت پوست و چشم حمایت می کند.

علاوه بر این، به طور طبیعی چربی اشباع شده کم و چربی اشباع نشده بالایی دارد، که با سلامت قلب خوب است.

به ویژه، منبع خوبی از آلفا لینولنیک اسید (ALA)، نوعی چربی امگا 3 است. ALA یک چربی ضروری است که در بدن به اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) تبدیل می شود.

رژیم غذایی سرشار از این چربی ها با سلامت قلب مرتبط هستند. روغن کلزا همچنین سرشار از چربی های امگا 6 است که در صورت مصرف در مقادیر متوسط از سلامت کلی بدن حمایت می کند.

با این حال، اکثر مردم در رژیم غذایی خود چربی امگا 6 زیادی دریافت می کنند که می تواند منجر به التهاب شود.

خوشبختانه، روغن کلزا دارای نسبت بیشتری امگا 3 به امگا 6 است که در آن تعادل سالم این دو چربی در نظر گرفته است.

تحقیقات در مورد اثرات این روغن بر کلسترول خون مختلط است. با این حال، تجزیه و تحلیل اخیر مطالعات نشان داد که مصرف منظم روغن کانولا منجر به کاهش سطح LDL (بد) و کلسترول  می شود که می تواند به جلوگیری از بیماری قلبی کمک کند.

همچنین ببینید:

8 فایده روغن خردل، به علاوه نحوه استفاده از آن


فواید روغن کلزا


اگرچه در مورد روغن کلزا اختلاف نظر وجود دارد، استفاده از آن با فواید زیادی همراه است:


دمای پخت با حرارت بالا

روغن کلزا را می توان به دلیل نقطه دود بالا در پخت و پز با دمای بالا استفاده کرد، به این معنی که تا حدود 400 درجه فارنهایت (204 درجه سانتیگراد) نمی سوزد، بعد از این مرحله شروع به دود شدن می کند.

در این دما، مولکول های چربی شروع به شکستن و ایجاد ترکیبات مضر می کنند. نقطه دود عامل مهمی است که باید هنگام انتخاب روغن آشپزی سالم در نظر بگیرید.

یکی از عواملی که این موضوع را تعیین می کند این است که یک روغن چقدر تصفیه شده است. هرچه پالایش بیشتر باشد، نقطه دود بالاتر است.

از آنجایی که روغن کلزا بسیار تصفیه شده است، به این معنی که بسیاری از ناخالصی ها و اسیدهای چرب آزاد آن حذف شده است، نقطه دود بالاتری نسبت به روغن های دیگر مانند روغن زیتون دارد.

پایداری روغن فاکتور مهم دیگری است که باید هنگام انتخاب روغن پخت و پز سالم در نظر بگیرید.

به طور کلی روغن‌هایی که اسیدهای چرب چند غیراشباع دارند در دمای بالا پایداری کمتری دارند و روغن‌هایی که اسیدهای چرب تک غیراشباع یا اشباع بیشتری دارند در همان محیط پایدارتر هستند.

از آنجایی که روغن کلزا تنها 28 درصد PUFA دارد، نسبتاً پایدار است و بنابراین گزینه خوبی برای تفت دادن، سرخ کردن در ماهیتابه، پخت، سرخ کردن عمیق و سایر روش‌های پخت با حرارت بالا است.


بی طعم و همه کاره است

روغن کلزا دارای طعم بسیار ملایمی است که به آن اجازه می دهد برای انواع کاربردهای آشپزی استفاده شود.

در سس‌های سالاد، سس های چاشنی، پخت و پز خوب عمل می‌کند و می‌توان از آن برای سرخ کردن در تابه یا سرخ کردن عمیق بدون افزودن طعم اضافی استفاده کرد.


مقرون به صرفه

روغن کلزا به دلیل تولید جهانی آن بسیار مقرون به صرفه و در دسترس است.

بسته به محل زندگی شما، معمولاً می توانید 1 گالن (4 لیتر) را با کمتر از نصف قیمت همان حجم روغن زیتون خریداری کنید.

روغن‌های با کیفیت بالاتر، مانند روغن زیتون فرابکر، به دلیل تکنیک‌های پردازش ظریف‌تر و ماندگاری کوتاه‌تر، هزینه بیشتری دارند.


جنبه های منفی

در حالی که استفاده از روغن کلزا فواید زیادی دارد، در مورد استفاده از آن اختلاف نظر وجود دارد.


در اینجا برخی از مضرات احتمالی مصرف روغن کلزا آورده شده است:


اصلاح ژنتیکی شده

بیشتر روغن کلزا که در فروشگاه های مواد غذایی یافت می شود، اصلاح ژنتیکی شده (GM) است.

با اصلاح ژن‌های گیاه کلزا برای مقاوم شدن به آفات، پرورش‌دهندگان می‌توانند محصول بیشتری تولید کنند و در نتیجه محصولی مقرون‌ به‌ صرفه‌تر با ضایعات کمتر تولید می کنند.

در حالی که این ممکن است به عنوان یک مزیت تلقی شود، نگرانی هایی در مورد غذاهای تراریخته و اثرات آنها بر سلامتی، به ویژه آلرژی، مقاومت آنتی بیوتیکی و سرطان وجود دارد.

علاوه بر این، برخی از فرهنگ ها و مذاهب از محصولات تراریخته اجتناب می کنند، زیرا آنها به عنوان یک شکل غیر طبیعی غذا در نظر گرفته می شوند.

با این حال، بیشتر تحقیقات نشان می‌دهد که غذاهای تراریخته برای مصرف بی‌خطر هستند و هیچ اثر نامطلوبی برای سلامتی ندارند.

از آنجایی که غذاهای GM با استفاده از فناوری نسبتاً جدید ایجاد می شوند، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است با این وجود، اگر تصمیم به اجتناب از غذاهای تراریخته دارید، حتماً روغن کلزا خریداری کنید که دارای ارگانیک یا برچسب بدون GMO است.


بسیار پردازش شده است

بیشتر روغن های مورد استفاده در صنایع غذایی بسیار فرآوری شده اند و روغن کلزا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

یک حلال شیمیایی به نام هگزان برای “تمیز کردن” روغن اضافه می شود. سپس طی یک فرآیند تصفیه، اسیدهای چرب آزاد و رنگ‌های نامطبوع  حذف می شود.

در حالی که این یک فرآیند ایمن در نظر گرفته می شود، منجر به کاهش ویتامین E و محتوای اسید چرب آزاد می شود که ممکن است مزایای سلامتی روغن را کاهش دهد.

اگر به دنبال جایگزینی برای روغن کلزای بسیار فرآوری شده هستید، می توانید نسخه فشرده سرد را امتحان کنید. این روش فرآوری به روغن اجازه می دهد تا اکثریت مواد مغذی خود را حفظ کند. هرچند یافتن این نوع آن سخت است.

همچنین ببینید:

کاربرد روغن کرچک و خواص جادویی آن


نتیجه آخر

روغن کلزا به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود. این روغن به دلیل مقرون به صرفه بودن و تطبیق پذیری آن به عنوان روغن پخت و پز محبوب است و معمولا در سس های سالاد، محصولات پخته شده و غذاهای سرخ شده یافت می شود.

کلزا منبع خوبی از چربی های سالم است، اما به شدت فرآوری شده است، که ممکن است ارزش غذایی آن را کاهش دهد و اثرات سلامتی آن را تغییر دهد.

در صورت امکان، سعی کنید روغن کلزا را با پرس سرد یا با شرایط حداقل تصفیه انتخاب کنید، زیرا بیشتر مواد مغذی و فواید اصلی روغن در این نوع حفظ شده است.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x