فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9470

مسمومیت 4776 نفر با گاز مونوکسید کربن از مهرماه امسال تاکنون

سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اشاره به افزایش آمار گازگرفتگی در سال جاری، از مسمومیت ۴۷۷۶ نفر با گاز مونوکسید کربن از مهرماه تاکنون خبر داد.

مجتبی خالدی با اشاره به افزایش آمار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در پی کاهش شدید دمای هوای کشور اظهار کرد: از تاریخ یکم مهرماه تاکنون، تعداد 4776 نفر دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده‌اند؛ از این تعداد 3115 نفر به مراکز درمانی اعزام و 1390 نفر در محل توسط تکنسین‌های اورژانس 115 درمان شدند.

مسمومیت 4776 نفر با گاز مونوکسید کربن از مهرماه امسال تاکنون

وی افزود: این آمار در مقایسه با سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور علائم و نشانه‌های اولیه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن را سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی‌قراری، تهوع و استفراغ، خواب‌آلودگی، کسلی و خستگی، عنوان و خاطرنشان کرد: پس از گذشت دقایقی از ایجاد مسمومیت در فرد، علائم خطرناک‌تر مانند کبودی دست، دور لب‌‌ها و نوک انگشتان، تنگی نفس و بیهوشی بروز خواهد کرد.

همچنین ببینید:

هشدار برای افزایش مرگ‌های ناشی از مسمومیت با منوکسیدکربن


وی درخصوص توصیه‌های خودمراقبتی در منزل در صورت بروز مسمومیت با مونوکسید کربن گفت: در شرایط مسمومیت سعی کنید خونسرد باشید و با اورژانس 115 تماس بگیرید. از ایمنی صحنه مطمئن باشید.
فرد مسموم را از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کنید و یا در صورت عدم امکان درب‌ها و پنجره‌ها را باز کنید. بیمار را در حالت استراحت قرار دهید. یقه پیراهن، کمربند و لباس‌های تنگ افراد مسموم را باز کنید.
راه هوایی بیمار را بررسی کنید. در صورتی که بیمار بیهوش است او را به صورت خوابیده به پهلو نگه دارید. در صورت امکان اکسیژن‌رسانی را شروع کنید.

خالدی درباره زمان مراجعه به مرکز درمانی، تصریح کرد: از آنجایی که مهمترین درمان مسمومیت با CO خارج‌سازی از محیط و اکسیژن درمانی است، در صورت مشاهده علائم مسمومیت در خود یا دیگران، بلافاصله فرد مسموم باید از محیط آلوده خارج و در حالت استراحت و تحت اکسیژن درمانی قرار بگیرد.

به همین منظور تمامی بیمارانی که این علائم را دارند باید جهت درمان با اکسیژن و مراقبت‌های قلبی و مغزی به بیمارستان منتقل شوند.


وی گفت: تمامی افراد در معرض خطر قرار دارند، اما کودکان، زنان باردار و سالمندان جزو گروه آسیب پذیر و در معرض خطر بیشتری با مونواکسید کربن هستند و علائم مسمومیت در آنها سریع و با شدت بیشتری ایجاد می ‌شود و می‌تواند آسیب‌های بیشتر و جدی‌تری وارد کند.

به همین منظور در این سه گروه حساس، با هر درجه از مسمومیت انتقال به مراکز درمانی ضروری است.


سخنگوی سازمان اورژانس کشور بر کنترل مسیر دودکش ها قبل از راه‌اندازی بخاری، تاکید و عنوان کرد: دقت و توجه به داغ بودن دودکش نیز بهترین آزمایش سلامت دودکش است.

همچنین داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام‌ ها برای جلوگیری از عدم بروز خاموشی بخاری و به دنبال آن انتشار گاز CO اهمیت بالایی دارد.

فراموش نکنید استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت از اهمیت بالایی برخوردار است و بخاری‌ های بدون دودکش به هیچ عنوان از تولید گاز CO جلوگیری نمی‌کند.

همچنین ببینید:

کمک های اولیه و آموزش مقدمات آن


وی ادامه داد: توصیه‌های پیشگیرانه جهت مسمومیت با CO شامل، استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، کنترل مسیر دودکش قبل از راه‌اندازی، دقت و توجه به داغ بودن دودکش، داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام‌ ها و آبی بودن رنگ شعله بخاری و وسایل پخت و پز است.

رنگ شعله قرمز، زرد و یا نارنجی نشانه نقص در سوخت رسانی است.


خالدی با بیان اینکه نباید تمامی روزنه‌های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود شود، بر عدم نصب آبگرمکن در حمام تاکید کرده و ادامه داد:

  • انتهای کلیه دودکش‌ها باید حداقل یک متر از سطح بام و حداقل یک متر از دیوار جانبی بام فاصله داشته و دارای کلاهک مخصوص (به شکل H) باشد.
  • از قراردادن لوله خروجی بخاری به داخل ظرف آب جدا خودداری کنید.
  • از به کار بردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش و یا دارای نقص در دودکش جدا خودداری کنید.
  • آب گرمکن‌های دیواری گازی اگر به مدت طولانی روشن باشند خطرناک می‌‌شوند.
  • درون خانه، به خصوص در محل خواب‌تان دستگاه هشدار مونوکسید کربن نصب کنید.
  • تعمیر وسایل گرمایشی توسط افراد غیرمجرب و بی‌‌تجربه و یا نصب آنها توسط افراد خانواده باعث ایجاد خطر می‌‌شود.

منبع:

tasnimnews

دیدگاه تان را بنویسید

 

x