فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 7577

جزئیات و میزان موفقیت روش “ژن‌درمانی” برای درمان سرطان خون

دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی اظهار کرد:‌ دستاورد جدید درمان بیماری "سرطان خون" با ژن‌درمانی در ایران نزدیک به ۷ سال زمان برده است و بیماران سرطان خونی که پیوند در آنها جواب نداده است به احتمال ۷۰ درصد با روش ژن‌درمانی بهبود می‌یابند.

محققان ایرانی موفق شدند برای نخستین بار در کشور با استفاده از روش “ژن‌درمانی” سرطان خون را در یک بیمار درمان کنند.

جزئیات و میزان موفقیت روش "ژن‌درمانی" برای درمان سرطان خون


“ژن‌درمانی” جدیدترین روش برای درمان سرطان در جهان است که با تلاش یک شرکت دانش‌‌بنیان ایرانی به مرحله نهایی رسیده است؛ فقط دو شرکت چندملیتی در جهان این روش درمانی را ارائه می‌کند و این دانش در ایران با تلاش محققان داخلی بومی شده است.

امیرعلی حمیدیه، دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به موفقیت دانشمندان ایرانی در درمان سرطان خون با روش ژن‌درمانی اظهار کرد:‌ آینده پزشکی، پزشکی بازساختی است که سلول‌درمانی، ژن‌درمانی و مهندسی بافت است. بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج و سختی که به نظر غیرقابل درمان به نظر می‌رسند در آینده‌ای نه‌چندان دور از این روش‌ها برای رفع مشکلات این بیماران استفاده می‌شود.

همچنین ببینید:

سونامی سرطان‌ با مواد غذایی ناسالم و بی کیفیت

حمیدیه تصریح کرد: این دستاورد نزدیک به 7 سال زمان برده است و بعد از گذراندن مطالعات سلولی و مطالعات پیش‌بالینی بر روی حیوان و کسب مجوز و کد اخلاق از دانشگاه علوم پزشکی تهران برای نخستین بار یک محصول ژن‌درمانی در کشور برای یک بیمار استفاده شده است.

دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: مثل باقی درمان‌ها همچون شیمی درمانی که درصدی موفقیت آنها گزارش شده است که نزدیک به 60 تا 70 درصد از آنها بهبود یافته و نزدیک به 30 یا 40 درصد از آنها برای پیوند اقدام می‌کردند که از این تعداد بیماران پیوندی نیز 60 تا 70 درصد آنها با پیوند بهبود می‌یافتند. امروز آنهایی که پیوند نمی‌شوند احتمال 60 تا 70 درصد با این روش بهبود خواهند یافت.

وی بیان کرد:‌ در دنیا هم این روش بسیار جدید است و سازمان‌های غذا و داروی چند کشور محدود مجوز انجام این کار را دادند و به مرور زمان قطعاً خاصیت و قدرت این کار بیشتر خواهد شد و محصول نیز به این سختی تولید نخواهد شد و می‌توان آن را از فرد دیگری تولید کرد.

حمیدیه در پایان تأکید کرد: در موضوع ژن‌درمانی به غیر از این شرکت دانش‌بنیان، یک شرکت دیگر نزدیک به محصول شده است و به غیر از این دو شرکت  شاید بالای 10 هسته فناور مطالعاتی بر روی این موضوع دارند.

 

منبع:

tasnimnews

دیدگاه تان را بنویسید

 

x