فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9730

تحصیل بیش از 6000 دانشجوی خارجی در رشته‌های پزشکی/ عدم پرداخت بودجه افزایش ظرفیت پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تحصیل بیش از ۶۰۰۰ دانشجوی خارجی در رشته‌های پزشکی، گفت: در رشته‌های پزشکی افزایش ظرفیت داشته‌ایم اما بودجه‌ای در ارتباط با این موضوع به ما پرداخت نشده است.

ابوالفضل باقری‌فرد معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی امروز (8 بهمن ماه) در نشست خبری ضمن تبریک پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اظهار داشت: ادغام دانشگاه‌های علوم پزشکی در نظام سلامت در دهه 60 مطرح و سبب شد آموزش علوم پزشکی از وزارت علوم منفک و به وزارت بهداری (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) اضافه شود و در دنیا کمتر کشوری است که وظیفه آموزش علوم پزشکی نیز در وزارت بهداشت صورت گیرد.

تحصیل بیش از 6000 دانشجوی خارجی در رشته‌های پزشکی


ادغام آموزش و پژوهش و تحقیق در درمان دستاورد بزرگ نظام است

وی آموزش علوم پزشکی در کنار درمان و پژوهش را یک دستاورد بزرگ برای نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان و خاطرنشان کرد: مهم‌ترین دستاورد ادغام آموزش و پژوهش و تحقیق و درمان در کنار هم باعث شده تا فارغ‌التحصیلان مهارت کافی داشته باشند.


باقری‌فرد سه دستاورد مهم ادغام را، ارتقای کمی خدمات حوزه سلامت، ارتقای کیفی خدمات سلامت و ارتقای شاخص‌های سلامت برشمرد و تاکید کرد: کاهش مرگ و میر مادران باردار، افزایش امید به زندگی و کاهش مرگ و میر نوزادان از برکات ادغام است.

همچنین ببینید:

اتصال بیش از ۹۲ درصدی حساب‌های فرعی دانشگاه‌های علوم پزشکی به حساب واحد خزانه


معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه ما آموزش را خودمان انجام می‌دهیم و مهارت کافی را در بیمارستان به دانشجو می دهیم، تاکید کرد: در گذشته بسیاری از پزشکان خارجی در کشور ما فعال بودند و خدمات سلامت از نظر تعداد افت زیادی داشت. در حال حاضر حدود 250 هزار دانشجو در وزارت بهداشت درحال تحصیل هستند و 21 هزار نفر عضو هیات علمی بوده که نیمی از آنها خانم هستند،66 هزار دانشجوی پزشکی و 14 هزار دانشجوی دندانپزشکی داریم.

تحصیل بیش از 6 هزار دانشجوی خارجی در رشته های پزشکی

باقری‌فرد درباره بین‌المللی شدن دانشگاه‌های علوم‌پزشکی گفت: بیش از 6000 دانشجوی خارجی در رشته‌های پزشکی تحصیل می‌کنند که این تعداد باید افزایش یابد. همچنین احداث دانشگاه در کشورهای دیگر در دستور کار قرار گرفته است و دانشگاه “سبطین” در کشور عراق یک مثال از این موضوع است. در این راستا ساخت دانشگاه در کشورهای تاجیکستان و غنا نیز انجام خواهد شد.


همه رشته‌های بالینی دنیا را در کشور داریم

وی مراکز تحقیقاتی وابسته به رشته‌های پزشکی و رشته تخصصی و فوق تخصصی در کشور را به ترتیب 800 و 150 مرکز عنوان و تاکید کرد: همه رشته‌های بالینی دنیا را در کشور داریم و نیازی نیست کسی برای تحصیل به خارج از کشور مراجعه کند.


معاون آموزشی وزارت بهداشت، افزود: مدرک تحصیلی وزارت بهداشت در همه جای دنیا مورد تایید است و در حوزه درمان کیفیت درمان به حدی است که عمدتا از کشورهای منطقه برای امور درمانی به ایران مراجعه می‌کنند.


وی توزیع نامناسب پزشکان را از مشکلات این حوزه دانست و با تاکید بر اینکه به دنبال بومی سازی پزشکان هستیم، خاطرنشان کرد: تلاش خواهیم کرد بومی‌سازی رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی صورت گیرد تا ماندگاری در مناطق محروم ایجاد شود.


باقری‌فرد در پاسخ به پرسشی درباره مهاجرت پزشکان گفت: میان دو موضوع «قصد مهاجرت» و «مهاجرت کردن» باید تفاوت قائل شد. آمار پزشکانی که مهاجرت می‌کنند به آن میزانی نیست که اعلام می‌شود، مسائل اقتصادی در مهاجرت پزشکان تاثیر دارد که با پیگیری‌های وزیر بهداشت سقف کارانه پزشکان برداشته شد. ما با ایجاد جذابیت می‌توانیم با پدیده موضوع مهاجرت پزشکان مقابله کنیم.


معاون آموزشی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری پنجاهمین آزمون دستیاری با تاکید بر اینکه امسال مشکل قانونی برای این آزمون وجود ندارد، گفت: اکنون فرآیند ثبت‌نام این آزمون در حال انجام است.دکتر باقری فرد ادامه داد: مشکل قانونی در چهل و نهمین آزمون دستیاری که اردیبهشت ماه امسال برگزار شد مرتفع شد و با ایجاد تغییراتی در آیین‌نامه‌ها، ایراداتی که دیوان عدالت ادارای در مورد برگزاری آزمون وارد کرده بود، برطرف شد.


معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه سال گذشته آیین‌نامه‌های برگزاری آزمون دستیاری در نشست شورای پزشکی عمومی و تخصصی با حضور روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تغییر کرد و مشکلات مرتفع شد، اعلام کرد که دیوان عدالت اداری نیز کاملا در جریان تغییرات هست.


آغاز ثبت نام دستیاری و برگزاری آزمون در اردیبهشت ماه

به گفته وی، مشکل منابع آزمون حل شده و منابع به روز شده است و امسال مشکلی نخواهیم داشت. ثبت نام پنجاهمین آزمون دستیاری شروع شده و آزمون اردیبهشت ماه 1402 برگزار می‌شود. اینکه وزارت بهداشت اصرار دارد آزمون در موعد مقرر برگزار شود به دلیل آن است که دستیاران از ابتدای سال تحصیلی(مهرماه) در بیمارستان‌ها حضور داشته باشند.


باقری‌فرد افزود: بیمارستان‌ها به خصوص بیمارستان‌های دولتی بیشتر توسط دستیاران اداره می‌شوند و اگر دستیاران به موقع حضور نداشته باشند، خدمات رسانی به مردم و آموزش دچار مشکل می‌شود. چون دستیار تخصصی هم آموزش می‌بیند و هم خدمات ارائه می‌کند.


معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره افزایش ظرفیت 20 درصدی رشته‌های پزشکی به صورت سالانه و اجرای این مصوبه در کنکور 1402 اظهار کرد: افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی بیشتر از جدول اعلام شده است.


وی گفت: افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی با کمک سایر دستگاه‌ها مانند سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه بودجه ممکن می‌شود تا زیرساخت‌های لازم مرتبط با این موضوع فراهم شود. اگر زیرساخت فراهم نباشد و پذیرش انجام شود، فدراسیون آموزش پزشکی نسبت به رعایت نشدن شاخص‌ها واکنش نشان می‌دهد زیرا کیفیت و کمیت آموزش پزشکی هر دو در کانون توجه قرار دارد.


باقری فرد تاکید کرد: در مورد رشته های پزشکی اگرچه افزایش ظرفیت داشته‌ایم اما بودجه‌ای در ارتباط با این موضوع به ما پرداخت نشده است.


وی درباره استفاده از تکنولوژی در آموزش گفت: در این زمینه کارهای خوبی انجام شده و 70 درصد شبیه‌سازهایی که در امر آموزش دخیل هستند، بومی سازی شده‌اند. اگرچه این موضوع با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری میسر شده، اما باید به این موضوع اشاره کرد که آموزش در رشته‌های پزشکی باید به صورت حضوری و چهره به چهره باشد.


باقری‌فرد درباره پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس در دانشگاه علوم‌پزشکی تهران گفت: آیین‌نامه این نوع پذیرش در حال بازبینی است و تغییراتی در جهت تسهیل برای تحصیل در رشته پزشکی درنظر گرفته شده است.


وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت مردمی در برنامه هفتم توسعه در کانون توجه است، تصریح کرد: در نظر داریم که علاوه بر ظرفیت دانشگاه‌های آزاد و دولتی از ظرفیت مردمی نیز استفاده کنیم. به طور مثال، از ظرفیت پزشکانی که در امر درمان بازنشسته شده‌اند استفاده کنیم. البته در این بین شرایط باید به نحوی باشد که کیفیت تحت تاثیر قرار نگیرد و رتبه‌های بالا جذب شوند.


وی افزود: می‌توانیم دانشجویان سایر کشورها را جذب کنیم. با استفاده از ظرفیت مردمی، ظرفیت رشته‌های پزشکی را افزایش دهیم. برخی از دانش‌آموزان که معدل بالای 19.5 دارند اما نمی‌توانند در رشته پزشکی تحصیل کنند که با افزایش ظرفیت امکان تحصیل آنها فراهم می‌شود.

همچنین ببینید:

نگرانی از شیب افزایشی مهاجرت پزشکان


معاون وزیر بهداشت درباره کمبود متخصصان قلب در سال‌های آینده گفت: به طور طبیعی به دلیل اینکه بیمار قلبی شرایط سختی دارد، رغبت به این رشته‌ها کمتر است. ما در نظر داریم که طب اورژانس و بیهوشی را در گروه مشاغل سخت بیاوریم تا زودتر از موعد بازنشسته شوند، باید شرایطی ایجاد کنیم که تمام توجه به رشته‌های جراحی زیبایی جلب نشود.


در ادامه این نشست، سلیمان احمدی دبیر علمی همایش مرجعیت علمی درخصوص هفتمین همایش مرجعیت علمی گفت: اگر بخواهیم ادغام را تعریف کنیم باید از آن به عنوان دستاورد درون زا نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یاد کرد. این دستاورد بزرگی در عرصه بین‌المللی است.


وی خاطرنشان کرد: در برنامه آموزشی در کلاس درس نیاز جامعه را در نظر می‌گیریم و فراگیران بر اساس نیاز آموزش می‌بینند، آموزش پزشکی باید پاسخگوی جامعه باشد و فارغ‌التحصیلان باید توانمندی شناسایی نیاز و برآورده کردن نیاز را داشته باشند.


احمدی ادامه داد: از نظر منابع انسانی کمتر از 15 درصد فراگیران آموزش در اختیار ما هستند و اما تولیدات آموزشی ما سهم 50 درصدی دارد که این موضوع اثربخشی ادغام را نشان می‌دهد.


دبیر علمی همایش مرجعیت علمی خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها نیز به سمت ادغام حرکت می‌کند. وزارت بهداشت خود را موظف به کیفیت آموزش می‌داند و خروجی نظام آموزشی پزشکی باید با کیفیت باشد. رویکرد بین‌المللی سازی فاخر شده است و امروز بین‌المللی سازی در خانه مطرح است و باید در فرآیند کاری دانشگاهی این موضوع را در نظر بگیریم و بین‌المللی سازی به معنای آمدن و رفتن دانشجو نیست.


منبع:

tasnimnews

دیدگاه تان را بنویسید

 

x