فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1282

کمک 6.3 میلیون دلاری ژاپن به ایران به منظور تقویت توان کشور برای مقابله با کووید19

امروز دولت ژاپن به منظور نشان دادن ادامه همبستگی خود با ملت ایران در مواجهه با فوریت کووید-19، تفاهم‌نامه کمک مالی به ارزش 6.3 میلیون دلار را برای انجام پروژه‌ای مشترک با نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران امضا کرد.

به گزارش وبدا، سند اعطای این کمک مالی طی مراسمی توسط دکتر سید جعفر حسین، نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران و آقای هیروتاکا ماتسئو، کاردار سفارت ژاپن در جمهوری اسلامی ایران در حضور دکتر جلال نائلی نماینده اداره کل روابط بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضا شد.

کمک 6.3 میلیون دلاری ژاپن به ایران به منظور تقویت توان کشور برای مقابله با کووید19

در قالب این پروژه 6.3 میلیون دلاری، شش دستگاه MRI به منظور گسترش ظرفیت مقابله کشور با کووید-19 خریداری خواهد شد؛ این دستگاه‌ها در بیمارستان‌های دولتی در پنج استان تهران (2 دستگاه)، خوزستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری نصب و راه اندازی خواهد شد که نمایندگی سازمان جهانی بهداشت مسئولیت تمامی مراحل تهیه و تحویل و آموزش آنها را بر عهده خواهد داشت.

 

ویروس کرونا نه تنها جان انسان‌ها بلکه اقتصاد جهانی را به مخاطره انداخت

دکتر جعفر حسین نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران در این مراسم ضمن قدردانی از دولت و سفارت محترم ژاپن به خاطر این کمک مالی که باعث ارتقای توان نظام سلامت کشور در مقابله با کووید-19 خواهد شد، اظهار کرد: این کمک 6.3 میلیون دلاری به پاسخ مؤثر دولت جمهوری اسلامی ایران به همه‌گیری کووید-19، به خصوص در حوزه تشخیص و درمان، کمک شایانی خواهد کرد.

 

وی ادامه داد: دستگاه‌های MRI که سازمان جهانی بهداشت با استفاده از این کمک مالی خریداری خواهد کرد، نه تنها در خدمت پاسخ به کووید-19 خواهد بود، بلکه در بلندمدت برای بیماری‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

 

همچنین آقای ماتسئو کاردار سفارت ژاپن در ایران در این مراسم تاکید کرد: عفونت ویروس کرونا به سرعت در سراسر جهان منتشر شد و نه تنها جان انسان‌ها بلکه اقتصاد جهانی را به مخاطره انداخت. از همان ابتدای طغیان بیماری، دولت ژاپن پاسخ فوری به منظور حفظ جان انسان‌ها و به حداقل رساندن آثار اجتماعی-اقتصادی این بیماری را ضروری قلمداد می‌کرد.

 

وی در ادامه اظهار کرد: باور دارم که این شش دستگاه MRI به جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت ویروس کرونا از طریق تشخیص و درمان آن در مناطق مختلف کشور کمک خواهد کرد.

 

آقای ماتسئو با تاکید بر اینکه تقویت بخش سلامت یکی از اولویت‌های کلیدی سفارت متبوعش است، خاطرنشان کرد: دانش و فناوری ژاپن در این بخش می‌تواند نقشی کلیدی در تقویت روابط میان ایران و ژاپن ایفا کند.

 

در ادامه این مراسم، دکتر نائلی ضمن قدردانی از دولت ژاپن به دلیل این کمک‌ مالی و همچنین پشتیبانی‌های پیشین این کشور از وزارت بهداشت ایران، ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های فعلی و آتی به افرادی که بیشترین نیاز را به این کمک‌ها دارند، یاری رساند.

 

آقای ماتسئو نیز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور خارجه ایران و همچنین سازمان جهانی بهداشت بابت تلاش‌های‌شان در مقابله با کووید-19 تشکر و اظهار امیدواری کرد که جهان به زودی بر چالش ایجادشده از سوی این پاندمی غلبه کند.

 

گفتنی است؛ از زمان پیدایش کووید-19 در ابتدای 2020 (اواخر 1398)، دولت ژاپن به منظور پشتیبانی از ایران در مبارزه با این همه‌گیری حدود 34 میلیون دلار از طریق دستگاه‌های مختلف سازمان ملل، از جمله سازمان جهانی بهداشت، برنامه توسعه سازمان ملل، سازمان بین‌المللی مهاجرت، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، برنامه جهانی غذا و فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ کمک، کرده است.

 

کمک‌های اعطایی ژاپن تا به امروز شامل تعداد قابل‌توجهی دستگاه سی تی اسکن، سونوگرافی، آنالیز گازهای خون شریانی، ونتیلاتورهای ثابت و قابل‌حمل و همچنین تامین بخشی از هزینه خرید یک دستگاه آنژیوگرافی بایپلین و یک سیستم رادیوگرافی دیجیتال قابل‌حمل می‌شود.

 

براساس این گزارش، دولت ژاپن همچنین با اهدای سریع حدود سه میلیون دُز واکسن آسترازنکای ژاپنی از طریق مکانیزیم کوواکس در جولای 2021، در شرایطی که کشور با موج پنجم مهیب همه‌گیری درگیر بود، از مردم ایران حمایت کرد.

 

شایان ذکر است، پروژه جدید مشترک با سازمان جهانی بهداشت که در دوران بحرانی کنونی به اجرا گذاشته می شود، نقش بسزایی در آمادگی کشور برای پاسخ به بحران کووید-19 از طریق مراکز بهداشتی-درمانی ایفا خواهد کرد.

 

منبع:

وبسایت وزارت بهداشت

دیدگاه تان را بنویسید

 

x