فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1518

دریافت سه دوز واکسن کلیدی برای محافظت در برابر نوع جدید ویروس کرونا

جهش جدید ویروس کرونا به چالشی جدید تبدیل شده و شاید واکسیناسیون در متوقف کردن آن بی تاثیر باشد مگر با دریافت دوز سوم ...

دانشمندان بریتانیایی هشدار داده اند که دو دوز واکسن کووید برای جلوگیری از ابتلا به نوع Omicron کافی نیست.

تجزیه و تحلیل اولیه موارد UK Omicron و Delta نشان داده است که واکسن‌ها در متوقف کردن نوع جدید مؤثر نبوده اند.

دریافت سه دوز واکسن کلیدی برای محافظت در برابر نوع جدید ویروس کرونا

اما دریافت دوز سوم واکسن از بروز علائم کووید در حدود ۷۵ درصد از افراد جلوگیری می کند.

در همین حال، مایکل گوو، که بعدازظهر امروز جلسه ای را با وزرای اول برخی کشورها برگزار کرد، هشدار داد که بریتانیا با یک "وضعیت عمیقا نگران کننده" مواجه است.

وی در سخنانی پس از جلسه کمیته اضطراری دولت گفت : اقدامات انجام شده تاکنون متناسب بوده است، و وزرا کاملا همه چیز را زیر نظر دارند.

همچنین ببینید:

آنچه در مورد کووید-19 و آرتریت باید بدانید

وی افزود: "انجام یک اقدام جدی چیزی کاملاً ضروری است و با دریافت داده های جدید، ما در نظر خواهیم گرفت که در مواجهه با این واریانت چه اقدامی انجام دهیم."

این در حالی است که ۴۴۸ مورد دیگر از ابتلا به  Omicron در بریتانیا تایید شده است و تعداد گزارش شده تاکنون به ۱۲۶۵ مورد رسیده است. تعداد کل موارد ابتلا به کووید در روز جمعه ۵۸۱۹۴ نفر بوده است که بالاترین رقم ابتلا  از ۹ ژانویه تا کنون می باشد.

دولت گفته است که به منظور متعادل کردن خطر فعلی کووید۱۹ دستورالعمل‌های خود را برای مراکز مراقبت در انگلیس به‌روزرسانی می‌کند و تعداد بازدیدکنندگان مجاز به ازای هر فرد را محدود می‌کند و آزمایش‌ها را افزایش می‌دهد .

 

چقدر باید نگران باشیم؟

آخرین نتایج آزمایشگاهی در مورد Omicron

یکی از نگرانی‌های اصلی از زمان ظهور نوع Omicron که به شدت جهش یافته است، این بوده است که تاثیر واکسن‌ها را کم رنگ کرده است .

بنا بر گزارش آژانس امنیت سلامت بریتانیا، داده‌های مربوط به ۵۸۱ مورد مبتلا به Omicron و هزاران مورد دلتا را تجزیه و تحلیل شد تا میزان تاثیر واکسن‌ها علیه نوع جدید را محاسبه شود.

تجزیه و تحلیل بر اساس داده های محدودی انجام شده است، اما کاهش چشمگیر اثربخشی واکسن آسترازنکا و کاهش قابل توجهی برای دو دوز فایزر را نشان داده است.

محافظت ۷۵ درصدی در برابر علائم کووید پس از دریافت دوز تقویت کننده ، برای این نوع به اندازه انواع قبلی نیست.

داده‌های کافی برای تجزیه و تحلیل واکسن‌های مدرنا یا جانسن وجود نداشت، اما دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم اینها نتایج متفاوتی خواهند داشت.

با این حال، آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا گفته است : واکسن ها احتمالا همچنان محافظت خوبی در برابر ابتلا به نوع شدید کووید که نیاز به درمان بیمارستانی دارد، ارائه می دهند.

تاکنون، حدود ۲۲ میلیون نفر دوز تقویت کننده را نیز دریافت کرده اند، اما حتی اگر همه افراد این دوز را نیز دریافت کنند، کاهش این اثربخشی کمتر واکسن ها همچنان میلیون ها نفر را مستعد ابتلا به این ویروس خواهد کرد.

داده‌های دنیای واقعی نیز از مطالعات آزمایشگاهی حمایت می‌کند که نشان می‌دهد توانایی آنتی‌بادی‌های افراد دوبار واکسینه شده برای از بین بردن ویروس، ۴۰ برابر کاهش یافته است.

البته خوش‌بینی وجود دارد که واکسن‌ها همچنان بسیاری از افراد را از بیمارستان دور نگه می‌دارند، حتی اگر تعداد بیشتری به کووید مبتلا شوند. داده هایی درباره ی چگونگی شدت ابتلا با این نوع جدید ممکن است تا هفته آینده منتشر شود.

با این حال، به وجود آمدن یک موج ابتلا به Omicron می تواند مشکل ساز باشد، حتی اگر خفیف باشد. یک موج بزرگ و ناگهانی می تواند منجر به این شود که همه افرادی که هنوز آسیب پذیر هستند به دریافت مراقبت های بیمارستانی نیاز پیدا کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

bbc

دیدگاه تان را بنویسید

 

فروشگاه دیابت مال

پربازدید ها

x