فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2040

۳۵۰ هزار سالمند ایرانی مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج هستند

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس اعلام کرد: بیش از ۳۵۰ هزار نفر از سالمندان در معرض آسیب سالمندی و مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج هستند...

سالمندان ایرانی و بیماری‌های صعب‌العلاج آنها

۳۵۰ هزار سالمند ایرانی مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج هستند

 

محمدرضا صایینی با اعلام اینکه در حال حاضر شناسایی و طبقه‌بندی سالمندان توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور انجام شده اظهار داشت:‌ از میان 8 میلیون سالمند ثبت شده در سامانه‌های الکترونیک وزارت بهداشت، بیش از 6 میلیون و 900 هزار سالمند غربالگری شده‌اند.

وی افزود: پنج درصد از سالمندان یعنی بیش از 350 هزار سالمند در گروه سالمندان بسیار پرخطر هستند. این سالمندان در معرض آسیب سالمندی بوده و دارای بیماری‌های صعب‌العلاج از جمله سرطان یا دیالیز، دمانس، نارسایی کبدی، ایدز یا همزمان دارای ناتوانی حرکتی و هم ابتلایی هستند.

همچنین ببینید:

سالمندی جمعیت به ابربحران تبدیل می‌شود

 

21 درصد سالمندان در گروه‌های پرخطر قرار می‌گیرند

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس با اشاره به این که بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر یعنی 21 درصد سالمندان نیز در گروه پرخطر قرار می‌گیرند، گفت: از آنجایی که رشد فزاینده جمعیت سالمندان ممکن است کشور را با چالش‌های قابل توجهی در سال‌های آینده مواجه کند، اتخاذ تدابیر ویژه و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز ضرورت دارد و لازم است در سطح ملی اقداماتی در این خصوص با مشارکت تمام بخش های مختلف وزارت بهداشت و سایر سازمان‌ها انجام پذیرد.

صایینی با اشاره به این که این اقدامات باید با هدف تسهیل برقراری ارتباط موثر بین بخشی در استان‌ها و شهرستان‌ها برای استقرار برنامه «حمایت و مراقبت از گروه های پرخطر سالمندان» و پایش آن انجام پذیرد، بیان داشت: مقرر است جلسات «کمیته ملی حمایت و مراقبت از گروه های پرخطر سالمندان» به صورت منظم برگزار شده و با اتخاذ تصمیمات کلیدی در سطح ملی موجبات تسهیل ارتباطات و تعاملات بین بخشی لازم در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور را فراهم آورد.

وی ادامه داد: در نشست اخیر این کمیته نیز نمایندگان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و بخش‌ها، با توجه به ظرفیت‌های موجود برای تعامل و تشریک مساعی در پیشبرد اهداف برنامه حمایت و مراقبت از گروه‌های پرخطر سالمندان، اعلام آمادگی کرده و پیشنهاداتی را ارائه کردند. 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x