فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9578

کمبود پرستار در موج جدید کرونا باعث افت کیفیت درمان بیماران می‌شود

عضو شورای‌عالی نظام پرستاری گفت: با توجه به در پیش بودن موج جدید کرونا، افزایش تعداد بیماران بستری را خواهیم داشت که با توجه به کمبود پرستار در کشور باعث ایجاد فشار مضاعف به سیستم پرستاری و افت کیفیت خدمات درمانی می‌شود.

اعظم فخری محمودی درباره مطالبات پرستاران اظهار کرد: مطالبات پرستاران شامل اجرای صحیح قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری‌، برقراری فوق‌العاده خاص‌، اجرای استاندارد‌های جهانی در پرستاری‌، اجرای بی‌چون‌وچرای قانون مشاغل سخت و زیان‌آور و قانون ارتقاء بهره‌وری‌، حل معضل کمبود پرستار‌، بازگشت به کار نیروهای طرحی تعدیل‌شده و اعطای درجه جانبازی به آسیب‌دیدگان دوران کرونا است.

کمبود پرستار در موج جدید کرونا باعث افت کیفیت درمان بیماران می‌شود

وی ادامه داد: شایسته است دولت به مطالبات پرستاران اهمیت دهد و با برطرف کردن مشکلات پرستاری باعث افزایش انگیزه کار میان پرستاران شود.


عضو شورای عالی نظام پرستاری با انتقاد از وضعیت کمبود پرستار در نظام سلامت کشور، اظهار کرد: کمبود نیروی پرستار در سیستم باعث افزایش شیفت‌های پرستاران، اضافه‌کاری اجباری‌، ایجاد فشار کاری‌، خستگی و افت کیفیت خدمات درمانی می‌شود، همچنین کمبود نیرو و شیفت‌های طولانی‌مدت آسیب روحی و جسمی پرستاران و در نهایت صدمه به سیستم سلامت کشور و صدمه به بیماران را به‌دنبال خواهد داشت.

همچنین ببینید:

کمبود شدید پرستار در کشور/ شیفت‌ اجباری پرستاران به دلیل کمبود نیرو

وی تصریح کرد: با توجه به در پیش بودن شروع موج جدید کرونا، به‌تبع آن افزایش تعداد بیماران بستری و نیز اشغال بیشتر تخت‌ها را خواهیم داشت و باتوجه به اینکه نیروی پرستاری نیز کم است، این موضوع باعث ایجاد فشار مضاعف به سیستم پرستاری و نظام سلامت کشور می‌شود که باید چاره اساسی برای جبران کمبود پرستاران اندیشیده شود.


فخری محمودی درباره مشکلات بانوان پرستار در محیط کار، افزود: مادر و همسر بودن و کنار آن پرستار بودن، به‌معنای صرف کردن حداکثر توان عاطفی یک زن است و این کار برای هر کسی ممکن نیست، زیرا بانوان پرستار فشار عاطفی زیادی تحمل می‌کنند.


وی ادامه داد: شغل پرستاری با توجه به محیط کاری، سخت است و پرستاران باردار نیز در محیط بیمارستانی آسیب‌های جدی متحمل می‌شوند که نیاز است برای بانوان پرستاری که باردار هستند، در طول مدت بارداری شیفت‌های کم و محیطی در نظر گرفته شود که کم‌استرس و کم‌خطرتر است.

همچنین ببینید:

پذیرفته شدن پرستاران ایرانی در دوره فلوشیپ سازمان بهداشت جهانی

عضو شورای‌عالی نظام پرستاری بیان کرد: فرهنگ‌سازی در زمینه شغل پرستاری بسیار مهم است و احتیاج به زیرساخت‌های لازم و معرفی این شغل حتی از طریق آموزش در محیط مدرسه و مهدهای کودک را دارد.


فخری محمودی گفت: معمولاً در جامعه، مراقب کودک و یا سالمند نیز پرستار تلقی می‌شود که باید فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه صورت گیرد و مردم نسبت به نقش پرستار که بخشی از آن می‌تواند مراقبت، آموزش، مدیریت، توانمندی و… باشد، آگاه شوند.


منبع:

tasnimnews

دیدگاه تان را بنویسید

 

x