فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1985

سالمندی جمعیت به ابربحران تبدیل می‌شود

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با بیان اینکه سالمندی جمعیت در ایران به ابربحران تبدیل می‌شود؛ گفت:‌ ۶۰ درصد منابع بیمه‌ای صرف ۱۰ درصد جمعیت کشور می‌شود...

ابربحران سالمندی جمعیت

احمد دلبری، در نشست تبیین جایگاه توانبخشی و سلامت اجتماعی درنظام سلامت با اشاره به سالخوردگی جمعیت در ایران بیان کرد: به پاس خدماتی که 40 سال گذشته اتفاق افتاد امید به زندگی به 76 سال رسیده که نسبت به اول انقلاب 20 سال افزایش یافته است.

سالمندی جمعیت به ابربحران تبدیل می‌شود

 

وی افزود: این افزایش عمر نیاز به تمهیدات خاصی دارد. درصد سالمندان جمعیت در 40 سال گذشته دوبرابر شده است؛ در سال 1355 پنج و سه دهم درصدجمعیت ایران را سالمندان بالای 60 سال تشکیل می‌دادند اما الان این عدد به 10 درصد رسیده است به عبارتی 40 سال طول کشید که جمعیت سالمند دو برابر شود اما سرعت رشدجمعیت سالمند افزایش پیدا کرده است.

همچنین ببینید:

بهترین مکمل های ضد پیری

 

وی ادامه داد:‌ ما فقط 20 سال برای فراهم کردن زیرساخت برای سالمندان وقت داریم‌‌ زیرا در سال 2050 بیش از 30 درصد جمعیت ایران سالمند می‌شود اما زیرساخت‌های آن فراهم نیست و ما در موضوع سالمندی، ابربحران خواهیم داشت.

دلبری گفت: 60 درصد منابع بیمه‌ای برای 10 درصد جمعیت کشور که سالمند هستند صرف می‌شود و در آینده این منابع موردنیاز به شدت افزایش خواهد یافت و در تأمین منابع به مشکل خواهیم خورد. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته، بیشترین کارآفرینی در اروپا در حوزه سالمندی و مشاغل خانگی است. 20 درصد سالمندان ما وابسته به مراقب هستند و به عبارت دیگر می‌توان گفت در حال حاضر یک میلیون و 700 هزار شغل پنهان داریم اما دولت‌ها به این مسئله توجهی نکردند.

همچنین ببینید:

عواملی که باعث پیری پوست میشود!!!

 

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی بیان داشت:‌ در سال1960 در انگلیس، متخصص طب سالمندی تربیت می‌شد اما در سال 2020 ما در ایران سه دوره این تخصص را تربیت کردیم و همکاران متخصص داخلی فشار آوردند و به دلیل تضاد منافع این تخصص از کشور حذف شد و الان به 2031 متخصص طب سالمندی در کشور نیاز داریم اما تعداد متخصصان این رشته کمتر از 20 نفر است!

دیدگاه تان را بنویسید

 

x