فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9183

مسیر ارتباط مالی سالم بین بیمار و پزشک باید ایجاد شود

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور با بیان اینکه کیفیت خدمات ارائه شده در بیمارستان‌ها باید ارتقا و هزینه‌‌های درمانی کاهش یابد، گفت: مسیر ارتباط مالی سالم بین بیمار و پزشک باید ایجاد شود.

نشست معاونان درمان دانشگاه‌‌های علوم پزشکی سراسر کشور با حضور غلامعباس ترکی؛ معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور، معاونین وزیر بهداشت، مدیران ستادی و معاونان درمان دانشگاه‌‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد.

مسیر ارتباط مالی سالم بین بیمار و پزشک باید ایجاد شود

ترکی در این نشست به تشریح ضرورت ارتقاء کیفیت خدمات ارائه شده در بیمارستان‌ها، کاهش هزینه‌‌های درمانی، ضرورت ایجاد مسیر ارتباط مالی سالم بین بیمار و پزشک و حذف پرداخت‌‌های غیرقانونی و غیر رسمی، ارتقاء نظام بیمه سلامت کشور، حذف زمینه‌‌های اخذ اضافه دریافت و یا زیرمیزی در حوزه سلامت کشور و نیز ضرورت رعایت شئونات پزشکی و نیز اخلاقی در حوزه سلامت کشور پرداخت.


وی ضمن اشاره به خدمات جامعه پزشکی و مجاهدت‌‌های آنان در ایام کرونا اظهار کرد: همانطور که قاضی در ابتدای خدمت خود سوگند یاد می‌کند، پزشکان نیز در بدو ورود به این حرفه سوگند یاد می‌کنند تا در طول دوران کاری خود اخلاق و رفتارشان مبتنی بر صداقت و نوع‌دوستی باشد و حرمت جایگاه پزشکی را نگاه دارند.

همچنین ببینید:

بدهی 600 هزار میلیارد تومانی دولت‌ها به تامین اجتماعی

معاون دادستان کل کشور با اشاره به اهمیت و جایگاه پزشکان در جامعه و احترامی که مردم برای این قشر قائل هستند یادآور شد: در کنار این خدمات شایسته و ارزشمند مسائل و مشکلاتی وجود دارد که باید توأمان هم از ناحیه خود پزشکان و هم از طرف نهادهای نظارتی مورد توجه قرار گرفته تا حرمت جایگاه کادر ایثارگر درمان به علت تخلفات عده‌ای قلیل و اندک مورد هجمه قرار نگیرد.


این مقام قضائی با بیان اینکه گفته می‌شود خدمات ارائه شده توسط پزشکان با تعرفه‌‌های تعیین شده تناسب ندارد و نیز بیمه‌‌ها با تأخیر مطالبات مراکز درمانی را می‌‌دهند، افزود: این مسائل دلیل نمی‌‌شود که پدیده زیرمیزی و اضافه دریافت شیوع پیدا کند.


معاون حقوق عامه دادستان کل کشور با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه نظارت بر سلامت و اخذ تعرفه‌‌های درمانی در محل معاونت درمان وزارت بهداشت و با حمایت دادستانی کل کشور و دستگاه‌‌های نظارتی و تعزیرات و معاونین درمان دانشگاه علوم پزشکی و اقدامات مؤثر این قرارگاه در چند ماه گذشته در مقابله با پدیده زیرمیزی خواستار تسریع و تعمیم فعالیت این قرارگاه در استان‌های کشور شد.


وی اعلان تعرفه‌‌های پزشکی از طرق مختلف، ایجاد سامانه‌‌های الکترونیک جهت اطلاع‌رسانی، استقرار شعب ویژه سازمان تعزیرات حکومتی در محل ستاد بررسی راهکارهای پیشگیری از این پدیده شوم و نیز جمع‌بندی و پیشنهاد تنقیح مواردی از قوانین و آئین‌نامه‌‌های مرتبط با تعرفه‌‌های پزشکی به مراجع ذی‌صلاح را از اقدامات این قرارگاه برشمرد.

همچنین ببینید:

لزوم ورود جدی خیران و خیریه‌ها به حوزه درمان بیماران سرطانی

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های حوزه حقوق پزشکی اخذ وجوه مازاد بر تعرفه توسط عده‌ای معدودی از صاحبان حرف پزشکی است که توسط پزشکان در بخش دولتی و یا غیردولتی اخذ می‌شود. ارتکاب چنین رفتاری از ناحیه پزشکان با حقوق اولیه بیماران، شأن، منزلت، اخلاق و اصول بنیادین سوگندنامه‌‌های پزشکی در تضاد است و از طرف دیگر مطابق قوانین موضوعه و آئین‌نامه‌های مرتبط این رفتار غیراخلاقی، همزمان قابل تعقیب کیفری و انتظامی است لذا اخذ وجوه مازاد بر تعرفه از سوی کادر درمان به هیچ عنوان قابل پذیرش نبوده و پیگیری ورود دادستان‌ها به عنوان متولی حقوق عامه برای صیانت از حقوق بیماران را ضروری می‌کند.


منبع:

tasnimnews

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x