فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9308

نگرانی از شیب افزایشی مهاجرت پزشکان

رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: مسئولین حوزه سلامت توجه کنند که با جامعه‌ پزشکی چه رفتاری داشته‌اند که شیب مهاجرت رو به بالا می‌رود و این شیب نگران‌کننده به سمت متخصص و فوق‌تخصص سوق پیدا می‌کند.

محمد رئیس‌زاده در نشست هماهنگی روسای نظام پزشکی سه استان شمالی مازندران گیلان و گلستان گفت:

نکته‌ای که بسیار مهم است الگوگیری از افراد بزرگی امثال استاد فقید دکتر مسلم بهادری است که هیچ گاه از چارچوب اخلاق حرفه‌ای و پزشکی و آن وزین بودن رشته‌‌ای‌شان خارج نشدند و به همین دلیل است که همواره مورد احترام و اعتماد بودند چون تعهد حرفه‌ای خودشان را هیچ وقت فدای تلاطم ها نکرده‌اند و به همین دلیل است که نام بزرگانی چون دکتر مسلم بهادری، دکتر یلدا، دکتر فرخ سعیدی در تاریخ ماندگار و جاودانه خواهد بود.

نگرانی از شیب افزایشی مهاجرت پزشکان


نگران قداست و شان جامعه پزشکی هستم

رئیس کل سازمان نظام پزشکی تصریح کرد:

با تکیه بر آمار و اطلاعات و داده‌های دقیق به شدت نگران جایگاه جامعه‌ی پزشکی کشور و نگران افت کیفی کار جامعه پزشکی هستم و این بحث‌ها، مباحث هویتی ماست و کسی که از مکانی کاملا بی‌کیفیت بدون رعایت همه‌ی زیرساخت های آموزشی فارغ‌التحصیل بشود پزشک قابل اعتماد و قابل افتخاری برای آینده ایران نخواهد بود.

همچنین ببینید:

کمبود شدید پرستار در کشور/ شیفت‌ اجباری پرستاران به دلیل کمبود نیرو


وی ادامه داد:

این امر اکنون شأنیت و جایگاه پزشکی کشور که بلندآوازه و در دنیا صاحب نام است را کوتاه خواهد کرد و نتیجه‌ی عینی و عملی این خواهد شد که در چند سال آینده این اعتمادی که مردم کشورما به توان متخصصین ما دارند وجود نخواهند داشت.

اگر الان بعضی از کشورها بیمارانشان را برای درمان به ایران اعزام می‌کنند این امر دستاورد بسیار بزرگی برای جامعه پزشکی و نشانه وجود این اعتماد است اما این اعتمادو اعتبار همیشگی نیست و کسی با ما پیوند اخوت نبسته که همیشه این را حفظ و اعتماد را دائمی و تضمین کند و اگر کیفیت آموزش و استانداردهای آموزشی توسط تولیت نظام سلامت جدی گرفته نشود حتما مردم ما دچار این مشکل خواهند شد و به این معناست که ما داریم پیشاپیش سلامت مردم خودمان را به حراج می‌گذاریم.

تولیت نظام سلامت، مجلس، دولت و رسانه وظیفه دارند که از این جایگاه پرافتخار جامعه‌ی پزشکی کشور دفاع نمایند.


رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر حفظ جایگاه و شأن جامعه پزشکی گفت:

آن گروهی که باید نگاهبان اصلی جایگاه پزشکی در کشور باشد نظام پزشکی است و این دغدغه اصلی ماست و اگر از آن مراقبت نکنیم در همه‌ی حوزه ها از قبیل آموزش، اجتماعی، فرهنگی، اخلاق و تعهد حرفه‌ای که باید به آن بپردازیم با مشکل روبرو خواهیم شد.


رئیس زاده با اشاره به مهاجرت پزشکان افزود:

هر یک از پزشکان ایرانی که به هر کشوری مهاجرت کرده‌اند قطعاً سرمایه‌های ارزشمند کشور هستند و باید این را مد نظر داشته باشیم که مهاجرت پدیده تلخ و ناگواری است که یک پزشک با تلخی تصمیم به مهاجرت می‌گیرد.


رئیس کل نظام پزشکی ادامه داد:

مسولین تولیت سلامت ببینند با جامعه‌ی پزشکی چه رفتاری داشته اند که شیب مهاجرت رو به بالا می‌رود و این شیب نگران کننده به سمت متخصص و فوق تخصص سوق پیدا می‌کند.


رئیس زاده با اشاره به مقایسه‌هایی که در جهت مخدوش نمودن چهره جامعه پزشکی صورت می‌گیرد، گفت:

بحث جایگاه اجتماعی، امکان خدمت کیفی به مردم و تعرفه جزو دغدغه‌های جامعه پزشکی است.

متاسفانه مقایسه و نموداری برای یک دستیار که چند ساعت را باید در بیمارستان بگذراند و در کشورهای دیگر به چه میزانی است؟

دریافتی اینترن و رزیدنت و متخصص و فوق تخصص در دوران تحصیلش نسبت به کاری را که انجام می‌دهد به چه مقداری است؟ بازای هر دقیقه، پزشک ما چقدر دریافتی دارد و در کشورهای همجوار چه میزانی است؟

این را اصلا مطرح نمی‌کنند، چرا حق واقعی جامعه پزشکی را نسبت به سایر کشورها محاسبه نمی‌کنید؟ اگر دنبال مباحث علمی بودید که آمار واقعی و متقن را عنوان می‌‌کردید.


رئیس زاده در خصوص وضعیت تعرفه های 1402 نیزگفت:

مکرراً اعلام کردیم که طبق قانون باید عمل شود و جلسه تعرفه گذاری در سال جاری به رای‌گیری کشیده شد و نهایتا با رأی چهار در مقابل سه رأی یک عدد قابل قبولی مصوب گردید و به عنوان نظر شورای عالی بیمه به سازمان برنامه بودجه اعلام شد و در این مدت تصدی، در سازمان نظام پزشکی از هر مجرا، فرصت و جلسه رایزنی، فرصتی و مکاتبه‌ای که لازم بود برای واقعی کردن تعرفه‌ها استفاده کرده‌ایم.


رئیس زاده در پایان گفت:

جامعه پزشکی پرتلاش در استان‌ها و شهرستان‌ها مشکلات بسیار زیادی را بخصوص در حوزه های اقتصادی، تعرفه‌ای و معیشتی داشته‌‌اند و بحث‌هایی را نیز مطرح کردند اما وظیفه‌ی ما این است که در جهت دفاع از سلامتی مردم باتمام قدرت تلاش کرده و به نفع سلامتی مردم به جنگ با این مشکلات برویم.


منبع:

tasnimnews

دیدگاه تان را بنویسید

 

x