فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9074

لزوم ورود جدی خیران و خیریه‌ها به حوزه درمان بیماران سرطانی

مدیران برخی شرکت‌های تولیدکننده داروهای مقابله با سرطان بر حل مسائل و مشکلات بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های صعب‌العلاج با همراهی خیران و خیریه‌ها تأکید کردند.

رئیس سازمان غذا و دارو، مدیران شرکت‌های تولیدکننده دارو‌های مقابله با سرطان در خیریه امدادگران عاشورا حضور یافتند.

لزوم ورود جدی خیران و خیریه‌ها به حوزه درمان بیماران سرطانی

در ابتدای جلسه فتحیان؛ رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل این خیریه اظهار کرد: این خیریه 21 سال پیش برای یاری به بیماران نیازمند مبتلابه سرطان و صعب‌العلاج تأسیس‌شده و از همان زمان تعدادی از شرکت‌های دارویی عضو این خیریه شدند و از این رو بر خود لازم می‌دانیم سپاسگزار کسانی باشیم که با تولید دارو، به سلامت کشور کمک می‌کنند. ما می‌دانیم چه‌کار بزرگی انجام می‌دهید و وظیفه خود می‌دانیم اولاً از شما تقدیر و تشکر کنیم و ثانیاً از شما دعوت کنیم عضو این خیریه شوید.


در ادامه جلسه دکتر حمیدرضا جمشیدی با بیان اینکه حلقه فقر و بیماری، عرصه سختی است و اگر کسی گرفتار آن شود به‌راحتی خلاص نمی‌شود، گفت: اجازه ندهید کسانی که به فقر و بیماری مبتلا شده‌اند و جزو دهک‌های پایین جامعه هستند گرفتار بمانند.


وی در ادامه با اشاره به اینکه در جهان هم بخشی از هزینه سنگین درمان بیماران توسط سازمان‌های مردم‌نهاد تأمین می‌شود، گفت: خواهشمندم افرادی که می‌توانند، برای تأمین هزینه‌های دارویی کمک کنند.


سپس دکتر دیناروند گفت: هر داروی ضد سرطان که در داخل کشور تولید می‌شود نگرانی‌هایی را از بابت تأمین دارو از بین می‌برد و همچنین از قیمت کمرشکن دارو می‌کاهد.


وی همچنین با اشاره به اینکه این خیریه از معدود خیریه‌هایی است که فعالیت مالی کاملاً شفاف و روشن دارد، گفت: این خیریه به‌صورت کاملاً شفاف حسابرسی می‌شود و از همان ابتدا قرارمان این بود که مبالغ اهدایی خیرین صرف هزینه‌های اداری خیریه نشود و این هزینه‌ها از محل اختصاصی خود تأمین می‌شود.

همچنین ببینید:

جزئیات و میزان موفقیت روش “ژن‌درمانی” برای درمان سرطان خون

وی در پایان صحبت‌هایش از گروه شرکت‌های دارویی قدردانی کرد و گفت: کاری که می‌کنند خیلی حیاتی و ارزشمند است شما توانسته‌اید دارو‌هایی را تولید کنید که تا همین 8 سال گذشته قادر به تولید آن نبوده‌ایم و در زمینه تأمین این دارو‌ها گامی مهم برداشته‌اید.


در ادامه، مدیران شرکت‌های دارویی حاضر در جلسه به بیان دغدغه‌ها و عملکرد خود پرداختند که از این‌ بین دکتر نوید گودرزی؛ مدیرعامل شرکت نانو دارو گفت: باید بیماران را به سمت مراکزی که از آنها حمایت می‌کنند هدایت کنیم چراکه بسیاری از بیماران از وجود چنین مراکز حمایتی آگاهی ندارند.


دکتر مهدی بخشایش؛ مدیرعامل شرکت داروسازی اسوه نیز گفت: متأسفانه نبود اطلاع از دارو‌ها و کم‌توجهی برخی پزشکان موجب می‌شود به سمتی برویم که سخت و ضربه‌زننده است.


وی با اشاره به اینکه در این دوران سخت توانسته‌ایم با وجود تحریم‌ها، دارو‌های مهم و لازم را تولید کنیم، گفت: همه باید دست‌به‌دست هم دهیم تا کار‌های بزرگی انجام شود.


همچنین دکتر اشرفی؛ مسئول فنی و معاون نانو الوند نیز خاطرنشان کرد: تمام تلاشمان را برای تولید داروی با کیفیت گذاشته‌ایم و باید فکری برای دارو‌های تک نسخه‌ای که از فهرست خارج هستند، کرد.


علی گودرزی؛ مدیرعامل شرکت سبحان آنکولوژی نیز با بیان اینکه خوشبختانه توانسته‌ایم دارویی تولید کنیم که تاکنون وارداتی بوده و نمونه داخلی ندارد، گفت: به بحث زیرساخت‌ها و ماشین آلات تولید دارو بیشتر توجه کنید که احتیاج به بهبودی دارند.


سید‌امیر رضویان؛ مدیرعامل شرکت دارو‌سازی عبیدی نیز خبر از سرمایه‌گذاری بزرگ در زمینه تولید دارو‌های شیمی‌درمانی داد و گفت: شرکت دارویی عبیدی ساخت و ساز بزرگترین سایت تولید دارو ایران و خاورمیانه را به نام شهرک دارویی برکت شروع کرد.


در ادامه دکتر عبده‌زاده؛ رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع تولید دارو نیز گفت: متأسفانه بخش اعظم بار بیمه نشدن دارو‌ها بر دوش بیماران است در حال حاضر دارو‌ها حدود یک پنجم قیمت اصلی به دست مردم می‌رسند اما مردم امکان تأمین این مبلغ را هم ندارند. در بحث کمک‌های مالی همچنان مانند سنوات قبل در خدمت این خیریه هستیم و با افزایش ارسال دارو، کمبود دارو‌های خیریه را جبران می‌کنیم.


وی با اشاره به اینکه شرایط تولید دارو، به گونه‌ای شده که هم برای شرکت‌های تولید دارو و هم برای بیماران مقرون به صرفه نیست، گفت: این وضعیت مردم را گرفتار کرده و برای حل این مشکل باید شرکت‌های تولید دارو و بیمه‌ای با هم همکاری کنند.


خانم فیروزه بروجردی؛ مدیرعامل شرکت دارو‌سازی باران گفت: در این صنعت نیاز به حمایت وجود دارد تا صنعتگران بتوانند سر پا بمانند و خوشحالم از گذشته با شرکت باران در خدمت این مؤسسه بوده‌ام.


سپس محمدی؛ رئیس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به اینکه وقتی مشاهده می‌شود که مراجعین زیادی به این‌ مجموعه‌ها وجود دارد، نشان می‌دهد بیمه‌ها کفایت نمی‌کنند، گفت: بنده استدعا دارم در حوزه مسئولیت اجتماعی به این مؤسسات کمک کنید چراکه هدف راه‌اندازی این مجموعه‌ها فراتر از بحث اقتصادی است.


وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از وظایف ما حمایت از بخش خصوصی است، گفت: خیلی از سهمیه‌ها را به بخش خصوصی اختصاص دادیم که تجربه خوبی بود و این برنامه را داریم که داروخانه امدادگران را به‌عنوان داروخانه مرجع در نظر بگیریم.


محمدی به بودجه بیماران صعب‌العلاج اشاره کرد و گفت: در حوزه بیماران صعب‌العلاج، این خیریه می‌تواند تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بیمه‌ای سلامت ببندد. اکثر دارو‌ها در حوزه بیماران مبتلا به سرطان پرهزینه هستند ما از شرکت‌هایی که در حمایت از بیماران قیمت خود را پایین می‌آورند حمایت می‌کنیم و همچنین از سازمان بیمه هم خواهشمندیم که دارو‌ها را پوشش دهند.


وی تأکید کرد: اگر بیمه درست عمل کند و سازمان بیمه، تأمین اعتبار شود و بیمه همه دارو‌ها را پوشش بدهد و یارانه ارزی بیمه یکپارچه شود مشکل بیماران حل می‌شود ضمن اینکه می‌توان خیلی از دارو‌ها را مشمول یارانه ارزی کنیم تا مشمول بیمه‌شان حل شود.


در این جلسه دکتر عباس کبریایی‌زاده؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با بیان اینکه در حوزه دارو‌های ضدسرطان با رویکرد آینده‌نگری باید شورای ویژه‌ای تشکیل شود، گفت: شک نکنید در آینده بسته ویژه‌ای از20 قلم دارو داریم که 50 بیمار را برای یک دارو کاندید می‌کند.


وی به نظام تأمین منابع مالی حوزه سلامت نیز اشاره کرد که باید دقیق‌تر باشد و آنچه سهم سلامت به عنوان مالیات و عوارض است عیناً به سبد سلامت بازگردد. در ادامه وی مجوز داروخانه‌ خود را به این خیریه اهدا کردند.


مدیران مهمان در این جلسه هر یک به‌نوبه خود تمایل خود را برای کمک به بیماران نیازمند اعلام کردند و در پایان جلسه نیز، تقدیرنامه‌ای که با امضای مدیرعامل خیریه و رئیس سازمان غذا و دارو تنظیم‌شده بود به مدیران شرکت‌های حاضر در جلسه اهدا شد.


منبع:

tasnimnews

دیدگاه تان را بنویسید

 

x