فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 8496

هشدار برای افزایش مرگ‌های ناشی از مسمومیت با منوکسیدکربن

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران نسبت به افزایش مرگ‌های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن همزمان با سرد شدن هوا هشدار داد.

مهدی فروزش اظهار کرد: در سال 1397 و برابر آمارهای پزشکی قانونی 168 نفر و در سال گذشته، یعنی سال 1400، تعداد 136 نفر به‌علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در تهران جان خود را از دست دادند. این تعداد نسبت به سال 1397، حدود 19 درصد کاهش داشته است و ما امیدواریم که این روند کاهشی امسال هم ادامه داشته باشد.

هشدار برای افزایش مرگ‌های ناشی از مسمومیت با منوکسیدکربن

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران افزود: استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش و نبود تهویه درست و مناسب محیط از جمله مهمترین دلایل تولید و تجمع گاز CO در منازل و اماکن تجاری و اداری است.

همچنین ببینید:

7 علت نارسایی حاد تنفسی با تشخیص و درمان

وی با بیان اینکه در فصل سرما شمار قربانیان گاز گرفتگی افزایش پیدا می‌کند، ادامه داد: لازم است شهروندان برای تأمین گرمای منزل یا محل کار خود به هر وسیله‌ای متوسل نشوند و حتما در خصوص اصول ایمنی از کارشناسان این امر کمک بگیرند. همچنین در صورت استفاده از وسایل گرمازای دودکش‌دار، دودکش‌ها حتما بررسی شوند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه مسدود بودن دودکش‌های دیوار از عوامل مهم ایجاد مسمومیت و گازگرفتگی و به خطر افتادن جان افراد محسوب می‌شود، گفت: با توجه به اینکه گاز co بدون بو و طعم است فرد متوجه گاز مونوکسیدکربن نمی‌شود و از طرفی این امر باعث سردرد، تهوع، سرفه خشک، احساس ناخوشی و در مجموع علائم سرماخوردگی در فرد می‌شود. این علائم در کودکان شامل تهوع، استفراغ، حالت گیجی و خواب آلودگی و در برخی موارد با افت سطح هوشیاری و تشنج همراه است.

 

منبع:

tasnimnews

دیدگاه تان را بنویسید

 

x